Jak neriskuji s penězi zákazníků

riskV jisté době, co by referent, jsem pracoval ve firmě Horypole, která prodávala sekačky a bazény. Jednoho dne se rozhodli, že bazény také začnou vyrábět. Začlo se s přípravou výroby s dost velkým předstihem, ale šlo to pomalu. Měl jsem na starosti nákup materiálů na výrobu. V listopadu jsem měl již skladem zásoby na několik tisíc bazénů. Ale výroba výrobní linky měla zpoždění. A stalo se, že před sezonou firma vyinkasovala od 20.000 zákazníků peníze za bazén a přitom se výrobní linka teprve dokončovala.

Byly to nervy, vyšlo to, ale za ten průser, který mohl nastat, to podle mě nestálo.  Zákazníci to samozřejmě nevěděli, nikdo to s nima nekomunikoval. Jen se řeklo, že bazény budou později, protože stejně není počasí na koupání. Vracet 280 mil Kč, by asi bylo těžké. Ale jak se říká, když není kam ustoupit, nezbývá než uspět.

Když převzal výrobu ATCO v roce 2011 nový výrobce ALLETT a my měli nakumulované objednávky za několik milionů, nebylo vyhnutí. Protože se blížil konec sezóny (srpen) a já potřeboval nutně vědět, kolik toho máme v Anglii objednat, aby nám to přes zimu nestálo na skladě, musel jsem vybrat od zákazníků zálohu. První dodávku sekaček jsme měli přislíbenou na září. Bohužel ALLETT nebyl schopný dodat žádný model ani v září, ani v říjnu, ani v listopadu, ale až na konci prosince výrobu konečně rozběhl. Bylo to perné, vysvětlovat neustále lidem, že sekačky budou.

Samozřejmě u někoho jsem důvěru ztratil a museli jsme zálohy vracet. Kdo vydržel, dostal sekačku v lednu. Nebylo to příjemné pro nikoho. Proto si s penězi zákazníků nezahrávám. To, že rozběh výroby Edwina se natáhl o tolik proti plánu, je samozřejmě pro mě nešťastné. Stojí nás to mnohem více peněz, než jsme čekali, ale to podstatné je, že to jsou naše peníze, nikoliv peníze zákazníků.

Bylo by pohodlné vyvěsit před rokem na web prodejní cenu Edwina, zadat technické parametry a začít vybírat od zákazníků objednávky a peníze. Mohly se ty peníze využít, investovat je. Ale protože už nejsem úplný začátečník, neudělal jsme to, a neudělám to, dokud nebude vše připravené ke spuštění sériové výroby.

Sice by se hodilo vědět, kolik lidí skutečně ze všech zájemců nakonec objedná, mohli bychom se lépe připravit. Ale protože to nevíme, tak děláme vše proto, že si nakonec objednají všichni, kteří o Edwina projevili zájem.

PS: Osobně tipuju, že dva ze tří zájemců o Edwina letos neobjednají.

 

2 Replies to “Jak neriskuji s penězi zákazníků”

  1. Odvážně opatrný odhad. Ale nebude zřejmě daleko od skutečnosti. Využijte „získaný čas“ k propagaci. Chtělo by to virálové video. Ještě stále o vás neví všichni. Moc vám fandím.

    1. Máte pravdu, neví o nás všichni. Virální video, je můj sen. Ale my cílíme na skutečně velmi úzkou skupinu trávníkových nadšenců, takže zatím jsme to nevyhodnotili jako vhodný kanál. Bylo by skvělé cílit reklamu přesně tak, že člověk, který nemá trávník, nebo člověk, který má kosení trávy jako „trest“ se o nás nikdy nedozví. Pak bych považoval naší reklamu za maximálně efektivní. 🙂

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: