Chodit do schodů po čtyřech

Motor Kawasaki 3HP
Motor Kawasaki 3HP

Výkon motoru je parametr, na který se často hledí při nákupu konvenční rotační sekačky. A proč? Protože u rotační sekačky je kvalita kosení přímo ovlivněná otáčkami rotujícího nože. Čím pomalejší otáčky tím horší sekání, sekačka se dusí, tráva je extrémně ožvejkaná. A protože výrobci rotačních sekaček, spolu soupeří, tak dávají do sekaček stále silnější motory, aby lépe kosili i vysokou trávu atd.

Co je toho důsledkem? Výkonnější motor je hlučnější, těžší a má větší spotřebu.

U vřetenových sekaček je to však jinak. Aby vám vřetenová sekačka kosila, tak ani žádný motor nepotřebujete, ona stříhá i když jí poháníte rukou. To je ten zásadní rozdíl mezi rotační sekačkou a vřetenovou. Rotační sekačka dělí stéblo trávy řezem bez opory (přeražením rychlostí rotujícího nože), vřetenová sekačka používá střih s oporou, kde vřeteno se otáčí kolem vodorovné osy a stíhá proti spodnímu noži, který tvoří protiostří. Tím dosáhneme stejného efektu jako když stříháme obyčejnými nůžkami papír. Sami víte, že s nůžkami žádnou sílu nepotřebujete. A to platí i u motorové vřetenové sekačky.

Není potřeba žádná velká síla, aby vřeteno přestřihlo čistě stéblo. Proto nejmenší čtyřtaktní motor o výkonu 3 HP úplně stačí na pohon kosení i pojezdu. Podle našich testů je Kawasaki FJ100D nejlepším z nejmenších motorů. V podstatě se jedná o lodní motor, takže je stavěn na velmi náročné podmínky.

Pro práci v sekačce je ideální, je velmi tichý, lehký, snadno se startuje, je extrémně spolehlivý a má velmi nízkou spotřebu, která se pohybuje kolem 0,4 l paliva na motohodinu. Na plnou nádrž vydržíte kosit přes 4 hodiny.

Díky tomu, že nám projde ročně v servisu ATCO několik stovek těchto motorů, tak si stojím za tím, co píšu. Z pohledu výroby je problém, že je tento motor zhruba o 25% dražší než obdobný motor Briggs&Stratton. Jenže když stavíme nejlepší sekačku, tak do ní přeci nedáme průměrný motor.

Je z mého pohledu nesmysl využívat na kosení trávníku rotační sekačku s motorem o výkonu 6HP, když mohu kosit a to mnohem kvalitněji s vřetenovou sekačkou s motorem o výkonu 3HP. Někdy je nižší hodnota určitého parametru výhodnější než vyšší. Je to jako byste chtěli chodit do schodů po čtyřech a ignorovali, že pod dvou je to jednodušší, rychlejší a méně náročné…

 

 

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: