Jak vidím marketing I

Marketing je jádro všeho
Diagram vnímání marketingu. Jediná nejistější cesta, jak získat od zákazníka jeho peníze je, poskytnout mu nejlépe to, co si přeje.

Marketing a strategické řízení, byly mé nejoblíbenější předmety na univerzitě. Někdo by rád podnikal a stále nemůže najít vhodnou příležitost, některé blogy jsou plné takových lidí, co by hrozně rádi, ale neví co. No a já, pořád vidím příležitosti kolem sebe. Kdyby nebyly, tak to znamená, že všichni dělají všechno super, není co zlepšovat a lidem ani nerostou nároky.

Jdu nakoupit jídlo, jdu na poštu, jedu s autem do servisu, objednávám věci v eshopech, hledám zábavu pro děti, vidím moderní technologie, jaké dávají možnosti a všude je co zlepšovat. Možná kdyby mě nebavily trávníky, tak bych byl někde jinde, možná v automobilovém průmyslu, možná v jiném strojírenském průmyslu, nebo ve službách. Kdyby není. Baví mě trávníky, tak je dělám nejlépe, jak umím. Zjistím, že nikdo neumí pečovat o anglické trávníky, tak se do toho pustím sám, nejsou sekačky na anglické trávníky, tak je prodávám. Zjistím, že jsou drahé, nebo zastaralé, tak je chci vyrábět. Logické, jedno navazuje na druhé. Ale podstata je pořád stejná, chci lidem plnit přání o hezkém trávníku. Před šesti lety se tomu v privátní sféře nikdo nevěnoval, vše se točilo kolem golfových a fotbalových hřišť. Ale viděl jsem mezeru na trhu a ujal se jí.

Malá a flexibilní firma dokáže jiné věci, než velké firmy s propacovaným systémem. Proto nemohu nabízet něco pro většinu, ale musím se zaměřit na menšinu. Na skupinu, která ocení a vyžaduje, to co mám a co jim mohu nabídnout. A nemyslím tím konrétní službu či produkt. Myslím tím právě vysokou kvalitu, vysokou přidanou hodnotu, spolehlivost, flexibilitu. Proto moji zákazníci mají jednu společnou vlastnost, i když každý dělá v jiném oboru. Oni jsou v principu perfekcionisté. S ne každým jsou spokojeni, nemají problém měnit dodavatelé, pokud se nechová podle jejich představ.

Proto říkám, že marketing u nás ve firmě dělají zákazníci. My se snažíme jejich plány pouze naplňovat. Pracujete-li s dostatečně velkou skupinou, tak je to dost reprezentativní vzorek, aby jeho názor ovlivňoval moje směřování.

Pokud vím, že zákazník u sekačky oceňuje to a to, a naopak to a to mu vadí, tak je přeci úplně triviální se podle toho zařídit. Není težké vyrobit nebo udělat cokoliv, co si zákazníci přejí, ale udělat to tak, aby je to nejen uspokojilo, ale především potěšilo, už chce trošku fantazie.

Věrní zákazníci jsou v informačních válkách jměním a ti, kteří vlastní informace o zákaznících, vlastní i trh,“ říká Seran Kelly, provozní ředitel Data Warehouse Netvwork.

„Inteligence a nehmatatelné hodnoty jdou ruku v ruce. Ale nehmatatelné hodnoty něco stojí. Bůh velké značky nerozdává. Velké značky je třeba vytvořit a to nějakou dobu trvá. Velmi často náklady na informace, které by přilákaly přesycené a stále náročnější zákazníky, převyšují skutečné výrobní náklady nabídky.“  z knihy Funky Business.

Kdo nejde cestou populismu v podobě slev, velkých dárků, bonusů, akcí apod. nemůže čekat, že by vytvořil renomovanou značku ze dne na den. Může však očekávat menší zájem a že vše půjde pomaleji. Když budete mít velké štěstí a přežijete první roky, vaše šance na úspěch se zvětší. Nakumulují se věrní zákazníci, reference se začnou šířit mnohem plošněji, začnete generovat zisk, který, když z úspěchu nezblbnete, můžete velmi dobře investovat zpátky do firmy. Držet vizi si musíte sami, to za vás nikdo neudělá. A je-li vaše vize dost silná, bude přitahovat stále schopnější a schopnější lidi do vašeho týmu. Jeden schopný člověk, nejen, že dokáže vydělat na sebe, ale dokáže vydělat i na několik dalších. Nedopusťte, aby ten schopný více vydělával na nemakačenka ve firmě, než na sebe. Protože dobrou značku tvoří vše, nejen produkt či služba, ale i zaměstnanci, zákazníci, dodavatelé. A je vždy pro inteligentního člověka příjemnější prodávat kvalitu, které věříte, než šunt v akci.

4 Replies to “Jak vidím marketing I”

 1. Dobry den. Chtel jsem si poridit vami prodavanou vretenovou sekacku. Uz po ni pokukuji temer dva roky a vase blogy i web na mne vzdy pozitivne pusobily. Ovsem dost mne zarazila veta v tomto prispevku „Zjistím, že jsou drahé, nebo zastaralé, tak je chci vyrábět.“ Zni mi to tak ze tomu co nyni prodavate moc neverite a povazujete to za sunt. A vsechno co pozitivniho o sekackach pisete na webu je jen a pouze perfektne zpracovany marketing. Nedoslo rozprodanim firmy ATCO k degradaci kvality kterou leta tak zduraznujete? Nemam se bat si u vas sekacku koupit?

 2. Dobrý den, chápu Vaše rozpaky a nedivím se. Ale podívejte se na nové ceny, které jsou od včera na eshopu a bude Vám to jasnější. Jedna věc je stále jistá, námi nabízené sekačky jsou stále to nejlepší, co aktuálně na trhu je v této cenové kategorii.
  Druhá věc je, že když jsem v roce 2008 začínal prodávat, tak se Balmoral 20SK (Kensington 20K) prodával v našem shopu za 31.995 Kč, pro rok 2013 je cena 43.995 Kč. Bohužel toto zvýšení není nikde vidět ve prospěch zákazníka. Bohužel, v našich maržích to není, protože to bychom určitě měli zázemí opět na úrovni jako před rokem 2011. Navíc zvyšování cen, snižuje prodejní potenciál, obzvlášť na českém trhu (menší počet obyvatel, nižší kupní síla ve srování s UK nebo SRN).

  Takže, jak jsem řekl, kvalita sekaček i jejich konstrukce, jsou nejlepší jaké lze nyní koupit. Zda je či není cena přiměřená, nechť posoudí každý sám. Problém mám se způsobem řízení značky Allett. Když bylo ATCO v rukách Bosch, bylo úplně zašlapané do země, nikdo z vedení Bosch tuto značku poslední roky nijak nepodporoval. Ale byla tam skupinka lidí, kteří „Atkem“ žili. Bojivali za tu značku i výrobu do poslední chvíle a nikdy se nesmířili s tím, že pracují pro Bosch. Vždy říkali, že dělají v Atco. I proto jsem za Atco bojoval i já. Ale proč bojovat za Allett? Stále více a více mám pocit, že je to plýtváním mého času.

  Prosím berte můj pohled jako pohled očima prodejce a nadšence průkopníka vřetenových sekaček. Pohled normálního zákazníka je nejspíše úplně jiný. Kvalita, spolehlivost, kvalita odvedené práce sekačky, to je to, za co stále mohu dát ruku do ohně.

  Rozprodejem ATCO došlo k nesmyslnému kroku, který nemohu pochopit. Ale ten kdo prodával (BOSCH) to jisto jistě neřeší. A ti co kupovali, holt chtěli mít aspoň kousek, tak ho mají. Značka ATCO v rukách Italů (GGP) je pouze nálepkou na humpoláckých vřetenových sekačkách z Nového Zélandu a pomyslným puncem na kapotách obyčejných rotačních sekaček jinde prodávaných v barvách Stiga či Mountfield.

  Celý rozpor je v tom, že si já dokážu zcela konkrétně představit stejnou vřetenovou sekačku jako je Allett (vyráběné v tisícových sériích) za cenu nižší (vyroba ve stovkách kusů), s tím, že zákazník dostane záruku klidně 10 let, lepší služby, pružnější servis atd. Pokud jste vydržel 2 roky, pak zkuste vydržet ještě pár měsíců a věřím, že nebudete litovat. Nebudete jediný kdo ček, s čím příjdu.

  1. Naprosto vas chapu. Allett vas jako uspesneho ceskeho prodejce hodil pres palubu kdyz na oficialnim webu je jako zastupce pro cr jina firma ktera tezi z vaseho uspesneho marketingu a snahy dostat vretenove sekacky mezi ceske spotrebitele. Narust ceny je brutalni. Navic kdyz je vyrobek stale stejny jen s jinou nalepkou s nazvem firmy. Cekani mi necini problemy. Procetl jsem si prospevky vaseho blogu a drzim vam palce aby vam vyroba vlastnich sekacek vysla.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: