Konec první věty. Tečka.

Učíme se chodit, abychom mohli běžet.
Učíme se jednotlivé noty, abychom mohli hrát symfonii.

Budu-li brát projekt výroby a prodeje sekaček na trávu jako symfonii, tak mohu říct, že skončila první věta této symfonie. Tečka. Ještě nejde zdaleka mluvit o obchodním úspěchu. Obchodní úspěch se měří v penězích nebo počtu posluchačů – klientů. To nejsou zatím čísla, která by měla dnes vykazovat úspěch.

Podařilo se dokončit první větu, která zahrnuje tyto prvky: vizi, nápad, zhmotnění nápadu, uvedení do nějaké systému, který bude vše posouvat dál… Produkt vřetenové sekačky Edwin vyšel tak dobře, že svou funkcí i vzhledem, se vyrovnává produktům světových značek se stoletou historií. Možná to je zbytečná skromnost, když víme kolik nej Edwin obsahuje. Namátkou naznačím: nejtišší benzínová sekačka na světě, nejvyšší počet použitých ložisek, možnost stroje na míru, nejlepší doseknutí k okraji, podíl nerezových dílů…

Kdo čte tento blog od úplného začátku, tak ví, že jsem nechtěl vlastní orchestr – nestál jsem o výrobu. Ale když žádný jiný orchestr nebyl schopný zahrát naší symfonii podle mých představ, nezbylo, než si začít skládat svůj orchestr. Není to o tom, že to hned nový orchestr zahraje excelentně, to vůbec. Ale je větší pravděpodobnost, že když náš orchestr bude hrát dokola pořád jen naší symfonii, tak jí bude hrát stále lépe a lépe. A když bude stále dost nových posluchačů, tak by měl jednou nastat okamžik, že konkrétně naší symfonii budeme hrát lépe než kdokoliv jiný.

Víte, jakou péči jsme tomu stroji věnovali. Je potřeba prodat hodně strojů, aby se nám toto úsilí finančně vyplatilo. Ale víte sami, že moje motivace byla jinde než čistě v penězích. Edwin vznikl pro mou a potažmo Vaší radost. Jestli byl někdo schopný dát to správné zadání pro vývoj vřetenové sekačky pro domácí anglický trávník, byl jsem to já. Napsal jsem první notu, chopil jsem se taktovky…

Bylo potřeba také najít správné aranžmá. Ale leitmotiv nesmí zaniknout v dalších větách a je potřeba ho citlivě vynášet stále na povrch. Každý náš posluchač, by měl cítit, že i když nejsem rozený skladatel, snažím se učit rychle a hlavně se snažím k sobě připojovat specialisty na žestě, smyčce, bicí… A ve výsledku náš orchestr dokáže zahrát celou skladbu ve všech jejích šířkách.

Budu-li poslouchat Smetanovu Vltavu, tak jsem v části sbíhání pramínků někde na Šumavě. Pár potůčků se dává dohromady a proud zesiluje. Jenže když náš orchestr bude sedět na zadku ve zkušebně, žádní posluchači o nás nebudou vědět. A zatímco orchestr stále cvičí, je potřeba zajistit posluchače, zájezdy do regionů, do zahraničí. Je potřeba domluvit turné, aby se o nás vědělo i ve světě, protože tato symfonie má světové parametry. To obvykle už neřeší ani skladatel, ani dirigent, ale manažer. Současně je dobré dopsat i další rozepsané symfonie a získat si tak širší publikum, protože vkus posluchačů je individuální.

Každému je jasné, že pokud máme spolupracovat s těmi nejlepšími hráči, nebude nám stačit, zahrát jednu symfonii v Braníku, ale je potřeba se dostat na stovky až tisíce koncertů. A každý z vás si může uvědomit, že pokud přijde na náš koncert a současně o něm řekne, co nejvíce lidem ve svém okolí, umožní nám to se zlepšit a příště Vám zahrát s opět lepšími a zkušenějšími hráči novou a líbeznější symfonii.

Kdyby tento blog četlo 100 lidí a každý z nich vzal tablet (nebo poslal email) a ukázal na něm dalším pěti svým kamarádům ještě dnes fotku Edwina a řekl v jedné větě k čemu je, tak zítra o nás ví už 500 nových lidí. A když to samé udělají i oni, tak pozítří o nás ví 100 + 2500 lidí. A to by byla bomba, protože bychom se nemuseli tolik věnovat prodeji lístků na koncert, ale cvičení ve zkušebně a psaní nových symfonií. Vy čtete tento blog, vy máte tu moc a sílu změnit nejen české trávníky, ale nakopnout jeden malý orchestr na turné do světa.

Vždy o úspěchu nakonec rozhoduje zájem posluchačů – zákazníků. Teď je právě ideální doba, připravit se na novou sezónu, abychom věděli, pro kolik posluchačů budeme hrát, kolik koncertních sálů budeme potřebovat…

Víte sami z mých předchozích příspěvků, že nechci jít stejnou cestou jako konkurence, nechci jít vyšlapanou cestičkou. Proto nejsem zastáncem masivního nahánění zákazníků formou TV reklam, bannerů apod. Hrajeme symfonii nikoliv popík. To samo o sobě selektuje naše posluchače. Kvalitu poznám já, poznáte jí vy. Ale většině ostatních lidí je potřeba říct, co je kvalita, protože se v symfoniích neorientují. Buďte poslem dobrých zpráv a buďte právě vy impulzem pro změnu vkusu svých přátel. Buďte to vy, kdo byl na počátku toho, že vaši přátelé budou mít trávník o jakém snili. A já se vám za to odvděčím, že budeme mít stále jen to nejlepší bez falešných tónů. Díky!

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: