Skutečně nezávislý expert

Nezávislost umožňuje svobodné rozhodování .

Minulý měsíc jsem dosáhl určité mety, kterou nikdo nemohl zaznamenat, ale pro můj život to byla skutečně velká událost. Stal jsem se poprvé finančně nezávislý na hardwaru.

Než jsem začal podnikat v oboru trávníkářství, četl jsem jistou knihu, na název si již nepamatuji, kde se psalo, že nejvyšší úroveň specializace je nezávislost na vybavení, kdy dokážete zpeněžovat své zkušenosti a poznatky. Zaujalo mě to a v duchu jsem si říkal, jestli to je v Česku možné se takto uživit? Vytyčil jsem si to jako takový vedlejší cíl.

V roce 2006 jsem začal sekat trávníky za peníze, abych to mohl dělat musel jsem pořídit auto a sekačku, tedy hardware. Kdybych toto neměl, nemohl bych udělat práci a nedostal bych zaplaceno. Abych mohl práci dělat lépe než všichni ostatní musel jsem nakoupit mnohem více vybavení. A přesto nade mnou vyselo ohrožení, že si třeba zlomím ruku a nebudu schopný práci vykonávat, budu bez příjmů. Ostatní zahradníci se ptali, zda se jen sekáním trávy uživím. Netušili, že bych se rád jednou živil jen povídáním o trávě…

Další krok byl, že jsem si pořídil spolupracovníky, abychom za sebe mohli zaskočit, když se něco stane a nepřišli tak o zakázky. Takže jsem pro ně musel pořídit další a další vybavení – hardware.

Další krok byl v mém případě odbočka k prodeji a následně výrobě sekaček, to jsem potřeboval ještě více lidí a ještě více vybavení. Sám bych to nezaplatil, tak jsem si musel přizvat investory, který mi na to půjčili. A stal jsem se závislý na investorovi. Vloni tato závislost skončila.

Ale stále jsem byl závislý na prodeji hnojiv, abych se uživil. Ano, konzultace, rady, školení, to vše jistý příjem generovalo, ale na plnohodnotnou obživu to stále nebylo. Pořád jsem nějaké dodavatele, potažmo sklad potřeboval.

Letos jsem však dosáhl oné mety, jsem zcela závislý pouze a jen na své hlavě. Můj výrobní nástroj je oválný a sedí mi na krku. Nepotřebuji nic jiného než internet a telefon či počítač, tedy věci, které máte také a přitom se trávníky asi neživíte.

Ano, zájem o mé trávníkářské know-how a ochota za něj platit dosáhli takové míry, že několik měsíců po sobě mě to uživí tak, že dokáži takto fungovat 12 měsíců v roce, tedy i mimo sezónu. A to se této činnosti věnuji pouze 1/3 svého pracovního času. Trvalo to 14 let od doby, kdy jsem si koupil první sekačku, a to jsem měl velké pauzy způsobené mojí snahou o prodej a výrobu sekaček. Ale povedlo se to.

A co z toho plyne pro Vás? Pokud nejsem závislý na žádném dodavateli materiálu, ani peněz, jsem skutečně nezávislý odborník na trávníky. Nikdo mi nemůže diktovat, co mám říkat, prodávat či vyrábět. Budu dělat jen to, co skutečně uznám za správné. Pokud najdu lepší hnojiva než jsou PURE, tak je z fleku změním, pokud najdu lepší aerifikátor než je Billy Goat, tak ho začnu prodávat, pokud Vám něco radím, radím Vám to jen proto, že to považuji za nejlepší pro Vás. Takto jsem z velké části postupoval celou dobu, i proto jsem se stal vyhledávaným, proto jsem udělal výběrový ŠENA shop, žádný PURE či BAHCO shop. Nikdy jsem si ale nemohl podříznout vlastní větev, když jsem na ní ještě seděl. Nyní už na větvi ale nesedím. A už vůbec mne žádný dodavatel nemotivuje, že když budu více doporučovat jeho výrobky, že mi přistane v kapse nějaké všimné. Ostatně tak to funguje nejen ve veřejné správě mnohých obcí, ale třeba i na golfových hřištích. „Jardo, když celý rok budeš hnojit hřiště našimi hnojivy, tak bude hezká dovolená u moře…“ To u mě nehrozí.

Když budu chtít zruším sklad, odběry od dodavatelů a náklady mi spadnou na nulu. Ale já to udělat nechci, protože cítím potřebu, změnit svět trávníků ještě výrazněji než to dělám doposud a prodávaný materiál pořád přivádí nové a nové trávníkáře, je to vstupní brána do našeho tábora. Do tábora, kde je náš kmen trávníkářů, často samouků, kteří se nespokojí s průměrem, jsme precizní a víme, že bez práce nejsou dobré koláče.

Nezávislost je pro mě klíčová proto, abych mohl dělat správná rozhodnutí. Rozumím trávníkům, umím komunikovat s širokou veřejností, prý ovládám slušně i marketing a prodej, rozumím vývoji i výrobě, neztrácím se v účetnictví a financích.

Jak toto využít, co nejlépe ve Váš prospěch? Vím, že Vy víte, že já už vím. 🙂

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: