První pocity po změně kariéry


Jan-Polivka

Jan Polívka – manažer obchodu Swardman

Našli jsme s Honzou Polívkou čas na krátké povídání. Honza má na starosti ve Swardman už tři měsíce prodej. Myslím, že to může být i pro Vás zajímavé vidět, jaké to je změnit velkou zaběhnutou firmu za malý rozbíhající se projekt. Udělat takový krok není jednoduché a chce to hodně odvahy, obzvláště ve vztahu k okolí.

Jsi u nás už tři měsíce, jaký rozdíl je v tom prodávat stroje John Deere a vřetenové sekačky Swardman?

Co se kvality produktu týká, tak vlastně žádný – v obou případech se jedná o absolutní špičku v daném segmentu. Největší rozdíl je v účelu použití těchto strojů. Zatímco stroje John Deere jsou převážně prodávány zákazníkům, kterým svou prací dále vydělávají peníze, Swardman si kupují především zákazníci, kteří mají trávník a péči o něj jako své velké hobby.

Byl jsi šéfem prodeje Strom Praha, firma vloni zaznamenala rekordní výsledky, bereš to, že jsi odešel v nejlepším?

Ve firmě Strom Praha a firmách s ní spřízněných jsem pracoval skoro 11 let, během kterých jsem dostal možnost postupně projít různé pozice od nejnižších až po ty nejvyšší. Zda jsem odešel v nejlepším ukáže až čas, ale vím, že tato firma má ještě stále prostor růst a dále posouvat své limity, což ji samozřejmě také přeji.

Naši zákazníci jsou dost zajímavý vzorek společnosti. Čím Tě zatím nejvíc překvapili?

Naši zákazníci jsou sice velice rozmanití, ale jedno je spojuje – cítím z nich neuvěřitelně pozitivní energii. Fandí nám a podporují nás. Jsou schopni ocenit naši snahu poskytnout jim to nejlepší. Za to jim patří obrovské poděkování, protože to je to, co nás neustále tlačí dál a dál. Například jednou z posledních novinek, které pro ně připravujeme, je road show. V rámci ní umožníme všem zájemcům vyzkoušet si model Swardman Edwin doma na jejich vlastním trávníku. (Rezervační formulář dole pod textem.)

Němci Tě podezřívají, že jsi Němec, vzhledem k Tvé perfektní znalosti jejich jazyka. Už jsi několik Edwinů do Německa prodal, bylo to snadné?

Německy komunikuji na poměrně slušné úrovni, ale člověk se má neustále co učit a těch nedokonalostí v mé němčině je stále ještě dost. Ze zkušeností s prodanými Edwiny do Německa musím říci, že komunikace v němčině na vyšší úrovni byla polovina úspěchu. I tak je finální dotažení prodeje výsledkem kombinace několika delších mailů a telefonátů, ve kterých si němečtí zákazníci „oťukávají“ Swardman a Edwina ze všech stran, aby získali jistotu pro své rozhodnutí.

Byl jsi při studiu na brigádě v BMW v Mnichově, znáš tedy jejich organizaci důkladně. Trávnikaření je ale balancování mezi precizností postupů, strojů a rozmařilostí počasí. Je to obor, v kterém dokážeme náročné německé zákazníky oslnit?   

Je to sice už 15 let, co jsem si jako student přivydělával přes léto v BMW, ale vzpomínám na tuto zkušenost velmi rád. Bylo to náročné, avšak nesmírně obohacující…tím nemyslím mé výdělky brigádníka v EUR 🙂

Zpět k otázce. Němci jsou opravdu velmi nároční zákazníci, nejen co se kvality produktu samotného týká, ale potrpí si především na špičkové poprodejní služby. Jsem si jistý, že produkt pro německou klientelu už máme. Nyní musíme intenzivně zapracovat právě na té poprodejní stránce věci. Půjde-li vše podle plánu, tak v roce 2017 otevřeme v Německu první pobočku a nic by nám pak nemělo bránit postupnému ovládnutí trhu s vřetenovými sekačkami pro domácí použití. Naším cílem je do roku 2020 prolomit hranici 2000 prodaných kusů ročně na německy hovořící trhy.

Je mi jasné, že se u předešlé věty mnozí pousmějí, protože to není snadný cíl. Já jsem ale přesvědčen, že je reálný a dosažitelný.

Změnil jsi top management zavedené firmy s několikamiliardovým obratem zastupující světový kolos John Deere, za mladou firmu o 10 lidech s neznámým produktem. Jak to vnímá Tvoje partnerka či kamarádi? Nemyslí si, že jsi zešílel?

Mé okolí samozřejmě nejdříve reagovalo velmi překvapeně a brali to spíše jako jeden z mých nepovedených pokusů o humor. Když po mém ubezpečení zjistili, že se o humor nejedná a že to myslím naprosto vážně, tak se začali vyptávat a zjišťovat více informací o této mé změně.

Stále ještě zůstává hodně lidí, kteří tento krok nedokážou pochopit, ale důležité pro mě je, že za mnou stojí mí nejbližší a ti mne v mých rozhodnutích naprosto podporují.


Kontaktní formulář pro objednání testovací jízdy na vašem trávníku:

1 comment
  1. Pana Polívku jsem už měl čest poznat.
    Líbí se mi, že jako manažer obchodu nemá problém jít, sundat sekačku z rampy a pomoci ji naložit.
    Člověk hodně často vidí spíš opak, Manažer řekne tady to máte a já teď někoho pošlu, aby vám to pomohl naložit.
    Ale tahle vstřícnost a ochota se týká zatím všech členů „Swardman teamu“, které jsem potkal. Jsou to třeba maličkosti, ale hodně znamenají.
    Gratuluji a jen tak dál 🙂

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: