Pokud nejste naše konkurence, tak asi nejste expert na vřetenové sekačky. Pokud si však chcete kupovat jednu ze srovnávaných sekaček, jste určitě dobří v něčem jiném.
Já jsem se stal specialitou na vřetenové sekačky, vystudoval jsem obchod a podnikání s technikou na České zemědělské univerzitě, v diplomce jsem srovnával sekačky pro údržbu golfových hřišť, vyvinul jsem vlastní sekačku a tu dokonce vyrábím a prodávám i do zahraničí. Čísla na papíře, ale srovnat dokáže každý. Tak jsem vám je dal na papír a protože jste velmi schopní, porovnat si to už zvládnete sami.
Výběr jsem učinil subjektivně na základě nabídky na trhu a referencí zákazníků. Proto jsem vybral vřetenové sekačky ATCO Clipper 20, ALLETT Kensigton 20 a SWARDMAN Edwin. Nejedná se o test vřetenových sekaček, ale pouze o jednoduché tabulkové srovnání ve stylu jako když kupujete mobil.
Pouze upozorním na jisté zajímavosti u některých parametrů.
Výkon / objem motoru – vyšší neznamená lepší. Na pohon vřetenové sekačky stačí velmi malý výkon. Swardman Edwin využívá cca pouze 70% maximálního výkonu motoru Kawasaki. To znamená, že pokud někdo použil výkonnější motor, tak buď má málo účinné rozvody, nebo holt sáhl po levnějším motoru.
Hluk – parametr, který se uvádí v decibelech. Měření v decilech není lineární, ale logaritmické. Například pokles (útlum) o 3 dB u výkonu značí poloviční výkon, naopak zisk (zesílení) o 3 dB je dvojnásobný výkon (viz. wikipedia).
Poměr šíře záběru/ celková šíře stroj – to je pro vás zajímavý údaj. V podstatě vyjadřuje, jak je sekačka štíhlá. Jinak řečeno, kolik přečnívá přes šíři záběru. Což v důsledku říká, jak moc musíte dosekávat u okrajů.
Kazetový systém – to je velká věc. Pokud má vřetenovka kazetový systém, nemusíte na broušení posílat celou sekačku, ale pouze kazetu. Navíc regenereční kazety zvyšují užitnou hodnotu stroje x-krát. Nemusíte kupovat další jednoúčelové stroje, které budete muset servisovat a těžko skladovat.
Hmotnost stroje – to je subjektivní záležitost. Když sekám malý trávník je lepší lehčí sekačka, když jedu dlouhé vzdálenosti, tak mám radši těžší stroj, protože lépe drží směr.
Cena za 1 cm záběru – to je parametr, který jsem vymyslel, aby se daly srovnat sekačky s různými šířemi záběru.
Mnoho technických údajů výrobci neuvádějí, takže nešly doplnit. Každopádně i to o něčem svědčí. Tají snad před zákazníky něco? Nemám-li seriozní nabídku, není se nad čím rozhodovat.
Pro každého uživatele je však důležitý servis. U vřetenové sekačky je obzvlášť důležité kvalitní broušení vřetene a spodního nože.
Z mého pohledu není potřeba příliš zkoumat jednotlivá čísla, už na první pohled je ze srovnání vidět, který výrobce to bere seriozně.
Dobry den,chci se zeptat na pisek po aerifikaci doporucujete frakci 0-2mm bily křemičity je to ten co se pouziva na zasyp zamkovky…? Dekuji Kohout
Dobrý den, na zámkovku se nepoužívá jeden typ. Pro trávník je nejlepší frakce 0-2 mm, ideálně jen 2 mm, aby tam nebyly prachové částice.
S pozdravem
Tomáš Šena
Dobrý den, vůbec nepochybuji o kvalitě Edwina, nakonec budu v krátké době jeho šťastným majitelem. Nicméně se chci zeptat na rozdíl v počtu střihů na metr, což mi jako laikovi připadá jako jeden z nejdůležitějších parametrů. ATCO má téměř dvojnásobek ve srovnání se SWARDMANem. Stříhá tedy ATCO lépe ? Děkuji za odpověď. Kučera.
Dobrý den, otáčky na Atco Clipper jsem neměřil, takže věřím tomu, co uvádějí. Vyšší frekvence s 6 ti nožovým vřetenem znamená, že skutečně je trávník precizněji postřihaný. Bohužel to také znamená, že se vřeteno a spodní nůž opotřebí za polovinu času než u Edwina či Kensingtonu. Skutečně jsme i my měli u prototypů vyšší frekvenci střihu, ale pak jsme vyhodnotili, že optický dopad na trávník není okem viditelný. Ale dopad na kvalitu trávníku, když se Vám v půlce sezóny vřeteno otupí, je už velmi zřetelný. Takže jsme zvolili nižší frekvenci. Pokud chce někdo vyšší frekvenci střihu, doporučuji 10ti nožovou kazetu k Edwinovi.