Co si myslím o konkurenci

"Jestliže nemáte konkurenčí výhodu, nekonkurujte."
„Jestliže nemáte konkurenčí výhodu, nesoutěžte.“

Ideální je na začátku se pustit do oboru/produktu/služby, kde není konkurence. Skvělé je, na vzdory tržnímu myšlení, vytvořit si aspoň na začátek monopol. Pokud monopol nelze vytvořit na začátku, je potřeba dělat věc tak, aby to konkurence s vámi vzdala. Tím pádem monopol opět vznikne.

Zase se vrátím na začátek, do roku 2007, kdy se rozhodlo, že budu mít zastoupení ATCO. Věděl jsem, že když získám výhradní zastoupení ATCO nebudu mít určitý čas na trhu s motorovými vřetenovými sekačkami konkurenci. Na druhou stranu jsem věděl, že když budu prodávat vřetenové sekačky velmi dobře, konkurence se časem objeví. To znamená, již od začátku jsem řešil, jak pracovat tak, aby se konkurence nedostavila, případně to co nejvíce oddálit.

Pracovali jsme tak, že již po prvním roce jsme se stali druhými nejlepšími prodejci ATCO v Evropě (tvrdím, že na světě, ale kolegové mě kárali, že to zní moc nabubřele, když ATCO se prodává v podstatě jen v Evropě), druhý rok jsme již odebírali a prodávali úplně nejvíc ze všech partnerů ATCO… To byl hlavní klíč, proč ATCO nemělo důvod nás výhradního zastoupení zbavit. My jsme si díky tomu mohli „užívat“ regionálního monopolu až do roku 2010.

Když výrobu ATCO koupil v roce 2011 ALLETT a nebyl schopen včas splnit naše objednávky, odmítl jsem s ním napřímo spolupracovat. Věděl jsem, že to je krok ke vstupu konkurentů na trh. Jenže já už v té době pracoval na vlastní sekačce a současně jsem věděl, že mi vlastní sekačka umožní vstoupit na větší trhy než je ten český. Proto jsem dal přednost zůstat rovný k zákazníkům a nehrbit se před výrobcem, než za každou cenu lpět na nálepce „jediný“.

Netrvalo dlouho a motorové sekačky začali nabízet v Česku i další. Jedno rčení říká, nejlepší odměna je, když vás začnou kopírovat ostatní. Ano, byl jsem a jsem leader v tomto segmentu. Následovatelé stále jen paběrkují, jak duševně tak obchodně. Někteří bez uzardění zkopírovali moje texty z eshopu a bez jediné změny je zveřejnili na svých eshopech, jiní použili moje fotky bez souhlasu a ostatní se jen výrazně inspirovali. Ti co kopírovali a já jsem to zjistil, tak na upozornění texty či fotky obvykle stáhli.

ITTEC – zástupce dovozce značky ALLETT do Česka, Anglicky-travnik.cz – prodejce na severní Moravě, ORAG – na Slovensku a mnoho dalších.

V takový okamžik už je pozdě bránit svoje pozice, monopol skončil, konkurence roste jako houby po dešti. To už je jiný závod, než který jsem chtěl původně běžet. Konkurenci jsem však nechal vyrůst vědomě, nechtěl jsem vynakládat energii a finance do cizí značky, tak jako jsem to udělal s ATCO. Bylo mi jasné, že jediná perspektivní cesta k trvalému obchodu je investovat do vlastní značky, do vlastního vývoje. Díky tomu vznikla značka Swardman.

Takže psi se seběhli a začali se prát o kost jménem ALLETT. A zatímco ostatní obíhají ohlodanou kost… Ano, opět máme nakročeno k monopolu. K monopolu s názvem „Nejlepší sekačka na světě“. Monopol, o který bez mého souhlasu již nemohu přijít.

A opět vím, že pokud budeme tyto sekačky pod značkou Swardman dělat nejlépe jak umíme, některou konkurenci to odradí, některou to položí, jinou třeba koupíme a další nová se třeba zase objeví. A těm, kteří budou jednou uvažovat, že obor vřetenových sekaček je hodně zajímavý, že by také mohli začít vyrábět, vzkazuji, už jsme zase o dva kroky dál s s tímto scénářem počítáme. A kdo na našem úsilí vydělá nejvíce? Přeci – náš zákazník! Náš zákazník řídí naše kroky. Náš zákazník si přál spolehlivou vřetenovou sekačku za rozumnou cenu. Tak mu plníme přání!

4 Replies to “Co si myslím o konkurenci”

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: