Robotické sekačky – inteligentní stroj?

Začíná nová marketingová masáž s robotickými sekačkami na trávu. A tak jako xkrát v minulosti se marketéři opět zaměřují na lidskou lenost a další méně ceněnné vlastnosti.

Mistrem v těchto masážích je opět Mountfield. Když jsem v Mountfieldu pracoval, tak zaměstnával 2 novináře, kteří psali PR články do novin. Nyní jich je už osm, ale zázraky se opět nedějí. Velká část zákazníků na robotickou sekačku skočí a business jede dál…

Ano, robotická sekačka může řešit péči o trávník v určitých případech. Odlehčí časově majiteli, který nemusí kosit. Je o čem povídat s kolegy v práci a život běží dál. Ovšem neříkal bych současným sekačkám robot, ale automat. Sekačka se totiž neumí učit, je jednoduše naprogramovaná a jezdí náhodně od kraje ke kraji, tak jak máte nastavený vodič v zemi. Trávu nesbírá a je to stále rotační sekačka.

Pokud někoho zajímá kvalita trávníku  a jeho dlouhodobější prosperita, tak tato automatická sekačka není správná volba. Proč? Proč jí tedy nepoužívají golfová hřiště, fotbalové stadiony v Británii atd.? Tyto plochy s exklusivními trávníky si určitě mohou dovolit i ty nejlepší automaty na trhu. Důvod je ten, že tato sekačka kvalitní trávník neudělá. Nesbíraná tráva akorát vytváří plst, z které vzcházejí plísně a další choroby. Voda se přes tuto plst nedostane ke kořenům a živiny v ní také ulpívají, proto si kořeny o nich mohou jen zdát. Neustálým náhodným přejížděním sekačky je tráva užmoulaná a nustále zatěžovaná.

Jak tedy vybrat sekačku, která svědčí trávníku? Učte se od těch nejlepších, zajděte na golfové hřiště a zeptejte se čím sekají a zda mohou doporučit nějakou sekačku na pěkný trávník. Je to jednoduché a logické. Když si chcete uvařit dobré jídlo, tak taky vaříte podle receptů těch nejlepších kuchařů. Asi se nepůjdete zeptat kuchaře v závodce, že?

2 Replies to “Robotické sekačky – inteligentní stroj?”

 1. Dobrý den pane Šena, chtěl bych se vyjádřit k vašemu příspěvku ohledně robotických sekaček. Nemohu s vámi
  ani trochu souhlasit, že robotické sekačky při sečení vytváří chuchvalce trávy (plsti). Váš názor je naprosto scestný
  a zavádějící. Sekačka jezdí tak, jak je od majitele naprogramována a většinou seče každý den, kdy 2-3 mm propadají do
  trávníku, tím mulčují a hnojí sekaný trávník, který je již po jedné sezoně sečení o 100% lepší. Po dalších letech používání robotické sekačky vypadá jako koberec peršan. Nezastávám se robotických sekaček proto, že je prodávám již 6 let, ale protože jsou opravdový pomocník pro sečení zahrady. Otázkou je ovšem kvalita prodeje zákazníkovi a kvalita prodávaných sekaček na našem trhu. Pokud budou roboticé sekačky nabízeny v kammených obchodech a na internetu
  jako rohlík na krámě, kdy prodávající ani nezná základní funkce robotické sekačky, je to opravdu problém, ale ne kupujícího, ale prodávajícího. Tímto vás nezávazně zvu do Žernovic u Prachatic, aby jste na vlastní oči viděl, jak vypadá
  trávník udržovaný sekačkou robotem. Váš je asi stejný tak jako redaktorů časopisu D-Test, kdy srovnávají sekačky lidé, kteří jim nerozumějí a jsou zaplaceni jedinnou značkou. K tomuto přesvědčení jsem dospěl tak, že na můj email adresovaný časopisu D-Test kde jsem rozporoval výsledky testu, nebyl nikdo schopen odpovědět.
  Jinak vám přeji krásný den a těm kdo se rozhodl pro sekání zahrady robotickou sekačkou jakékoliv značky, krásný trávník a bezporuchového sečení. Košina Petr.

  1. Dobrý den pane Košino,
   nezatracuji robotické sekačky. Pouze ujasňuji, že se nejedná o to nejlepší pro trávník. Jejich popularita nyní nestoupla kvuli tomu, že jsou tak super, ale kvuli tomu, že se nedavno uvolnil patent, který neumožňoval většině výrobců jejich výrobu. Pokud by tyto sekačky byly nejlepší pro trávník, tak by je určitě už mnoho let používali ve Wimbledonu, na golfových hřištích a na fotbalových stadionech. To se neděje, tudíž odpověď, která sekačka je pro trávník nejlepší, je jasná.
   Jen pro upřesnění, chuchvalec trávy není plst. Asi si rpzumíme, že chuchvalcem nazýváme hromádku posekané trávy odpadlé při sekání ze sekačky. Plst je posekaná tráva (mulčovaná, či nesebraná) a odumřelé části rostlin, které se hromadí v horní části vegetační vrstvy a vytváří tam nepropustnou vrstvu, která trávníku zásadně škodí.
   Přesto tvrdím, že robotické sekačky své místo na trhu mají a pro spoustu lidí jsou vhodným řešením, ale nedělal bych z toho halóó, že to je něco převratného, co zachrání váš trávník. Za 180 let takových novinek bylo mnoho a kde je jim konec. Vřetenová sekačka však už 180 let své místo na trhu stále má nenahradilné. 🙂

   PS: rád se na váš trávník přijedu podívat. A s D-Testem také nesouhlasím v oblasti sekaček, jejich hodnocení je zavádějící a řeší pouze nejprodávanější modely, nikoliv ty, které jsou pro zákazníka nepříhodnější.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: