Emise sekaček – hysterie k zamyšlení

krasny-travnik
Krásný trávník upravovaný sekačkou Swardman s nízkými emisemi.

Je to směšné, jak se dá systematicky podkopat důvěra, ať udělá europarlament cokoliv, tak se z toho udělá bublina. Jedná se o normu týkajících se jiných motorových (benzín, nafta) prostředků než dopravních. To samozřejmě znamená od sekačky na trávu po bagr. Výkonově od 2 kW po 1000 kW motory.

Kolik emisí vyprodukuje 1 sekačka za 1 hodinu práce s motorem o výkonu 5 kW?  Oproti bagru s výkonem 300 kW, který pracuje 8 hodin denně? Asi si každý udělá obrázek sám.

Když se zastavíme u těch sekaček je dobré si položit jinou otázku. Jak efektivně posekat trávník? Mohu to udělat sekačkou na ruční, elektrický nebo benzínový pohon. První dvě varianty nejsou součástí problému o nové normě EU (Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o požadavcích vztahujících se na mezní hodnoty emisí a schválení typu spalovacích motorů v nesilničních pojízdných strojích /* COM/2014/0581 final – 2014/0268 (COD) */ )kawasaki_FJ100D

Norma se tedy týká spalovacích motorů. Mohu posekat trávník o velikosti fotbalového hřiště sekačkou s výkonem 5 kW a sekačkou s výkonem 15 kW. Když menší motor má menší spotřebu, nižší emise, produkuje nižší hladinu hluku. A navíc trávník poseče mnohem lépe. Tak proč si 99% zákazníků kupuje tu druhou hlučnější, žíznivější, více znečišťující variantu? Těžko říct, ale nedává to rozum. První variantu využívají vřetenové sekačky, druhou nehospodárnou variantu využívají rotační sekačky.

Na kloub věci lze přijít, a už jsem ho na tomto blogu různě pitval. Jde o historický vývoj výroby vřetenových sekaček a nástupu výroby rotačních  sekaček po 2. světové válce.  Není potřeba znát historické detaily, aby člověk mohl použít zdravý rozum.

My ve Swardman děláme sekačky s ohledem na budoucnost, proto používáme nízko emisní motory Kawasaki od samého začátku.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: