Zavlažování trávníku aneb pěstujete fakana?

Nadměrné zavlažování může z trávníku udělat rozmazleného fakana.
Nadměrné zavlažování může z trávníku udělat rozmazleného fakana.

Možná to ani nevíte, ale rozmazlujete trávník. Spouštíte závlahu již nyní? Zavlažujete v dubnu několikrát týdně? Pak rozhodně rozmazlujete trávník. A víte jaké bývá pořízení s rozmazlenými dětmi? Tak se těšte…

Pokud se trávník zavlažuje v době, kdy je v půdě ještě dost vláhy, tak způsobíte to, že se kořenový systém trávníku nebude snažit hledat vláhu ve větší hloubce. Nic nebude nutit kořeny růst do hloubky, protože vše je u povrchu – voda, živiny.

Čím jsou kořeny trávníku ve větší hloubce, tím je trávník stabilnější, méně náchylný na choroby, na nedostatek živin, na vláhu, na mráz, na sucho. Je jednoduše stabilní. A chcete mít trávník, s kterým bude co nejméně starostí a přitom bude úžasnej, nebo chcete rozmazlenýho fakana, který se sesype před každou plísní?

Jak v klidu byste byli, kdyby jste neměli ruce a byli jste odkázani na to, až vám dá někdo napít? Nebyl by to pro vás stres? Máte žízeň, ale není tu nikdo, kdo by vám dal napít… Anebo máte ruce a můžete si vodu natočit kdykoliv máte chuť. Jistě druhá varianta je mnohem pohodovější. Kořeny jsou ruce trávníku, kterými si podává, co potřebuje. Čím kratší a řidší kořeny, tím víc je odkázaný na vaší pomoc.

Předpokládám, že ze svého trávníku chcete vypěstovat ušlechtilého angličana, který se u mí sám o sebe postarat. Vzpomeňte si na své děti či na tamagoči. Je to hodně podobné, možná to bude občas bolet, ale stojí to za to. Nechte ho z jara občas vyhnat do extrému, ať pozná co je sucho, pak mu dejte vodu. V létě vám to vrátí na úspoře závlahy, tudíž i na korunkách.

Kdyby něco, tak v průměru trávník potřebuje cca 40 litrů vody na metr čtvereční za týden. Nutno odečíst přirozené srážky a přizpůsobit závlahu aktuálnímu ročnímu období a klimatickým podmínkám.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: