Staň se světovým podnikatelem podle Bati

V roce 2017 jsem se ocitl poprvé v USA v rámci své služební cesty po východním pobřeží. Cestu jsem si plánoval sám a jako místo startu jsem zvolil Boston v Massachusetts. Vinou zpoždění předváděcích sekaček jsem se v Bostonu a jeho okolí zdržel déle než bylo v plánu. Tak jsem si pro zkrácení chvíle dělal malé výlety autem po okolí. Jeden den jsem se podíval do mapy, kde by to bylo pěkné dostat se na pláž k moři. Vzal jsem to dle mapy na pěknou dlouhou pláž. Na místě čtu ceduli, že je to město Lynn.

Až po čase mi došlo, že to byl asi ten Lynn, o kterém se zmiňuje Tomáš Baťa v knize Projevy a úvahy, v kapitole Jak se stát světovým podnikatelem. Právě tato kapitola je mojí asi nejoblíbenější. Co se v Lynn odehrálo na začátku 20. let minulého století, když ho navštívil Tomáš Baťa popíšu níže.

Cituji knihu: „Staňte se světovými podnikateli, ať vyrábíte stroje nebo brambory. Vycházejme z názoru, že celý svět byl stvořen proto, aby sloužil nám, a my jsme se narodili, abychom sloužili celému světu. Dělejme třeba sebenepatrnější věc, ale dělejme jí nejlépe na světě. Udělej nejdokonalejší past na myši a svět si vyšlape, cestu k tvým dveřím, povídá Emerson, a moje zkušenosti potvrzují správnost těchto slov.“

A kapitola pokračuje dalším odstavcem: “ Vy, kteří myslíte, že touha po světovém obchodu jest pro vás nedosažitelná, dovolte, abych směl, vám vyprávěti něco o svém příteli Youngovi v Lynn, Massachusetts. Před 25 lety obdržel jsem od něho ceník na stroj na formátování opatků. Byl jsme tehda ještě zcela malý švec, ale stroj jsem si objednal. Často na svých cestách, slýchal jsem vyslovovati jeho jméno. Dodával stroje, již tehdy do všech částí světa a byl jsem proto přesvědčen, že jest veliká světová firma. Při své návštěvě nalezl jsem Mr. Younga s jeho synem v malé dílně obyčejného činžáku. Oba měli vyhrnuté rukávy a plné ruce práce. Tuze jsem se podivil, když jsem zjistil, že jsou to jediní zaměstnanci této světové firmy a že místnost, ve které jsme byli, jest jediná, ve které výrobu provozují. Jejich světové obchodní spojení vybudoval tisk.“

Chytrý čtenář si za poslední slovo dosadí „internet“ a jinak na celém článku není třeba nic měnit ani po 100 letech.

To, že někdo nevidí za hranice naší země, neznamená, že za jejími hranicemi nic není. Světové firmy nevznikají v obřích a skvěle vybavených budovách, budovy vznikají až po sléze, kdy se firma světovou stane. Ani nejmodernější výrobní vybavení nevytvoří světovou firmu. Baťa začínal na verpánku, pak na vyřazených bazarových strojích a postupně, jak rostl, získával i modernější stroje. Ani ten tisk, či dnes internet, neudělá firmu světovou sám od sebe. Proč? Protože pokud není v té firmě nikdo, kdo by věřil, že mají šanci být světovou firmou, tak by nebyl nikdo, kdo by zadal do tisku či na internet inzeráty či články, které firmu proslaví.

Takže to jsou skutečně jen a jen lidé ve firmě, kteří jí jsou schopní udělat jí světovou. Až po lidech přicházejí teprve světové výrobky, vybavení, budovy, sláva.

Stavíš-li světovou firmu na pochybných lidech, jednoho dne se vše zhroutí a světovost se rozplyne v prach. Postav světovou firmu na výjimečných lidech a dosáhneš svého cíle.

Samozřejmě jsem si vědom, že jsem jen regionální podnikatel nepatrného významu, ale moc mě baví a užívám si, že můj ŠENA shop je ve staré zanedbané budově zašlého průmyslového areálu v Komořanech. Díky tomu, se tak trošku cítím jako Mr. Young.

Plně si uvědomuji, a věřím, že i vy, že kvalita budovy nemá žádnou úměru s kvalitou nabízeného produktu či služby. Něco jiného je čistota a pořádek v místnosti, to vliv na kvalitu zajisté má. Ale plášť budovy nikoliv.

Buďme jako podnikatelé odvážnější, buďme inovativní, je jedno jestli děláme past na myši nebo sekačky na trávu, dávejme si ty nejvyšší cíle. Změňme obraz o českém průmyslu z montoven na inovativní výrobní firmy.

Vy z vás, kteří jste na trhu uspěli a vydělali jste více peněz, než jste schopní utratit, investujte jejich malou část do firem, které chtějí být světové a mají světu, co nabídnout. Mnoho z nich nedokáže přežít těžké začátky, jen kvůli těžkému přístupu ke kapitálu. Kdyby mi na začátku nepomohla rodina, pak investoři Petr Zapletal, Pavel a Radek Marešovi a ve finále největším dílem Petr Krogman, nešlo by růst a semínko by uschlo.

Lidí, co mají nevyužitý kapitál je mnohem více než lidí, kteří mají skvělé nápady.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: