Světové podnikání v malém

Je jenom jedna Země. 7 kontinentů, 200 států, 7 miliard lidí.
Je jenom jedna Země. 7 kontinentů, 200 států, 7 miliard lidí.

Stále žasnu, jak málo podnikatelů a obchodníků v Česku pochopilo význam internetu. Pro mnohé internet znamená pouze pohodlnější přístup k informacím, ale na jejich podnikatelské strategii to nic nezměnilo. Kolik podnikatelů každý rok začíná s prodejem na internetu a kolika z nich končí trh s hranicemi ČR?

V knížce Funky Business to švédští vizionáři (Kjdell A Nordström a Jonas Ridderstråle) říkají přesně tak, jak jsem to pochopil i já. „Funky firma míří na kmeny, klíčové zákazníky, a nezáleží na tom, o jaký druh kmene se jedná, kde má základnu či jak je veliký. Záleží pouze na tom, zda jeho členové sdílí společné vibrace – hodnoty a názory.“  A dále uvádějí fiktivní příklad časopisu Legshow, který oslovuje pouze lidi, kteří jsou ulítlí na nohách. V Norsku si ho koupí třeba jen 60 lidí, ve Švédsku 150, ale ve Francii 1500…

Mám rád příběh Tomáše Bati, jak v obuvnických časopisech na celém světě viděl inzeráty firmy z USA, která vyrábí obuvnické stroje. Domníval se, že je to velký koncern, když oslovuje zákazníky na celém světě. Ano, ach ty předsudky. Ale jaké zažil překvapení, když se při návštěvě USA rozhodl, že tuto firmu navštíví osobně. Vypadalo to asi jako, když jdete na Žižkově do dvora činžáku, pak po schodech do sklepa a tam táta se synem v tmavé umaštěné dílně vyrábějí stroje. Bylo to tak. I tak malá firma, může vyrábět špičkové stroje, to je bez debat. Ale i tak malá firma, mohla prodávat svému klanu do celého světa. A bez internetu… Stalo se před 100 lety.

Můj známý je modelář. Lepí modely amerických trucků. Má to jako koníčka od mládí. Je v tom hodně dobrý. Vyhrál všechny prestižní evropské soutěže. Ale protože chtěl mít náskok před ostatními, řešil, jak své modely vylepšit. Začal využívat technologii, kterou v tomto oboru nikdo na světě nedělal. Začal svá řešení pomalu prodávat i dalším modelářům. Začal postupně spolupracovat i s obchody v zahraničí. No ale letos na jaře si udělal eshop v angličtině a najednou začal prodávat do Austrálie, Ruska, USA, Velké Británie. Zatím ho to neživí, pořád to má jako koníček. Ale pracuje na sobě, pořád přichází s novými věcmi, a když to takto půjde dál, stane se mu koníček zaměstnáním. I on si našel svůj specifický klan, s kterým si rozumí a hranice nehrají roli. Navíc on se nikdy neučil žádný jazyk, a přesto to jde! Pochopil sílu internetu a žije současností, ne z minulosti!

Vemte si, že máme na světě cca 200 států. Kdyby se v každém z nich v průměru našlo 100 zahrad, které mají být reprezentativní a tudíž potřebují vřetenovku, tak mluvíme o trhu 200 států x 100 zahrad = 20 000 sekaček => x 40.000 Kč/kus =  800 000 000 Kč.

Kdyby za Vámi někdo přišel a řekl, mám pro Tebe v Česku místo na trhu s potenciálem 800 mil. Kč, tak si řeknete, to snad není možné, jdu hned do toho. Ale když by Vám řekl ten dotyčný, není to ČR, je to celý svět. Zaujalo by Vás to stejně intenzivně? Asi ne, přestože objem je to stejný. Důvodem proč by nadšení bylo menší je asi to, že si představíte, co všechno za problémy by s tím bylo (jazyky, logistika, servis, obchodní zástupci, servisní technici, byrokracie…). Určitě by se našel obor, který by Vás dokázal nakopnout, že byste do toho šli. Ale sekačky to zrovna nejsou.

Popravdě, mě by ty peníze také nenakoply. Ta motivace je úplně jinde. Nejdříve jsem chtěl pomocí ATCO zaplnit mezeru na Českém trhu. Pak jsem pochopil, že ta mezera je i na Slovensku. Pak jsem pochopil, že je i v Německu, k tomu mi, ale už ATCO nestačilo, protože jsme pro Německo neměli zastoupení. A když už ATCO končilo, věděl jsem, že potenciál je všude, kam se podívám. Ale k tomu potřebuji výrobek mimořádných vlastností. Takový, s kterým budu moci vstoupit na jakýkoliv trh. To splňuje pouze vlastní sekačka.

Ale to je ta krása internetu, nemusíte příliš riskovat a přitom za nicotné náklady můžete prodávat svému klanu do celého světa. A ať si kdo chce, co chce, říká, mě je upřímně jedno, zda si Češi koupí 100, 500 nebo 1000 Edwinů za rok, já budu upřímně rád i za tu stovku, v Rakousku to bude třeba 200 ks, v Německu 1000 ks atd. Kolika lidem se poštěstí produkovat něco, o co je zájem na celém světě? Stvořit něco užitečného  a nebýt závislý na jednom trhu, to je splnění mého podnikatelského snu.

Jak poznám člena svého klanu? Přijde zákazník a říká: „Víte rodina, sousedé si o mě myslí, že jsem blázen. Ale mě ten trávník fakt baví.“

Přátelé, ale mě baví stejně tak, proto to dělám, proto Vám rozumím, proto Vám to chci maximálně usnadnit a zpříjemnit.

 

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: