Cena sekačky Edwin

Stanovení ceny produktu.
Stanovení ceny produktu.

Mám určitou představu, kde by se měla prodejní cena sekačky pohybovat, abychom dosáhli určitých prodejů, které zajistí zisk a trvalý rozvoj. Cenu zveřejňovat nyní není potřeba, protože nás k tomu nic netlačí. Nepotřebujeme jednat s prodejci, nepotřebujeme tisknout nyní ceníky.

Změna kurzu eura, zapříčiní, že se sekačky z dovozu opět zdraží. To je špatný signál pro vřetenové sekačky vůbec. Naší výhodou je, že budeme vyrábět v Česku z tuzemských komponent, vyjma motorů, ale ty už máme nakoupené. Proto změna kurzu eura naše úvahy o prodejní ceně příliš neovlivní.

Cenu Edwina určí, především finální rozhodnutí o použitých materiálech a velikost poptávky. Edwin bude mnohem kvalitnější než konkurenční sekačky, bude se jednoznačně v počátku vyrábět v řádově menších sériích než konkurenční modely. To jsou důvody, proč by měla být cena vyšší než konkurenční. Na druhé straně však stojí to, že se jedná o úplně nový produkt, novou značku. Ale i to, že je naším cílem mít hodně zákazníků. Bude-li sekačka za 50 tis, koupí si jí řádově pětina lidí, oproti tomu, když bude stát 35 tis. Nastavení ceny je velmi klíčové. Dáme-li cenu velmi nízko, nemusí nám to umožnit rozvoj firmy a plnit strategické cíle firmy. A v důsledku to může vést k neúspěchu. Dáme-li cenu příliš vysoko, platí to samé, jen z toho důvodu, že bude malý zájem.

Naštěstí mám jisté zkušenosti. Když jsme v roce 2008 začali prodávat vřetenové sekačky ATCO, nastavili jsme cenu modelu Balmoral 17SK na 29.995,- Kč s DPH, následně cena rok od roku roste a nyní se Kensington 17K (dříve Balmoral 17SK) prodává za cenu 40.990,- Kč s DPH. Sice DPH za těch 5 let vzrostlo o 2%, ale cena vzrostla celkem o 36%. V roce 2014 díky změně kurzu může být vyšší až o 40% oproti roku 2008. To je šílený růst.

A srovnám-li strukturu zákazníků, kteří kupovali vřetenové sekačky v roce 2008 a v roce 2013, dojdu k závěru, že už jsme v jiné cílové skupině. Sice výrazně bohatší, ale současně výrazně menší. Logicky ani boháč nemá důvod si koupit dvě sekačky. Ani pro manželku, ani pro syna. To znamená, že pokud chceme, aby mělo hezký trávník co nejvíce lidí, nestačí nám zaměřovat se na nejbohatší zákazníky.

To znamená, čím více předoobjednávek, tím finální cena bude nižší.

.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: