Tabulkové srovnání vřetenových sekaček 2016

Vretenove-sekacky-srovnani-

Pokud nejste naše konkurence, tak asi nejste expert na vřetenové sekačky. Pokud si však chcete kupovat jednu ze srovnávaných sekaček, jste určitě dobří v něčem jiném.

Já jsem se stal specialitou na vřetenové sekačky, vystudoval jsem obchod a podnikání s technikou na České zemědělské univerzitě, v diplomce jsem srovnával sekačky pro údržbu golfových hřišť, vyvinul jsem vlastní sekačku a tu dokonce vyrábím a prodávám i do zahraničí. Čísla na papíře, ale srovnat dokáže každý. Tak jsem vám je dal na papír a protože jste velmi schopní, porovnat si to už zvládnete sami.

Výběr jsem učinil subjektivně na základě nabídky na trhu a referencí zákazníků. Proto jsem vybral vřetenové sekačky ATCO Clipper 20, ALLETT Kensigton 20 a SWARDMAN Edwin. Nejedná se o test vřetenových sekaček, ale pouze o jednoduché tabulkové srovnání ve stylu jako když kupujete mobil.

Pouze upozorním na jisté zajímavosti u některých parametrů.

Výkon / objem motoru – vyšší neznamená lepší. Na pohon vřetenové sekačky stačí velmi malý výkon. Swardman Edwin využívá cca pouze 70% maximálního výkonu motoru Kawasaki. To znamená, že pokud někdo použil výkonnější motor, tak buď má málo účinné rozvody, nebo holt sáhl po levnějším motoru.

Hluk – parametr, který se uvádí v decibelech. Měření v decilech není lineární, ale logaritmické. Například pokles (útlum) o 3 dB u výkonu značí poloviční výkon, naopak zisk (zesílení) o 3 dB je dvojnásobný výkon (viz. wikipedia).

Poměr šíře záběru/ celková šíře stroj – to je pro vás zajímavý údaj. V podstatě vyjadřuje, jak je sekačka štíhlá. Jinak řečeno, kolik přečnívá přes šíři záběru. Což v důsledku říká, jak moc musíte dosekávat u okrajů.

Kazetový systém – to je velká věc. Pokud má vřetenovka kazetový systém, nemusíte na broušení posílat celou sekačku, ale pouze kazetu. Navíc regenereční kazety zvyšují užitnou hodnotu stroje x-krát. Nemusíte kupovat další jednoúčelové stroje, které budete muset servisovat a těžko skladovat.

Hmotnost stroje – to je subjektivní záležitost. Když sekám malý trávník je lepší lehčí sekačka, když jedu dlouhé vzdálenosti, tak mám radši těžší stroj, protože lépe drží směr.

Cena za 1 cm záběru – to je parametr, který jsem vymyslel, aby se daly srovnat sekačky s různými šířemi záběru.

Mnoho technických údajů výrobci neuvádějí, takže nešly doplnit. Každopádně i to o něčem svědčí. Tají snad před zákazníky něco? Nemám-li seriozní nabídku, není se nad čím rozhodovat.

Pro každého uživatele je však důležitý servis. U vřetenové sekačky je obzvlášť důležité kvalitní broušení vřetene a spodního nože.

Z mého pohledu není potřeba příliš zkoumat jednotlivá čísla, už na první pohled je ze srovnání vidět, který výrobce to bere seriozně.

PDF: Vretenove sekacky srovnani 2016

4 Replies to “Tabulkové srovnání vřetenových sekaček 2016”

  1. Dobry den,chci se zeptat na pisek po aerifikaci doporucujete frakci 0-2mm bily křemičity je to ten co se pouziva na zasyp zamkovky…? Dekuji Kohout

  2. Dobrý den, vůbec nepochybuji o kvalitě Edwina, nakonec budu v krátké době jeho šťastným majitelem. Nicméně se chci zeptat na rozdíl v počtu střihů na metr, což mi jako laikovi připadá jako jeden z nejdůležitějších parametrů. ATCO má téměř dvojnásobek ve srovnání se SWARDMANem. Stříhá tedy ATCO lépe ? Děkuji za odpověď. Kučera.

    1. Dobrý den, otáčky na Atco Clipper jsem neměřil, takže věřím tomu, co uvádějí. Vyšší frekvence s 6 ti nožovým vřetenem znamená, že skutečně je trávník precizněji postřihaný. Bohužel to také znamená, že se vřeteno a spodní nůž opotřebí za polovinu času než u Edwina či Kensingtonu. Skutečně jsme i my měli u prototypů vyšší frekvenci střihu, ale pak jsme vyhodnotili, že optický dopad na trávník není okem viditelný. Ale dopad na kvalitu trávníku, když se Vám v půlce sezóny vřeteno otupí, je už velmi zřetelný. Takže jsme zvolili nižší frekvenci. Pokud chce někdo vyšší frekvenci střihu, doporučuji 10ti nožovou kazetu k Edwinovi.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: