Proč podnikat v Česku?

Položil jsem si za poslední dobu několikrát otázku: Proč podnikat v Česku? A zatím jsem na ní nenašel odpověď, „Protože je to výhodné.“

Ono je to vlastně úplně nevýhodné. Představte si, že chcete založit novou firmu, která chce něco prodávat v Evropě. Všechny trhy mají pro ní potenciál, takže závislost na českém trhu je, vzhledem k jeho velikosti, minimální. Pro jakou zemi byste se rozhodli?

Proč nezakládat firmu v Česku:
– není administrativa online (platbu za změnu na obchodním rejstříku je pořád rychlejší udělat na podatelně osobně, dokonce ten rozdíl je v řádech týdnů)
– je tu jedno z nejvyšších zdanění mzdy
– jsou země, kde je nižší DPH (Česko 21%, Německo 19%)
– budování sídla firmy (v průměru 3 roky dle aktuálního stavebního zákona)
– prodloužení vratky DPH ze 30 na 45 dní (u začínajících firem, které ještě negenerují tržby, je dost zásadní)
– celkově chybí daňová a právní stabilita (účetní a právníci, musí pořád studovat novely, což prodražuje jejich služby)
– omezení flexibilních pracovních úvazků (výdělek do 10 000 Kč, při překročení nastupuje velká daňová zátěž, takže se výdělky píší na babičky, dědečky apod…)
– postrádám vstřícnost od úředníků a snahu sloužit občanům – podnikatelům (pořád jsou v roli drába, který chce každého nachytat na chybě a potrestat)
– nemáme euro a dlouho ho mít nebudeme, jsme exportní země a nechceme si to zjednodušit
– stát neinvestuje do naší budoucnosti a ještě hospodaří s deficitem, takže naše budoucnost není po boku Německa, ale někde u jeho kotníku.

Možná každý ještě seznam prodloužíte o další body, tohle mě napadlo zrovna teď.

Když jsem podával jako fyzická osoba a nerezident své první a poslední daňové přiznání v Austrálii, vyplnil jsem ho sám v angličtině. Došel jsem na daňový úřad a tam u pultu mi to paní zkontrolovala, poopravila a řekla, že je to OK a bylo hotovo. Pak jsem přijel do Česka a měl jsem podat přiznání tady a přiznat příjmy z Austrálie, formulář jsem nepochopil, tak jsem šel za mojí tetou, ředitelkou odboru na finančním úřadu, ta si na to musela povolat dalšího zaměstnance a až potom jsme to nějak společně zvládli vyplnit a podat…

Za svou podnikatelskou kariéru jsem zakládal firmu ve Velké Británii, na to vše jsem potřeboval cca 20 tisíc korun, žádný základní kapitál. Přestože firma nevytvářela v Británii činnost, stačilo podat jednou za rok zprávu a přehled.
Když jsme zakládali v Mnichově Swardman GmbH, tak byl jediný problém najít banku, která umožňuje založit účet občanovi cizí země, ale i to se povedlo. Jinak proces založení a rozběhnutí firmy byl opět velmi snadný a rychlý.

„Českých“ firem, které mají sídlo mimo ČR je dlouhý seznam a jedná se v podstatě o všechny nejvýznamnější. A proč? Protože jejich právníci, daňový poradci to tak vyhodnotili, že je lepší vyplácet zisky – dividendu mimo ČR. Prospívá to Česku?

Ale jde o celý ten proces založení i fungování. Co v Česku udělal stát pro podnikatele? Snad jediné, že od roku 1990 dovolil lidem svobodně podnikat. Tím to podle mě skončilo. Vytvořil složitou právní a daňovou soustavu, která brání jednoduchému podnikání lidí, kteří nemají širší právní přehled a musejí si na to najímat účetní poradce a právníky. Možná Datová schránka může být považována za usnadnění, ano, od té doby už nechodím stát frontu na poštu.

Minulý měsíc jsem chtěl udělat online změnu v živnostenském rejstříku,  opět to skončilo, že jsem sedl do auta a dojel to vyřídit na úřad osobně, kde to bylo během sedmi minut hotové. Ale z domova to nešlo, protože jaksi někdo, kdo vytvořil a má udržovat daný formulář si to sám nezkusil vyplnit.

Ve Swardmanu jsme z ničeho vytvořili za tři roky třicet pracovních míst z toho dvacet na vesnici. Důsledkem toho, se pozitivního pro firmu nestalo nic. Víc lidí znamená, vyšší riziko úrazu a jednatel je jednou nohou stále v kriminále. Proč tedy dělat firmy, a obzvláště výrobní, a zaměstnávat lidi? Protože vytvořím pro sebe zisk? Ten mohu vytvořit i bez zaměstnanců?

Dokud se nezmění myšlení ředitelů úřadů, ministrů a předsedy vlády, nemůže nikdo očekávat změnu u řadového úředníka. Vždy ryba smrdí od hlavy. Pokud se úřady plní lidmi, kteří pracují jen 20 % své pracovní doby, měli by ředitelé takových úřadů jít sedět za zpronevěru. Za zpronevěru veřejných financí, které platí firmy a zaměstnanci. Pokud se každý z nás nezačne zajímat, kde končí naše daně, nic zásadního se nestane. Stát ani úřady nejsou efektivní, jak bych si představoval.

Moje poznatky potvrzuje i tato studie: Best Countries in Europe for Startups. Sice patří Česko mezi 12 nejlepších zemí v Evropě pro začátek podnikání a umístilo se dokonce na šestém místě (hlavně díky nízkým nákladům na pracovní sílu), ale hodnocení podnikatelského prostředí bylo z celé dvanáctky nejhorší. A pro růst podnikatelského prostředí jsou důležití i vzdělaní lidé a v tom totálně zaostáváme, takže výhled, že budeme západ dohánět v následujících letech je nulový, naopak, budeme dál zaostávat.

Tak proč tady podnikat a vytvářet hodnoty? Pro zloděje a flákače?

One Reply to “Proč podnikat v Česku?”

  1. Je to tak, bohužel. Jako člověk co má zkušenost ze státního podniku mohu jen potvrdit. Ale zde se nabízí otázka. Co s tím?
    Zakládat hnutí? Politické strany?

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: