PŘÍPADOVÁ STUDIE: Rovnice podnikání, kterou dopočítá každý

Spirála - čím více se točíte kolem jedné osy, tím se výkon zvyšuje.
Spirála – čím více se točíte kolem jedné osy, tím se výkon zvyšuje.

Máme dvě malé firmy, které podnikají ve službách. Jednu řídí jeden majitel, který si vyplácí minimální mzdu a druhou řídí dva majitelé, kteří si vyplácejí průměrnou výplatu a každý má služební osobní manažerské auto.

V první firme nakoupil majitel postupně nové dodávky, které reprezentují a spolehlivě fungují. V druhé firmě nakoupili majitelé jednu rozpadající se dodávku, která se neustále porouchává a její stav je v rozporu s bezpečností silničního provozu. V první firmě, majitel investuje do obnovy a udržovaní všeho vybavení, které jeho zaměstnanci potřebují, aby mohli kvalitně a bezpečně vykonávat své úkoly. V druhé firmě se opravy a nákup nových věcí dlouho odkládá, protože nejsou na tyto věci finance.

V první firmě majitel zaměstnává lidi pracovité a inteligentní, přestože jde o sezonní práce, tak je zaměstnává i mimo sezonu a dává jim jistotu celoročního příjmu. V druhé firmě zaměstnávají lidi, kteří jsou ochotni pracovat za nízkou cenu, většinou formou brigády. Jakmile není práce, tak se s brigádníky ukončí spolupráce. První firma dostává děkovné emaily od klientu, kteří oceňují pracovitost a pečlivost jejich zaměstnanců. Druha firma neustále řeší fluktuaci, přebíraní zákazníků bývalými zaměstnanci. První firma provádí kontrolu svých lidí náhodně a zřídka. Druha firma musí za svými lidmi neustále posílat do terénu manažera, který práci zadává, kontroluje a opravuje.

První firma se stále více a více úzce specializuje na jednu činnost, druhá firma své aktivity neustále rozšiřuje. První firma těží z mnoha malých, ale stálých klientů, druhá těží z kontaktu na kamarády, kteří poskytují velké zakázky, atd…

A teď si představte, že se tyto dvě firmy setkají na jedné společné zakázce jako kooperující firmy. Po pár dnech se jeden zaměstnanec zeptá, zda v první firmě nehledají nové lidi. Hledá práci, protože v druhé firmě už nechce pracovat. Majitel první firmy si toho člověka pozve na pohovor, kde se uchazeč o práci zajímá hlavně o to, aby měl na práci spolehlivé vybavení, na plat se ani nezeptá…

  1. firma 2. firma
Mzdové náklady na vedení 13 400 Kč 67 000 Kč měsíčně
 Mzdové náklady na vedení 160 800 Kč 804 000 Kč ročně
Rozdíl 643 200 Kč roční
Leasing 2 dodávek 264 000 Kč 0 Kč roční
Leasing 2 osobních vozů 0 Kč 144 000 Kč roční
Rozdíl 523 200 Kč roční

Rozdíl 523 tis Kč za rok není málo na firmy, které mají obrat v řádu několika milionů za rok. Těch 523 tis lze investovat do spolehlivých zaměstnanců, do kvalitního vybavení, do inovací, do lepší organizace firmy. Dělá-li to první firma dva tři roky po sobě, jedná se o milion až 1,5 milionu, které investovala do svého rozvoje.

Otázka jasně zní, kdo by chtěl vést firmu za 10.000 Kč hrubého? Věřte nebo ne, ale majitel první firmy takový je. Vzhledem k tomu, že provoz firmy postavil na jednoduchém systému a na schopných lidech, řízení firmy mu zabere jenom 5 hodin týdně. To představuje cca 450 Kč na hodinu. To není úplně špatná mzda. Věří, že časem se mu podaří firmu rozšiřovat a jeho odměna poroste. Navíc svůj čas může věnovat i dalším svým aktivitám, které navíc prohlubují jeho znalosti v oboru a zvyšují renomé jeho firmy.

Otázka zní, v které firmě z těchto dvou byste chtěli pracovat?

A druhá otázka zní, měl by mít majitel první firmy výčitky, že lidé od druhé firmy, chtějí pracovat v jeho firmě a tím pádem oslabuje druhou firmu, která těžce nese, že pracovití lidé odchází k někomu jinému?

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: