Velký výkon motoru – drbání přes hlavu

kawasaki_FJ100D
Kawasaki motor FJ100D – plíce vřetenové sekačky Swardman Edwin Zdroj: http://www.cubcadet.co.uk

Nedávno jsem zaznamenal novinku v motorech Briggs&Stratton pro rotační sekačky. Docela mě to zaujalo, šlo o startování pomocí přenosného akumulátoru. Píše se o tom i na iDNES.cz v tomto článku.

Chvíli jsem přemýšlel, zda na to jako Swardman budeme mít odpověď. Pak jsem se oklepal a řekl si, „Podléháš zase mediálnímu tlaku.“ My jsme to nejlepší udělali už na začátku, takže není potřeba plašit. Ostatní se jenom snaží vyřešit své problémy, nikoliv dělat posun.

Elektrické startování u malých sekaček tady bylo už tisíckrát a tisíckrát od něj výrobci upustili. Chcete-li, udělat spolehlivý stroj, musíte myslet jednoduše od začátku a hlavně nesnažit se něco zásadního změnit, vždy je lepší začít od začátku s čistým stolem.

Výrobce sekaček si musí na začátku položit zásadní otázku. A ta by měla znít, „Jak zkrátit trávník?“ My jsme si odpověděli: „Co nejkvalitněji.“ To znamená vřetenový systém. Vřetenový systém je energeticky málo náročný, tudíž je potřeba malý výkon motoru. Na malý výkon stačí malý motor. Malý motor je tichý, má malou spotřebu, nízké emise a… A snadno se startuje. Tak snadno, že to zvládne i velmi slabá žena či dospívající dítě.

Snadné startování jsme v při vývoji podpořili také dvěma spojkami, které odpojují žací ústrojí a pojezd. To znamená, že při startu motor nic „nebrzdí“ a zatažení šňůrou je velmi snadné. A co víc, při vysýpaní koše nemusíte vřetenovou sekačku Swardman vypínat. Jedno kosení = jeden start.

To, že to tak je potvrzuje i expert na sekačky na trávu pan Radam z Cub Cadet, který potvrzuje, že použití tohoto motoru eliminuje požadavky na elektrické startování (odkaz zde).

A paralela u rotačních sekaček? „Jak zkrátit trávník?“ Odhaduji, že odpověď zněla: „Levně a pro všechny uživatele.“

Rotační kosení. Nůž se třením o trávu zpomaluje. Kvalita sečení je bídná. Proto musí dát výrobce takových strojů výkonný motor. To jest velký motor. Velký motor, velká spotřeba, velký hluk a těžké startování. I silná žena má problém motor nastartovat. Každé vysypaní koše znamená nový start. Věřím, že na konci trávníku je uživatel/ka už dosti zdrcen/a.

A zatímco Mountfield, GGP, Stiga, Husqvarna, Hecht, John Deere bojují s hlukovými normami, tak Swardman láme rekordy v tichosti sekačky na trávu. Ještě nikdy nebyla benzínová sekačka na trávu takto tichá, jako Edwin od Swardman.

Srdcem vřetenové sekačky je vřeteno, motor je jejími plícemi. A Edwin ty plíce v podobě Kawasaki využívá pouze ze 70%… Využíváme tedy pouze necelé 2,5 HP, oproti rotačním sekačkám, kde je výkon 5 HP. Je tedy větší výkon motoru sekačky pro zákazníka ta lepší varianta?

Motor Kawasaki - tichost je jeho ohromná výhoda, jenom ševelí
Motor Kawasaki – tichost je jeho ohromná výhoda, jenom ševelí
Spotřeba pod 0,5 litru na hodinu sekání. Na nádrž pokosíte cca 3.000 m2.
Spotřeba pod 0,5 litru na hodinu sekání. Na nádrž pokosíte cca 3.000 m2.
fj100d_pc
Maximální kroutící moment je dosažen při 2800 otáčkách/min. To jsou i maximální pracovní otáčky otáčky Edwina.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: