Stockdaleův paradox: uchovejte si víru…

James_Stockdale
James Stockdale, muž, který přežil mnohaleté vietnamské vězení, přestože nevěděl, jak dlouho v něm bude vězněn.

Uchovejte si víru, že nakonec zvítězíte bez ohledu na těžkosti a současně konfrontujte nejtvrdší fakta své stávající reality, ať jsou jakákoliv. *

Nikdo neví, jak dlouho se bude hospodářství vzpamatovávat z krize posledních let. Nejvíce škody dělají optimisté, kteří říkají, že se hospodářství zvedne v příštím čtvrtletí, před Vánoci, příští rok… Ale ono to nepřichází a tyto optimistické hlášky slabší i silnější jedince vrhají do skepse a letargie. Jejich víra ve zlepšení se rapidně blíží nule. Dobrá nálada ze společnosti zmizela a pracovní tempo mnoha lidí upadá, protože mají pocit, že i přes jejich snahu zlepšení nepřijde. Navíc se má spousta lidí natolik dobře, že nemají potřebu pracovat s větším nasazením.

Tomáš Baťa říkal, čím hůře je, tím tvrději je potřeba pracovat.
Jinak než prací se situace nezlepší, to je jasné. Bohužel ne všem.

Víru v to, že se situace zlepší, musíte mít v sobě, víra musí být pevná, jako když máte v sobě kus kamene, který nic nerozdrtí. Ani fakt, že se situace ještě o 100 nebo 200% zhorší.

Když si promítnu svou situaci kolem prodeje vřetenových sekaček, bez neochvějné víry bych tento projekt musel několikrát vzdát. Pravidelně se snažím nezaujatě vyhodnotit pragmatické argumenty, zda má tento projekt smysl a má cenu mu věřit. Díky své neochvějné víře, můžu překonávat i velké překážky s klidem, bez velkých emocí. Jdu krůček po krůčku. Kdo z mého okolí zná celý příběh detailně, ten pokaždé, když nastanou komplikace, kroutí hlavou, že to ještě vydržím. Tvrdá fakta mi však dávají zapravdu. Není překážka, kterou bych nedokázal překonat, sice už nemám tolik energie jako před pěti lety, ale o to pevnější je moje víra v úspěch.

Přeji všem, kteří se pouští do nějakého projektu či je potkala nějaká osobní nepříjemnost, aby nebyli optimisté a vycházeli z tvrdých faktů, ale přitom jejich víra v dobrý výsledek byla neochvějná.

*Jim Collins, Jak z dobré firmy udělat skvělou, Grada 2012

One Reply to “Stockdaleův paradox: uchovejte si víru…”

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: