Kolo neštěstí

Nechci být generálem po bitvě, obzvláště, když bitva ještě neskončila. Ale o Mountfieldu opakovaně píšu kvůli tomu, že se chci já osobně maximálně poučit z jejich chyb. Firma, která měla tak výborně našlápnuto, téměř monopol na prodej sekaček a nyní se prezentuje jako obyčejný discount. Kde nastal ten zlom?

Příběh Mountfieldu sleduji jako jeho bývalý zaměstnanec už pouze okrajově v podobě sledování jejich reklamních kampaní, zprávami v tisku a čtením účetních uzávěrek.

Od roku 2004, kdy jsem tam skončil říkám, že vydrží „do švestek“. Nemyslím to nijak ve zlém, ale připadalo mi nepředstavitelné, že v systému, který tam fungoval a v daném personálním obsazení, že by taková firma mohl dále fungovat. Očividně jsem to odhadl špatně. Ale to, že je Mountfiled dávno za svým vrcholem je zřejmé.

Naposledy mě zaujalo nasazení Kola štěstí. Asi bych se nad tím nepozastavil, kdyby nebyl říjen, a v září Mountfield neinzeroval vše pouze za 1/3 ceny. To je jednozančně nasazení jejich esa v době, kdy se pohybujeme mimo sezónu. Kdo by plýtval svými esy v době, kdy se na trhu zahradního vybavení nic moc neděje? Kolo štěstí stálo za obchodním úspěchem Mountfieldu. Kolo štěstí však současně tento úspěch také pohřbilo. Když zákazníky pravidelně lákáte na Kolo štěstí a skoro celý svůj marketing postavíte na propagaci Kola štěstí, co z toho může po letech zůstat? Snížit slevu umí úplně každý, i když je to zábavnou formou. Tento způsob značku od konkurence neodliší, protože pravidelným opakováním to i zákazníky začne nudit. A nezachrání to ani, když k tomu přihodíte auto každý den. Proto Mountfield s Kolem štěstí skončil, už to nemělo efekt. Kde byl po celou dobu kvalitní marketing produktů, kde byl rychlý a cenově přijatelný servis?

Počítal jsem, že Kolo štěstí zase někdy vytáhnou do hry, protože očividně nic lepšího zatím nevymysleli, kromě pravidlených plošných slev. Přesně, proč dávat slevu složitě, když jí mohu dát všem rovnou? A právě proto mě zarazilo, že Mountfield vytáhl Kolo štětstí nyní. Nyní po akci vše za 1/3! No tak jsem se podíval do obchodního rejstříku, abych si potvrdil, co tuším v účetní uzávěrce za rok 2014. Bohužel, i když je říjen 2015, tak stále není účetní uzávěrka za rok 2014 zveřejněna. Ale přeci jen náhled do rejstříku ukázal, že došlo ke změně stanov. Že by signál pro změnu?

Kde tedy nastal ten zlom? Je to o lidech. Sekačky prodávají všichni zavedení prodejci téměř stejné, tudíž se liší v tom, jací lidé je prodávají. V Mountfieldu, ale hraje velkou roli i to, kteří lidé je od výrobců nakupují. Největší slabinou českých firem je personalistika a marketing. To je závěr, který se mi bohužel den co den potvrzuje.

PS: A prezentovat Kolo štěstí formou barevných obdelníčků s výší slevy je grafické a marketingové šlápnutí mimo zdravý rozum… (Jaká je vlastně průměrná sleva? http://excelplus.net/mountfield-2014-jak-beda-travnicek-blafuje/)

2 Replies to “Kolo neštěstí”

  1. ad PS… Kolik lidí, myslíte, že bude Opravdu přemýšlet a počítat? Takže bych řekla, že z „profi“ hlediska ano, šlapnutí vedle. Ovšem – přesně do mysli zákazníků …

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: