Favorit, JetSurf, Kuberg, Swardman – české značky pro zábavu

Český průmysl jede cestou, necestou, po vodě i po trávě.

Naše konkurence se nemusí rekrutovat pouze z řad výrobců sekaček. Tak trošku mezi naše konkurenty považuji i české značky Favorit – jízdní kola, JetSurf – motorové surfy a Kuberg – elektromotorky. Tyto mladé či obnovené značky, ale nevnímám až tak jako konkurenty,  jako spíš srovnávací firmy ke Swardmanu. Proč? Všechny uvedené firmy jsou české výrobní firmy s výrobou v Česku, jedná se o mladé značky a všechny mají exportní potenciál. Co nás také spojuje je, že naše produkty jsou ve vyšší cenové hladině, produkty jsou inovativní a ve všech případech jsou určeny pro volnočasové aktivity pro koncové uživatele.

FAVORIT

Favorit – český výrobce jízdních kol

Jako první jsem zaznamenal na trhu značku Favorit – kola na míru. V roce 2011 se upadlé značky Favorit ujímá Richard Galovič (*1978) a zahajuje vývoj nového kola a znovuobnovení výroby této legendární značky. Zatímco já se v roce 2011 teprve rozhoduji, zda začnu vyvíjet vlastní sekačku. Favorit byl z výše uvedených značek jediný, o kom šlo říct, že měl zavedenou značku. Na druhou stranu, pole jízdních kol je vysoce konkurenční trh. Viděl jsem, že potenciál má Favorit hlavně na domácím trhu, ale export bude velmi těžký, protože podobných kol je nejen v Česku celkem dost.

Od roku 2012 do roku 2014 trval vývoj nové modelové řady Favorit. V té době vznikl Swardman jako nová česká značka a dokončili jsme vývoj vřetenové sekačky Edwin také v roce 2014.  Richard Galovič v roce 2015 a 2016 spouští masivní  reklamní a PR kampaň, takže se se značkou Favorit potkávám všude a webu i v printu. Ve sbírce listin výkazy společnosti FAVORIT CZECHOSLOVAKIA s.r.o. úplně chybí,  společnost má základní kapitál 200 000 Kč. V roce 2017 Richard Galovič zapisuje společnost FAVORIT TECHNOLOGY s.r.o. se základním kapitálem 1 000 Kč, jejímž 100% vlastníkem je FAVORIT HOLDING akciová společnost se základním kapitálem 2 000 000 Kč založená v roce 2007. Ani jedna ze společností Favorit nezveřejňuje řádné výkazy. Dle webu http://www.favorit.cz je provozovatelem eshopu právě nová společnost Favorit Technology.

Z mého pohledu struktura trošku zakrytá a o hospodaření lze jen spekulovat. Poslední roky Favorit do reklamy dle mého neinvestuje již tak masivně a mám pocit, že ztrácí dech. Více se, dle nabídky, začal věnovat závodním kolům. S Favoritem jsem se setkal ještě v rámci Fundliftu, kde Swardman nakonec nabídku na účast odmítl. Favorit se v nabídce objevil a cílovou částku od investorů v hodnotě 10 mil. Kč nezískal. Značka získala ocenění za design – RedDot v roce 2016. O rok později 2017 získal Richard Galovič nového investora a za investici 70 mil. předal 30% podílu. To znamená, že hodnota Favoritu se teoreticky pohybuje kolem 230 mil. Kč. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že jen hledání a vyjednávání s novými investory firmu dokáže zabrzdit na rok. Ambice Favoritu s novým investorem jsou ve zvýšení výrobní kapacity a expanzi do zahraničí. O elektrokolu není nikde zatím ani zmínka.


Datum založení Favorit: 2011
Základní kapitál: 200 000 Kč
Tržby 2016: cca 18 mil Kč
Tržby 2017: méně než 18 mil Kč (zdroj: E15)
Tržby 2018: ???
Google: „favorit kolo“ – Přibližný počet výsledků: 2 730 000


KUBERG

Kuberg – český výrobce elektrických motorek

Hobby čistě elektrické motorky pro děti i dospělé od Nového Jičína. Tuhle značku vnímám nejméně, její marketing mě nikdy neoslovil do doby, kdy jsem se poznal s jedním člověkem, který vidí dovnitř firmy. Zaujalo mě, že aniž bych je znal, že úspěšně vyvážejí do USA. Od té doby jsem je začal detailněji sledovat. Firma Kuberg, jejímž zakladatelem je Michal Kubánek (*1974), vznikla, stejně jako Favorit, v roce 2011, tedy o dva roky dříve než Swardman. Kuberg se snažil jít přímo k zákazníkům v celém světě a svou distribuci nezatěžovat zbytečně mezičlánky. Zahraniční trhy jsou však náročné a stojí dost prostředků se na nich stabilně usadit a svou značku zavést.

Firmě se podařilo prorazit v USA, což je pro ně hlavní odbytiště. Ale ani tam není situace stabilní a hodně záleží na jaké lidi vsadíte. To Kubergu úplně nevyšlo, takže stále hledá a vytváří nové distribuční cesty za mořem. Kuberg ale neprodával na domácím trhu, což se snaží nyní změnit. PR a marketing jsou na českém trhu velmi omezené, takže i zdrojů k čerpání informací o firmě je málo. Firma neuvádí v obchodním rejstříku své výkazy, takže nelze dohledat její obrat. Odhaduji, že jejich obrat se pohybuje kolem 50 mil. Kč a firma není poslední dva roky ve ztrátě, dle vyjádření Michala Kubánka.

Webovky Kubergu nemají českou mutaci, takže přístup k českému zákazníkovi je stále asi až druhořadý. U této firmy je reálný potenciál, že jí bude chtít koupit některý z velkých zahraničních výrobců motorek a tím jí omezit v rozvoji. I to jsou důvody, proč tajit obrat a tudíž i podíl na trhu.


Datum založení Kuberg: 2011
Základní kapitál: 200 000 Kč
Zaměstnanci: 25
Produkce: 1 400 ks ročně
Tržby 2016: ???
Tržby 2017: ??? – dosáhl kladné EBIDTA (zisk před zdaněním)
Tržby 2018: ??? – dosáhl kladné EBIDTA (zisk před zdaněním)
Google: „kuberg“ – Přibližný počet výsledků: 2 260 000


JETSURF (MSR Engines s.r.o.)

JetSurf – český výrobce motorových surfů

Tak tato firma je ze srovnávaných značek nejdále. Má jak časový náskok, tak i technologický. Avšak její cesta byla nejtěžší, protože přišla s úplně novým produktem, který neměl srovnání s ničím jiným. Jak se jim podařilo za 14 let dosáhnout svých cílů si netroufám hodnotit. Prodejní síť vytvořil Jetsurf v čele se svým zakladatelem Martinem Šulou (*1975) v Severní i Jižní Americe, v Asii a samozřejmě v Evropě.  Dokonce se pustili do organizace světového poháru v závodech na jetsurfu.

Pokud zjištěná čísla o počtu zaměstnanců a obratu jsou správná, tak se jedná o velmi efektivní firmu, kde obrat na zaměstnance přesahuje 3 mil. Kč. Z logiky produktu je firma zaměřená na export do zemí s mořem. Velice dobře umí oslovit nejbohatší klientelu, ale podle dostupných informací, nabyli dojmu, že v tomto segmentu už poptávku uspokojili a nyní se snaží zaujmout větší skupinu než jen multimilionáře.

Přestože Martin Šula je schopný konstruktér unikátního spalovacího motoru, tak i on se pustil do vývoje bateriového jetsurfu. Sám tomu asi nepřikládá velký význam, ale přesto je to určitá reakce a na vývoj na trhu. Jetsurf se může v marketingu velmi dobře ohánět celebritami z řad svých zákazníků. Nejsem si jistý, zda dokáže tento PR potenciál dobře využívat.


Datum založení JetSurf: 2005
Základní kapitál: 210 000 Kč
Zaměstnanci: 60
Produkce: 1 200 ks ročně
Tržby 2016: 200 000 000 Kč
Tržby 2017: ???
Tržby 2018: ???
Google: „jetsurf“ – Přibližný počet výsledků: 956 000


SWARDMAN

Swardman – český výrobce vřetenových sekaček na trávu

A teď si dovolím stručně vystihnout ve stejném duchu Swardman. Za čtyři roky se Swardman dostal kromě Jižní Ameriky a Antarktidy na všechny kontinenty. Přesto, jak je vidno z výsledků google, je tato značka nejméně rozšířená na internetu. Swardman vsadil na postupný a organický růst bez propadů a přešlapování na místě. V nabídce má jak benzínový, tak bateriový model vřetenové sekačky.

Minimalistické náklady na marketing a PR tlačí na efektivitu. Jak výroba, tak prodej musí jít ruku v ruce s tím, že prodej musí být lehce napřed. Swardman zvyšuje obrat rok co rok o 100%. Firma zatím zůstává hospodářky v červených číslech, to se ale letos konečně změní. Firmu zatím táhl domácí trh, ale postupně přebírají otěže zahraniční trhy v USA, Austrálii, Německu, kde poptávka výrazně roste.

Zakladatel Tomáš Šena (*1978) není konstruktér, ani obchodník, proto tyto činnosti svěřil svým kolegům, kteří se tomu mohou věnovat naplno. Výrobní kapacita je nyní nastavena na 100 kusů měsíčně, což umožní růst opět o 100%.


Datum založení Swardman: 2013
Základní kapitál: 60 000 000 Kč
Zaměstnanci: 25
Produkce: 600 ks ročně
Tržby 2016: 9 000 000 Kč
Tržby 2017: 17 000 000 Kč
Tržby 2018: 37 000 000 Kč
Google: „swardman“ – Přibližný počet výsledků: 375 000


Osobně fandím všem značkám. Myslím, že toho máme hodně společného a jeden od druhého se můžeme učit. Aspoň já se o to snažím. A asi bych se nebránil výměně zkušeností a případnému sdílení sil při exportu do zámoří. Je vidět, že Swardman je dle všeho na konci skupinky, ale na druhé místo nám už moc nechybí. Velké rezervy oproti uvedeným firmám máme v marketingu. Ale možná také ne, pracujeme cíleně a snažíme se využívat stávající kontakty a sociální sítě. To jsou věci, které google úplně nedokáže podchytit. Je jasné, že cíl pro všechny firmy je vyrábět 100 kusů svých produktů měsíčně. Kubergu a JetSurfu se to již daří, Swardman toho dosáhne snad letos a Favorit je otázkou.

Marketing a PR má určitě nejlépe zmáknutý Favorit díky tomu, že Richard Galovič působil dlouho právě v marketingu a médiích.

Z mého pohledu je největší technik a vývojář Martin Šula, protože dokáže vymyslet a vyrobit motor. A nejrychleji inovuje asi Michal Kubánek v Kubergu, kde se počet modelů neustále rozšiřuje.

Otázka je, jaká je moje přednost a výhoda Swardmanu oproti třem uvedeným firmám? Myslím, že jistou výhodou je, vřetenová sekačka je pořád užitečný stroj na práci. JetSurf je čistá zábava, Kuberg v podstatě také a Favorit je také zábava, ale z části také užitečný dopravní prostředek. Sekat trávník se musí, jezdit na kole, surfu či motorce se prostě nemusí. Ale jestli díky tomu budeme úspěšnější, než ostatní firmy si netroufám tvrdit. Spíš myslím, že ne.

Moje hlavní výhoda, je možná to, že o svém podnikání se sekačkami a trávníky detailně přemýšlím již od roku 2002, to znamená 17 let sběru informací, sledování trendů a konkurentů, poznávání reálných zákazníků a objevování tržního potenciálu. Nejsem Musk, takže nechci sekat trávník na Marsu. Ale chci, aby za deset let naši zákazníci koukli na naše produkty a řekli si: „Ten Swardman dokázal sekačky posunout za 10 let tak daleko, jako žádná jiná firma za posledních 100 let.“ A to by bylo naše vítězství.

Pokud máte někdo zajímavé informace k uvedeným firmám, budu Vám vděčný, pokud se o ně se mnou podělíte.

One Reply to “Favorit, JetSurf, Kuberg, Swardman – české značky pro zábavu”

  1. Je to určitě zajímavé srovnání. Nesouhlasím ale s předposledním odstavcem. Tráva se sice sekat musí, ale na slušný trávník mi postačí i rotační sekačka. Swardmana jsem si objednal pro zábavu a pro radost, zkrátka jako novou hračku – čistě zbytnou věc. BTW: moc rád jezdím na kole, ale před novým kolem jsem dal přednost právě vaší sekačce 🙂

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: