Trávník je relax, sport, hobby a umění

Dobrý trávníkář, dobrý sedlák.
Dobrý trávníkář, dobrý sedlák.

Někdo běhá, někdo jezdí na kole, někdo hraje golf, někdo modeláři, někdo nakupuje, někdo maluje, někdo hraje na kytaru, někdo chodí do přírody. Pro všechny to je odpočinek, vypnutí hlavy od svých běžných starostí.

Navštívil jsem nyní v zimě hodně našich zákazníků, kterým jsme prováděli posezónní servis vřetenové sekačky. Povídal jsem si s nimi o všem a nakonec stejně nejčastěji rozhovor uzavřeli, že trávník je jejich relax.

Mnohým trávníkaření nahrazuje sport, kutilství, umění či zahrádkaření. Trávníkářem je každý, kdo se o trávník stará s potěšením, proto je velmi snadné se jím stát. Nejde o to, jaké máte vybavení, jak velký trávník máte, ale o to jaké vám to přináší pocity.

Chápu, že někdo považuje sekání trávy za trest a velmi nepříjemnou činnost. Ale my, co trávník máme rádi, nesekáme, my kosíme. Kosíme, aby naše zahrada vypadala krásně, byla upravená, děti si na ní mohli bezpečně a čistě hrát, aby i trávník reprezentoval naše vlastnosti jako jsou disciplína, pečlivost, estetické cítění…

Trávníkaření je malé zemědělství, díky tomu si udržujeme určité pěstitelské dovednosti, které měli naši předci. Zasít, zalít, pohnojit, pokosit, prořezat, zkompostovat… Dělali jsme to tisíce let a mnozí z nás v tom pokračují díky trávníkům dál.

Co je na pěstování trávníku unikátní? Obvykle vám do toho nikdo jiný nemluví, také tomu obvykle nikdo ve vašem okolí nerozumí. A obvykle je to jenom o vás a přírodě. Výzva zní: dokážu najít s přírodou společnou řeč, aby mi umožnila mít krásný trávník? Vše máme ve svých rukách. Jen mi si rozhodujeme, co zasejeme, čím budeme hnojit, jak budeme zavlažovat, čím budeme kosit. A jen příroda rozhodne, jestli naše volby byly správné. Postupy jsou známé a ověřené, dokážeme je dodržovat?

Úžasné je, že pokud děláte věci správně, potěšení z výsledku vás nemine. Vždy byli dobří sedláci a horší sedláci. Obvykle ti dobří byli chytřejší, měli více znalostí a byli pracovitější. Dobrý sedlák si vždy dokázal poradit, co je pro jeho pole či zvířata dobré a co jim škodí.

Vím, že naši zákazníci by byli dobrými sedláky. A nyní jimi nejsou jen z toho důvodu, že se rozhodli být dobrými podnikateli, manažery, doktory, právníky, živnostníky… a trávníkáři 🙂

Trávníkaření je sport pečlivých lidí, kterým záleží více na svém okolí, než na sobě. Je to svým způsobem projev životního stylu. Vím, že když budu dělat něco pozitivního pro ostatní, své okolí, budou z toho mít radost a to učiní šťastným mě.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: