Vřeteno 5, 6 nebo 10 nožů?

Vřeteno nové sekačky na trávuProtože jsem to doposud nikde nevysvětlil a dotazy se množí, je na čase popsat rozdíly mezi vřeteny podle počtu nožů. V hobby segmentu se vyskytují nejčastěji 3 varianty:

 • 5ti nožové vřeteno
  6ti nožové vřeteno
  10ti nožové vřeteno

Každé má své výhody a nevýhody a nelze říci jednoznačně, 5ti nožové je horší než 10ti nožové, nebo obráceně. Ale lze říci, že 5ti nožové je praktičtější než 10ti nožové. Počet nožů ve vřetenu spolu s průměrem vřetena určují, jak vysokou trávu je vřeteno schopné pokosit. Čím více nožů, tím sekačka ztrácí schopnost střihat vyšší trávu, protože mezera mezi jednotlivými noži je menší, tím pádem se do ní stihnout dostat pouze nižší stébla. Delší stébla vřeteno odrazí a neustřihne se. Vřeteno slouží kromě střihu k podávání stébel na spodní nůž, kde dochází k samotnému střihu. Pokud se stéblo není schopné vejít mezi dva za sebou jdoucí nože, nemůže se ustřihnout.

Klíčový parametr vřetena je počet střihů na ujetý metr. U ručních vřetenovek to výrobci vůbec neuvádějí. U těch benzínových obvykle ano, aspoň ti, co vědí, co vyrábějí. Když budu mít málo otáček na vřetenu s 10ti noži, tak na tom můžu být s frekvencí střihu klidně hůř než na vřetenu s 5ti noži, ale vysokými otáčkami. Otáčky jsou dány tak, aby došlo ke kvalitnímu střihu, ale současně nedocházelo ke zbytečnému opotřebení nožů vlivem nadměrných otáček. Vysoké otáčky, také způsobují obvykle vyšší hluk vydávaný vřetenem.

5ti nožové vřeteno

 • nejčastěji se vyskytuje v ručních a elektrických vřetenových sekačkách
 • výhoda: dokáže úspěšně kosit trávník i při nepravidelném režimu, dokáže pokosit vyšší trávu, zvládne i frekvenci kosení 1x týdně
 • nevýhoda: díky 5ti nožům má menší frekvenci střihu, což u nízkého a hustého trávníku může způsobit po posekání trávníkový „manšestr“

6ti nožové vřeteno

 • nejčastěji se vyskytuje u benzínových vřetenových sekaček
 • výhoda: pěkný střih, vhodná pro zahrady
 • nevýhoda: vyžaduje kosení 1x až 2x týdně; u extra hustého trávníku může způsobit po posekání trávníkový „manšestr“

10ti nožové vřeteno

 • nejčastěji se vyskytuje u benzínových vřetenových sekaček pro golfové greeny
 • výhoda: hustý střih, vhodná pro nízké kosení
 • nevýhoda: vyžaduje kosení 2x až 3x týdně; nedokáže pokosit vyšší stébla

Swardman vřetena:

 • 5ti nožové – 60 střihů na ujetý metr
 • 6ti nožové – 72 střihů na ujetý metr
 • 10ti nožové – 120 střihů na ujetý metr

Tuto sestavu jsme volili právě kvůli našim zkušenostem, jak s vřetenovými sekačkami, tak i se zákazníky, kteří si je kupují. My chceme, aby naše sekačka kosila a nestála odložená v garáži.

5ti nožové vřeteno je bez rizika, má největší rozpětí kosení, takže nevyžaduje úplnou disciplínu pravidelnosti kosení (to ale neznamená, že bez disciplíny dosáhnete anglického trávníku). 5ti nožové je i o něco lehčí a levnější na výrobu. Tím jsme chtěli vyhovět všem, kdo tlačí na hmotnost sekačky a nízkou cenu. Kdo ještě nekosil nikdy vřetenovkou a nemá zažitou pravidelnost kosení, je tato varianta pro něj nejvhodnější. Případně je vhodná i pro ty, kteří jezdí hodně na služební cesty a ne vždy jim kosení vychází, dle jejich představ.

6ti nožové vřeteno je dobrá volba pro všechny, kteří už vřetenovku měli nebo jsou zvyklí kosit 2x týdně a chtějí kosit pod 25 mm.

10ti nožové vřeteno je dobré jako rezervní k 5ti a 6ti nožovému pro chvíle, kdy máte čas kosit hodně často a rádi byste zkusili domácí green. A samozřejmě je určené pro greeny, odpaliště a všechny extra nízké trávníky a pro uživatele, kteří již dříve kosili s 10ti nožovým vřetenem.

Je ještě něco, na co jsem k tomuto tématu nedal odpověď?

3 Replies to “Vřeteno 5, 6 nebo 10 nožů?”

 1. Dobrý den, drobné vlnky (kopečky). Pokud lyžujete, tak je to podobný tvar, jako na sněhu zanechává rolba při úpravě sjezdovek. A nebo tvar (struktura) látky na kalhotách z manchesteru 🙂

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: