Nechci golfový trávník

Skalpel nebo sekerka
Logické! Chirurg a skalpel. Logické! Kadeřník a nůžky. Logické! Trávníkář a …

Když mi někdo řekne, že se mu líbí naše vřetenová sekačka Edwin, ale neví, zda je pro něj vhodná, tak mu pokládám otázku. Otázka zní: „Ale upravený trávník máte rád, že?“

Golfový trávník však nechcete. Golfový trávník je široký pojem a pro mě je to rozmezí od louky vysoké 20 a více cm až po green kosený na 2 mm. Golfovým trávníkem většinou laici myslí, golfový green. Ano to je trávník, který stojí hodně úsilí, ale především je potřeba ho kosit téměř denně.

To, co většina lidí ve skutečnosti chce, je zdravý upravený trávník, který nevyžaduje žádnou speciální péči nad rámec času, který mu věnují tak jako tak. Pod tím se skrývá laicky řečeno anglický trávník (podle ČSN parterový trávník, kosený na 20 mm 30-60x za rok). Je to trávník vhodný na téměř každou domácí zahradu, zvládající běžnou zátěž při hrách dětí a odpočinku, je velmi jemný, homogenní, vytváří upravenou plochu a okrasu v blízkém okolí domu.

Když se typického zákazníka před koupí vřetenové sekačky zeptám, jak často kosí trávník a bojím se odpovědi, že jednou za 14 dní, tak jsem obvykle mile překvapen. Většina lidí, kteří se mi dostanou do „rukou“ už i s rotační sekačkou sekají obvykle 2x týdně. A to právě odpovídá 50 až 60 sečím za sezónu. To znamená, že to nejnáročnější z péče o anglický trávník již dělají. Bohužel k tomu mají nesprávný nástroj. A nejde se tomu divit, kdo kdy viděl reklamu na nějakou jinou sekačku než rotační?

Představte si chirurga, který 60x za rok operuje slepé střevo. Řeknete si,“ Dobrý, ten ví jak na to, nechť mě operuje.“ Jenže, jak byste se tvářili, kdyby vám řekli, že operuje místo skalpelem sekerou a ještě žádný pacient operaci nepřežil. Ale protože ho to baví, stále to zkouší znovu a znovu. Bohužel mu stále nikdo neřekl, že existuje skalpel. Představte si, jak se úspěšnost jeho operací změní, jen tím, že začne používat správný nástroj. Řeknete si, banalita, co lze zkazit na operaci slepého střeva!? Ano, pro zasvěcené, kteří očekávají skalpel, to je naprostá banalita a úspěch je zaručený. Pro chirurga, který doposud operoval sekerou (je to nástroj a je také ostrý), to však může být změna, která z neúspěšného snaživého nýmanda udělá skalpelem experta na slepé střevo.

Nebo druhá případová studie z běžného života. Kadeřník. Nadšený kadeřník, který má skvělý talent, a odhodlání. Přijdete k němu, sednete do křesla, přehodí přes vaše ramena pláštěnku a čekáte, jak prohrábne vaše vlásky. Jak by se vaše emoční rozpoložení změnilo, kdyby místo nůžek vytáhl sekaček na maso a začal s ním zuřivě točit nad vaší hlavou? To je STRES! Kolik vteřin by trvalo, než byste vyskočili a zmizeli, co nejdále od toho šílence? Jednu, maximálně dvě vteřiny! No jo, ale co když jste invalida a nemáte nohy? Prostě neutečete. A i když bude kadeřník maximálně pečlivý a opatrný, tak se to bez krve prostě neobejde…

Co má společného pacient v narkóze a beznohý zákazník v kadeřnictví s běžným trávníkem? Nemožnost utéct před sadistou! Muka, stres. To co byste sami nechtěli podstoupit ani ve snu, tak svému trávníku dopřáváte svými silami každý týden! Nedivte se, že je váš trávník ve stresu a myslí si o vás, že ho nemilujete.

Zahoďte sekerky, sekáčky a pořiďte si skalpely a nůžky! Pro sekání trávy se hodí sekačka, ale pro zkracování trávníku je vřetenový žací stroj. Buďte osvícení, věřte vědcům!

 

 

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: