Objem koše na trávu – nový pohled

Příklad obyčejného koše z rotační sekačky...
Ilustrativní obrázek: Příklad obyčejného koše z rotační sekačky…

Koš na trávu, věc nezbytná. Ale jaké má mít parametry? Objem měříme v litrech, pak možná koukáme z jakého je materiálu. Budu se dnes věnovat objemu a tvaru koše. 

Je-li objem koše například 60 litrů, co vám tato informace říká? Říká pouze, že se do koše vejde 60 litrů vody. To je informace, která slouží jako jisté měřítko k porovnování různých velikostí košů. Ale neřekne vám tento údaj kolikrát budete muset jít koš vysypat na vaší zahrádce, pokud budete kosit například 2x týdně.

Příklad 1: máte koš 60 litrů a kosíte 200m2 jednou týdně. Koš jdete vysypat 3x.

Příklad 2: máte koš 60 litrů a kosíte 200m2 dvakrát týdně. Koš jdete vysypat 1x. (Tráva tolik nenarostla, kratší ústřižky se do koše lépe poskládají než dlouhé z v Příkladu 1, tudíž objem je lépe využit.)

Bylo by pro vás užitečnější, kdyby u koše na trávu bylo napsáno, koš má kapacitu na 200 m2 při kosení 2x týdně. To znamená, že budete koš vysýpat po každých 200m2.

Co tedy ovlivňuje, jak velkou plochu trávníku pokosíte na jeden koš?

  1. Objem koše
  2. Frekvence kosení (2x týdně, 1x týdně…)
  3. Hustota trávníku
  4. Výška kosení
  5. Tvar koše

Swardman zavádí novou specifikaci koše na trávu. U nás se dozvíte kolik metrů pokosíte než se koš naplní. Samozřejmě je to orientační hodnota, ale je to praktické vodítko. My totiž u sekaček Edwin nabídneme dvě velikosti koše a vy si vyberete tu velikost, která bude pro vás vhodnější. Menší koš bude vhodný pro ty, kteří budou mít menší trávník a nebo budou kosit častěji, větší koš si bude moci vybrat především ten, kdo bude mít větší plochu trávníku nebo nebude kosit tak často.

Objem koše samozřejmě ovliňuje i tvar, obzvláště u vřetenových sekaček. U vřetenovek není tráva tlačena do koše tak velkým proudem vzduchu jako u rotačních sekaček. Proto při nevhodném tvaru koše, se některá místa nedokáží trávou zaplnit a zůstavají prázdná. Pak teoretický objem koše 60 litrů může být v reálu pouze 45 litrů užitečného objemu. Takže vidíte, že objem koše v litrech je skutečně jen teoretická hodnota, která nedokáže přesně porovnat ani dva tvarově odlišné koše.

V reálu je běžné, že na super hustém trávníku při kosení 2x týdně nakosíme 3 koše a u jiného trávníku nakosíme 1 koš stejného objemu na ploše 200m2. Vidíte, že to je velký rozdíl, ale to je realita.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: