Jak fungují čeští dodavatelé

Jsme na konci procesu zvaného vývoj vřetenové sekačky Edwin
Jsme na konci procesu zvaného vývoj vřetenové sekačky Edwin

Vypozoroval jsem určité typy chování českých dodavatelů. Rozdělil jsem je do těchto skupin:

1. premiant
2. dříč
3. slibotechna
4. machr

Vyhodnotil jsem za poslední roky komunikace s českými dodavateli jejich postupy. Především čas potřebný na předložení nabídky od doby, kdy obdrželi poptávku a čas potřebný na dodávku. Nehodnotil jsem, jaká je dodací lhůta, ale kolik se liší od slíbeného termínu. Vzhledem k tomu, že jsem poptával pouze věci, na které se dané firmy specializují, nebyly poptávky nijak záludné. Např. dělá-li firma závity, poptal jsem u nich výrobu x-závitů a nepoptával jsem u nich lakování 🙂 Odeslání poptávky je tedy den 0, den kdy přijde nabídka je den 0 + X dní. Dodání zboží počítám od dohodnutého dne, který sám dodavatel potvrdil, to znamená X dní po termínu.

 1. PREMINAT
  Poptávka: den 0
  Nabídka: +1 den
  Vyřízení objednávky: ve slíbeném termínu, max. +3 dny
 2. DŘÍČ
  Poptávka: den 0
  Nabídka: +10 dní
  Vyřízení objednávky: +10 dní nad slíbený termín
 3. SLIBOTECHNA
  Poptávka: den 0
  Nabídka: +21 dní
  Vyřízení objednávky: +30 dní nad slíbený termín, spíš ale více
 4. MACHR
  Poptávka: den 0
  Nabídka: nedokáže dát nabídku, přestože o zakázku „hrozně“ stojí, ale…
  Vyřízení objednávky: k objednání nedojde, protože…

Takže se ukáže, že na výrobek, člověk nesežene pouze „premianty“, ale jsou tam i nějací dříči, a nějaká slibotechna. Nejhorší když speciální věc, kterou nedělá nikdo jiný, umí jen slibotechna nebo machr. To je pak člověk v úzkých.

Machr, je obzvlášť povedený „dodavatel“. Na ty pozor. Nic po něm nechcete, ale náhodou se dozví, co děláte, a sám se nabídne, že pomůže. Navíc řekne, že to umí zařídit za velmi dobrých podmínek. Člověk si pak řekne, to je super. Má zájem, má to asi v malíku, když nabízí lepší podmínky atd. Ono se ukáže, že pak není schopen předložit ani nabídku a vy tím ztratíte spoustu času.

Vůbec sranda je, že nemohu dodavatelům ani říct, kolik plánuji odebrat v příštím roce. Měli by mě za blázna a na poptávku by nereagovali. To jsem zažil v minulých letech hodně krát. Takže musím plán dělit dvěma až třemi. To jim pak přijde reálné. Stejně si to sami pro sebe raději vydělí ještě jednou dvěma 🙂

Pak jsou také dodavatelé, kteří chtějí dělat jenom větší série. To znamená, že se s námi nechtějí podílet na vývoji a ověřovacích sériích. Jenom že, když s nimi neudělám ověřovací sérii, tak se automaticky diskvalifikují ze sériové výroby a o zakázku přijdou. V tomhle jsem měkkota a nebaví mě ztrácet čas jim toto vysvětlovat. Obvykle jim řeknu, že se tedy ozvu až toho bude víc…

Na druhou stranu musím přiznat, že kdo nad malou sérií neohrnuje nos a snaží se urychlit fázi vývoje, má velké a významné plus. Víte, jak to chodí, „Jó, ten je s námi od začátku, toho využijeme.“ Člověk má paměť, je dobré jí využívat.

Ještě jedna věc na dodavatelích mě baví. A to je jejich hláška: „To by bylo drahé.“ Používají to, když se jim do něčeho nechce. Nejlepší je jim na to říct: „Jde to nebo nejde? Pokud ano, dejte mi cenu a já se rozhodnu sám.“ Mnohdy je to směšné. Například, můžete udělat jednoduchý tvar dílu pro laser. Řez je krátký a tudíž cena nejvýhodnější. My jsme, ale chtěli tvary složitější, ergonomičtějí, hezčí nebo prostě lehčí. Ano, laser se nám tak prodražil o X%, ale v rámci ceny sekačky to bylo v podstatě zanedbatelné. Kdybychom se nechali odradit, tak by Edwin vážil možná o 10 kg více, než ve finále váží.

Možná tomu neuvěříte, ale věcí, které podle mnoha zkušených lidí nejdou udělat nebo nebudou fungovat, je na Edwinovi celkem dost. A přesto Edwin funguje.

PS: Vůči vám jsem samozřejmě ve skupině SLIBOTECHNA! 🙂

5 Replies to “Jak fungují čeští dodavatelé”

 1. Rád stoupám a největší kus práce vidíte, když začnete na začátku. Navíc v dnešním světě je pozitivní způsob myšlení jediný možný 😉

 2. Tak hlavne probuh neotocte smer postupu 😉 Na jare uz bych nerad pokracoval v sekani rucni vretenovkou, preci jenom
  mam jenom jedny ne nejmaldsi zada. I nadale drzim palce.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: