Pohled malého Čecha

Trávníková koule se dokáže nabalovat stejně jako ta sněhová...
Trávníková koule se dokáže nabalovat stejně jako ta sněhová…

Někdo tomu říká sněhová koule, někdo ježčí koncepce, někdo konzistentnost práce, někdo zase cesta za snem. A někdo nad tím vůbec nepřemýšlí a jenom dělá to, co ho baví. A právě je jedno, jak to pojmenujeme, ale všichni, co dokázali vzít život do svých rukou, vědí o čem je řeč.

Když děláte něco, co Vás baví, máte jednu bezkonkurenční výhodu, nemáte důvod dělat to špatně, nebo práci šidit. Už jen tím se oddělíte od průměru. Navíc, když dokážete dobře naslouchat lidem, pro které pracujete, nemůžete dopadnout špatně.

Vemte si můj případ. Šel jsem a posekal jsem jednu zahradu, protože jsem to udělal lépe než bylo obvyklé, už tu zahradu za peníze kosíme 8 let. Když to spočítám,  za tu dobu už jsme od těchto zákazníků dostali za svou práci dost peněz. A pokud svou práci budeme dělat stále lépe než ostatní, tak je pravděpodobné, že tuto zahradu budeme kosit třeba dalších 8 let.

Pak přibyly další zahrady a další. Často jsme se dostali k zákazníkům, kteří byli nároční a zahradnické firmy často střídali. A ejhle, nás si ponechali. Najednou to začalo docházet i zákazníkům, že skutečně víme o trávníku více než zahradníci. A tím, že děláme jenom trávníky, naše zkušenosti a znalosti v oboru se prohlubují rychleji než u kohokoliv jiného.

A protože rád dělám věci jinak než dav, tak jsem jako první v republice začal používat profesionální biohnojiva, abych vyhověl zákazníkům, kteří se báli o své děti a mazlíčky. Průmyslovým hnojivem hnojit trávník nechtěli, ale holandským bio hnojivem ano. Navíc, když viděli, že funguje lépe, už do hnojení nemluví. A najednou jsme začali prodávat hnojivo i bez aplikace, prostě na pytle. Nebyli jsme na to nějak připravení, ale když si to lidé žádali, tak jsme začali prostě prodávat.

Pak si lidé začali žádat vřetenové sekačky, ale ne ty ruční, chtěli benzínové, aby s tím mohli sekat i větší trávníky kolem 500 m2. Tak jsem to vyřešil s ATCO. Dál už povídat nebudu, to si můžete přečíst na jiném místě tohoto blogu. Jen jsem chtěl ukázat, že když věci děláte s chutí, oni se sami začnou nabalovat, třebaže moje sněhová koule je spíš jenom pořád kulička, mě to netrápí. Než velikost svého byznysu řeším, jeho obsah a jeho důsledky pro zákazníky. Kdo si prostudoval vývoj největších a nejslavnějších firem světa, ví, že většina z nich nezačla příliš jinak než já.

Když máte na účtu jako mladý kluk od rodičů miliony, asi vás to do podnikání příliš motivovat nebude. Největší posun v životě měli obvykle ti, kteří na začátku obraceli každou minci.

Je mi v uvozovkách jedno jestli se o nás bude psát a jestli se o nás bude psát na iDNES.cz nebo v New York Times. A je mi skoro jedno jestli je teď zájem o Edwina malý nebo velký, vím, že děláme věc, která své zákazníky má a najde si je. Můj sen je být nejlepší prodejce sekaček na světě. Proto nemám důvod dělat kroky, které by mi cestu k splnění tohoto snu komplikovali. Máme nejlepší kombinaci znalostí na světě v péči o trávník, výroby a servisu vřetenových sekaček, a víme, co chtějí „naši“ zákazníci. Lze to vyjádřit jednoduchou rovnicí:

péče o trávník + vřetenová sekačka + znalost zákazníka = Edwin

 

 

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: