
Vloni jsme lezli, teď jdeme a věřím, že příští rok poběžíme. Asi tak by se dal charakterizovat vývoj výroby vřetenových sekaček u nás ve Swardmanu.
Ušli jsme velký kus cesty. Zatímco ještě na jaře jsme sami nic nevyráběli, „pouze“ jsme dělali finální montáž dodaných výrobků, nyní už si skoro všechno vyrábíme sami. Jak se to seběhlo?
Na začátku června jsme přijali do firmy Martina Bulíře, který nám měl pomoci zlepšit naši výrobní část. Pár dní před jeho příchodem jsme se s naším investorem, Petrem Krogmanem, rozhodli, že se přestěhujeme do výrobního objektu někde mimo území Prahy, abychom tak posílili slabé dodavatelské články.
Začínal jako technolog modelárny designu ve Škodě auto, po 4 letech se přesunul na pozici šéf konstruktéra společnosti Prof svar, kde řídil tým konstruktérů a vývojovou laboratoř. Své mimořádné schopnosti řešení neřešitelného prokazoval v mezinárodně úspěšné Preciose na pozici hlavního inženýra v oblasti zakázkové výroby svítidel pro globální zákazníky.
U zakázkové výroby svítidel v rámci další firmy působil až do doby, než ho oslovila nabídka Swardmanu. Možnost vybudovat vlastní výrobní závod na prémiové sekačky a prorazit s nimi do světa byla ta pravá výzva. Od června 2016 projektový manažer Swardman a od října 2016 výrobní ředitel Swardman.
Vytipovali jsme celkem osm objektů možných ihned k nastěhování. Jednoho dne jsme sedli do auta a všechny objekty za jeden den objeli. Měli jsme dva favority. Že to vyhraje Losiná u Plzně nakonec rozhodl Martin Bulíř. V Losiné jsme našli dvoupodlažní budovu s dostatečně velkým pozemkem, ve které se dlouhá léta vyráběla okna. Netrvalo to ani týden a smlouva byla podepsána.

Tímto rozhodnutím se vše dalo do pohybu. Sice jsme museli měsíc čekat, než bude vše přepsáno v katastru, ale pak se Martin dal do usilovné, téměř nonstop práce. Během měsíce nechal nastěhovat první stroj – velkou brusku na broušení vřeten. Rozběhly se nutné stavební a elektroinstalační úpravy, nábor nových spolupracovníků, objednávky na další stroje a další činnosti nezbytné ke startu výroby sekaček Swardman.
Samotný nábor nových lidí ze začátku nebyl jednoduchý. Nabírejte někoho do prázdné, nezařízené dílny… Jenomže, jak se postupně navážely stroje a vybavení, začali přibývat i lidé. Martin odvedl skvělou práci v náboru, především na lokální úrovni v Losiné a okolí. A jak jsem se osobně bál, že najít šikovné svářeče bude hodně těžké, tak nakonec máme dva velmi schopné chlapíky.
V srpnu se rozběhly svařovny, z počátku se zabývaly výrobou pracovišť, výrobou přípravků, které navrhuje a testuje přímo Martin Bulíř. Dál se pak na začátku září konečně rozběhla bruska vřeten a drobné obrábění. Na konci září se instalovala lakovna a tryskací box. V říjnu dorazila rovinná bruska, laser a cnc centrum. A na začátku listopadu začaly vznikat dvě nové montážní linky, které umožní vyrábět až 300 sekaček měsíčně při jedné směně. Tím se naše výrobní kapacita zněkolikanásobila.

Zkoordinovat 36 dodavatelů do omezeného prostoru montáže v Praze Štěrboholích byl nadlidský úkol. Když všichni byli schopní dodržet termín a množství objednaných prvků, pak nebyli schopní dodržet jejich kvalitu. To znamenalo opravovat, předělávat, vracet, reklamovat. Tímto způsobem bychom další rok nepřežili. Proto se montáž s koncem roku ve Štěrboholích ukončí a pak už poběží jenom v Losiné u Plzně.
Vlastní kompletní výroba ve vlastní „továrně“ je logickým řešením, jak zajistit silnou a spolehlivou výrobu pro naši plánovanou zahraniční expanzi.

Nejenže jsme se z lezení dopracovali k chůzi, ale výrobou do zásoby během zimy si vytvoříme nejlepší předpoklad, abychom se příští rok rozběhli. Možná jste jako mnoho dalších byli přesvědčeni, že Swardman není výrobce, že sekačky pouze dováží ze zahraničí. Vezměte, prosím, na vědomí, že opak je pravdou. Swardman je výrobce českých vřetenových sekaček, které vyváží do zahraničí.
Opet musim kontatovat… Jste proste neskutecny 😉 Drzim palce.
Moc děkujeme 🙂
škoda že mám len malú záhradu 🙂 držím palce
Děkujeme 🙂 Pokud je nad 80 m2, jste stále ve hře…
Drzim palce at se Vam dari Tomasi ! Jsi borec ! sleduju tvuj pokrok na FB aspon.
Ahoj Petře, díky za podporu. Ať žije Březová!
škoda, že mám velkou zahradu…
Dobrý den, i na velké zahradě lze mít trávník pro radost. 300 m2 kolem terasy nebo bazénu jsou ideální.
Tomáši, tak ať se daří a výroba běží, po tom co jsem si dnes přečet v diskusi pod jedním článkem o nakupování v čínských e-shopech, jak diskutující jásají jak je to super, že pošlou věc co stojí 2 dolary navíc poštovným zadarmo, je mne smutno. Proč to v Číně dělají, proč prodělávají a dotují, jakou kvalitu má tamní zboží určené defact pro tamní trh ? Co musí splňovat český výrobce a co ten Čínský ? Podporovat více než je nutné Čínskou ekonomiku místo naší vč. českých zaměstnanců ( zaměstnavatelů ) je opravdu smutné a krátkozraké, jsem rád za každou ryze českou firmu co vrací peníze do oběhu v ČR.
Díky Martine. Především oceňuji Vaší úvahu. Myslím si, že české mozky mají na to vymyslet věci či služby, které nepotřebují konkurovat cenou. My se ve Swardmanu o to aspoň snažíme a nepřijde mi to až tak složité. A popravdě mi není lhostejné ani to, kde budou dělat naše děti.
Musím však uznat, že evropské a americké firmy potřebovaly facku, aby pochopily, že spousta věci lze dělat jednodušeji a pružněji.