dTest sekaček 2016 – komentář

test sekacek na travuAni letos (2016) mi neunikl test sekaček časopisu dTest.  A bohužel opět zklamání, nic nového pod sluncem. Zase autoři hledají univerzální sekačku na anglický trávník i do sadu.

Pokud si jdu kupovat sekačku na trávu obvykle mám představu jaký typ trávníku budu kosit. Pro přesnou orientaci v typech trávníků se stačí řídit normou ČSN, která zná pouze 4 typy trávníku:

 • parterový / okrasný trávník – výška kosení 20 mm, počet sečí za rok 30 – 60 (1 – 2x týdně)
 • parkový / rekreační trávník – výška kosení 30 – 40 mm, počet sečí za rok 8 – 20 ( 2 – 4x měsíčně)
 • sportovní trávník – výška kosení 35 – 40 mm, počet sečí za rok 12 – 30 (3 – 4x měsíčně)
 • krajinný trávník  – výška kosení 60 – 100 mm, počet sečí za rok 1 – 3 ( 1x za 3 měsíce)

I nad touto normou by se dalo polemizovat, protože z dnešního pohledu je to členění již nepřesné. Ale jako vodítko pro začátečníka nebo pro autory testu může stačit. To znamená, test by měl jasně říci, pro který typ trávníku hledám nejlepší sekačku na trhu.

Pro párterové trávníky budu hledat mezi vřetenovými sekačkami (ruční, akumulátorové, benzínové).

Pro kosení parkovch trávníků budu hledat mezi rotačními sekačkami (elektrické, akumulátorové, benzínové).

Sportovní trávníky lze kosit jak vřetenovými, tak rotačnímu sekačkami, záleží na požadovaném výsledku a počtu sečí.

A pro krajinné trávníky budu hledat mezi bubnovými, lištovými nebo cepovými sekačkami.

Pokud by si toto rozdělení autoři udělali na začátku, udělají svým čtenářům mnohem větší službu a nemusí se zamotávat do marketingových triků jednotlivých výrobců. To, že na nízký trávník je zcela bez pochyb nejlepší vřetenová sekačka autoři opět po roce zcela pominuli. Pochybnost č.1.

Letos mě zarazila hned na začátku testu úvodní fotka (zde), kde je v první řadě značka Stiga. Nic divného, proč ale není v samotném testu? Vždyť Stiga patří na českém trhu mezi běžně dostupné a prodávané značky, navíc svou nabídkou modelů zasahuje tu nepočetnější skupinu zákazníků. Proto si říkám, takže Stiga z nějakého důvodu z testu vypadla nebo její výsledky nechtěli autoři prezentovat. Pochybnost č.2.

U akumulátorových modelů se zaměřili na rychlost nabíjení baterie. Ty, které se dobíjely více než 2 hodiny propadly. Přitom jako výrobce vím, že obzvláště akumulátorová sekačka je doporučená pro určitou plochu, které odpovídá i kapacita baterie. Takže pokud po každém kosení dobíjím, nemělo by se mi stát, že baterie nevystačí na pravidelné kosení dané plochy. Určit, že doba nabíjeni přes 120 minut je už moc mi přijde hodně subjektivní zásah do výsledků testu. Pochybnost č.3.

Letos mě však na celém testu nejvíce zaujal výběr značek a modelů.

Podívejme se na nabídku velkých prodejců. Kolik značek nabízí? Začněme elektrickými modely.

Mall.cz – 12 značek, Mountfield – 4 značky, Alza.cz – 9 značek. V testu jich je uvedeno 7. Ale proč je od jedné značky testováno více modelů jako u značek Bosch, Black&Decker a Gardena? A proč v testu chybí jiné zavedené značky? Už zmiňovaná Stiga má v nabídce 7 elektrických modelů. Pochybnost č.4.

Pojďme dál na benzínové modely. V testu je 13 značek a tři z nich mají opět v testu více zástupců Husqvarna, McCulloch a Powerplus. McCulloch má v testu dokonce 3 modely. A právě zde obzvláště chybí modely Stiga. Nebo proč v testu není Hecht, když před rokem či dvěma měl tak „výborné“ hodnocení v dTestu? Ze 13 značek benzínových modelů v testu znám pouze 7. Jak byste se dívali na test myček na nádobí, když v něm bude chybět Whirpool? Pochybnost č.5.

A nejvíce do očí bije zastoupení akumulátorových sekaček. V testu je prezentovány 3 značky a jedna z nich se dvěma modely. Asi se už příliš nepodivíme, že to je opět Bosch. Na třech eshopech jsem napočítal 5 značek, které vyrábí akumulátorové rotační sekačky. Je mezi nimi opět i Stiga, která v celém testu chybí. Pochybnost č.6.

Zajímá Vás nyní vítěz testu? Mě ani ne. Mě totiž zajímá, která sekačka na trhu je nejlepší. Která značka produkuje nejtišší sekačky, které skvěle „sekají“ domácí krasný trávník? Kdo má nejlepší servis a provede opravu levně, případně, který prodejce sekačky odváží na posezónní servis? To jsou věci pro mě důležitější, když se rozhoduji, jakou značku či model si koupím.

5 Replies to “dTest sekaček 2016 – komentář”

 1. Pane Šeno, Váš komentář k uvedenému testu sekaček považuji za více než výstižný. Jen si dovolím jednu poznámku. Jako určitý kompromis pro sečení „parterového“ a „parkového“ trávníku považuji rotační sekačku, která má místo zadních koleček opěrný válec, jako mají vřetenové sekačky. Poprvé jsem je viděl v Anglii, kde jsou hojně používané, protože, ne všechny trávníky mají péči jako „pravé anglické“ a údržba trávníku na této úrovni je náročná. Použití rotační sekačky s válcem (proti kolečkové) zlepšuje výslednou kvalitu sečení tím, že výrazně omezuje nerovnoměrnost seče na nerovnostech (skalpování trávníku), nezůstávají neposečené pruhy pod kolečky, navíc válec jemně utužuje povrch a přidá estetické pruhy. Sám ji požívám 7 let (konkr. Honda HRD 536 QX – v Čechách se standartně nenabízí) a jsem s jejím provozem velice spokojený. Při mé zahradnické praxi to považuji za využitelnější koncept sečení.

 2. Dobrý den pane Jedličko, jsem rád, že jste toto téma rotační sekačky se zadním válcem otevřel. Zatím jsem je nezmiňoval, protože se v u nás neprodávají. V podstatě se prodávají jen v Británii. Když mi bylo 20 let, tak jsem si takovou sekačku vyrobil úpravou té, kterou jsme měli doma. Moc jsem chtěl pruhy a myslel jsem si, že ty pruhy jsou podstatou anglického trávníku.
  Čas běžel a poté, co jsem poznal vřetenovky na valcích jsem už po takové sekačce ani nevzdechl. Nesmí se zapomenout, že skutečně „kvalita“ kosení se zadním válcem nemění, pořád se jedná o rotační sekačku, kde je řez bez opory. Bohužel zadní válec musí být umístěn za kružnicí, kterou opisuje nůž. To znamená dále od předních koleček, než zadní kolečka. Zadní kolečka jsou totiž umístěna blíže k předním kolečkům, protože nepřekáží rotujícímu noži.

  No a větší rozvor mezí předními kolečky a zadním válcem zhoršují již tak špatné schopnosti rotační sekačky kopírovat terén. Tudíž je vhodná na rovné trávníky bez terénních modulací.

  Vážně, zkuste přesvědčit své klienty, ať Vás nechají na zkoušku dva měsíce sekat vřetenovkou Swardman a už nebudou chtít horší trávník od jakékoliv rotační sekačky. 🙂

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: