Galerie trávníků – část 1. rozloha

Golfové hřiště - mapa
Golfové hřiště – mapa

Hodně se o tom mluví, ale ne každý hraje golf, proto jsem si dovolil udělat takový malý seriál o gofovém hřišti.Cílem je i laikům objasnit, proč golfovému hřišti říkám GALERIE TRÁVNÍKŮ.

Golfové hřiště se skládá z travnatých ploch, lesů, vodních a písčitých překážek, remízků, křovin, skalisek a podobně. Velikost golfového hřiště (18 jamek) se pohybuje kolem 60-80 ha a z toho tvoří asi 25 ha pěstovaná plocha drah, kolem 1 ha plocha jamkovišť a límců jamkovišť[1]. Dráhy jsou lemovány semirafy, které tvoří přechod mezi dráhou a rafem. Při zakládání golfového hřiště navrhne architekt rozmístění a délku drah[2], tvar a velikost jamkovišť[3] a zároveň rozčlenění hřiště na okolí drah rafy[4] a semirafy[5], lesy, remízky, křoviny, překážky[6] a podobně. Vlastní dotvarování hřiště je věcí dalšího ošetřování a zejména pak způsobu a frekvence sekání.

Rozloha hřiště

Optimální rozloha a rozdělení jednotlivých částí hřiště uvádím v následující tabulce, jedná se o 18-ti jamkové hřiště.

Plochy

Rozloha

Okolí drah, vodní plochy, stromy

59,6 ha

76,1 %

Dráhy

14,2 ha

18,1 %

Budovy, parkoviště

2 ha

2,6 %

Jamkoviště

1,2 ha

1,6 %

Odpaliště

1,2 ha

1,6 %

CELKEM

78,2 ha

100 %

Tabulka 1: Rozloha 18-ti jamkového hřiště

Nejvyšší požadavky na kvalitu trávníku máme na jamkovištích. Pak následují límce jamkovišť, odpaliště a dráhy. Na jamkovištích by měl být trávník vyrovnaný, hustý, jeho skladba, typ vzrůstu a hladkost musí maximálně zaručit rovnoměrný pohyb míčku při patování[7]. Míček nesmí nekontrolovatelně vybočovat ze zamýšlené dráhy. Anglicky se označuje tato vlastnost trávníku jako “true”, tedy trávník musí být “ věrný”. Abychom splnili tento požadavek, musí být trávník jamkoviště složen z vhodných druhů a odrůd trav, které svým vzrůstem odpovídají těmto požadavkům a jsou schopny snášet nízké sekání a náročné herní zatížení.

V našich podmínkách plní tyto požadavky hlavně psinečky, lipnice a kostřavy. Druhým velice významným kriteriem pro hodnocení kvality jamkoviště je tzv. rychlost. Je to parametr, kterým se jamkoviště rozdělují na rychlé, střední a pomalé. Požadavky na rychlost jamkoviště jsou jiné u běžných hřišť a u prvotřídních turnajových hřišť. Princip měření spočívá v měření vzdálenosti, kterou míček urazí při určité počáteční rychlosti. Vždy se jedná o průměr několika měření. Platí čím je vzdálenost větší, tím je povrch rychlejší a naopak. Rychlost jamkoviště lze ovlivnit několika způsoby snížením výšky porostu nebo změnou složení půdního profilu, například pískováním.


[1] V anglické terminologii forgreen.

[2] V anglické terminologii fairway.

[3] V anglické terminologii green.

[4] V anglické terminologii rough.

[5] V anglické terminologii semirough.

[6] V anglické terminologii bunker.

[7] Poslední rány v okolí jamky.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: