Direkt marketing – nákup od výrobce

Lester Wunderman - průkopník a zakladatel novodobého direkt marketingu. Člověk, který mi dokořán otevřel jedny z dvěřích na mé cestě.
Lester Wunderman – průkopník a zakladatel novodobého direkt marketingu. Člověk, který mi dokořán otevřel jedny z dvěřích na mé cestě.

Pekař, švec, krejčí, kolař, sudař, kovář, cukrář, sedlák, hrnčíř, sedlář… Všichni vyráběli pro své zákazníky, pro lidi, které znali, pro lidi ze svého okolí. Maximálně šli v sobotu na trh, ale zase si své produkty prodávali sami. Byli v kontaktu se svými zákazníky, znali jejich přání, nemohli se schovávat za nějaké distributory, prodejce. A to mi přijde super. V podstatě díky tomu přímému kontaktu nemůže výrobce udělat chybu.

Direkt marketing, slyšíte to slovo „direkt“, přímo k zákazníkovi. To zní, prostě nejkratší cestou k zákazníkovi. Velebme internet! Internet dal opět možnost i malým výrobcům prodávat přímo koncovým zákazníkům. A zakazníkům dal možnost opět nakupovat přímo u výrobce. To je ta nejužasnější věc, která se v obchodě stala za posledních 30 let. Po dvou letech práce v obchodním oddělení Mountfieldu jsem si řekl, že už nikdy nechci prodávat zboží. Nakonec možnost prodávat ATCO to zlomila. Ale úplně jiná dimenze prodeje zboží se mi otevřela v okamžiku, kdy jsem si představil, že bych byl vývojář a výrobce. Povaha sekačky umožňuje prodej od výrobce přímo zákazníkovi. Pak se dá naplnit i citát z mého minulého článku, zjednodušeně: „Kdo zná zákazníky, ovládá trh“.

Když odpadne z distribuce jeden až dva články (velkoobchod, distributor, dealer), pak výrobce dosáhne většího zisku než konkurence, která má víceúrovňovou distribuci. Nebo má výrobce možnost snížit prodejní cenu a tím dosáhnout většího podílu na trhu. Nebo má možnost zachovat obdobnou cenu jako konkurence, ale současně nabídnout lepší či širší služby, delší záruku bez lstí. Anebo zisk využít na vývoj produktu, který splní nová přání zákazníků. Přání, která zná nejlépe jen ten, kdo své zákazníky zná osobně. A cítíte, že kruh se logicky uzavírá, že to vše dává konečně smysl? Ani Baťovi, ani Gatesovi, ani Jobsovi nešlo pouze o zisk samotný, ale o to splnit si sny, dát lidem něco nového, co si ostatní neumí ani pořádně představit.

A když výrobce bude cílevědomý a bude mít jednotlivé věci dobře promyšlené a propočítané, může svým zákazníkům nabídnout současně za kvalitnější výrobek nižší cenu, delší záruku, širší služby, navíc dosáhnout dostatečného zisku, který umožní vyvijet inovace a poskytovat přesněji svým zákazníkům to, co si přejí.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: