Infografika: Typy golfových trávníků a jejich kosení

Typy golfových trávníků a jejich kosení
Typy golfových trávníků a jejich kosení

Malý seriál o typech golfových trávníků završuji malou grafikou, kde jsou jednotlivé typy trávníků znázorněny vedle sebe v měřítku. Součástí je i stručný popisek k výšce kosení a frekvenci kosení.

3 Replies to “Infografika: Typy golfových trávníků a jejich kosení”

 1. Dobrý večer. Jak tak koukám na vaši (povedenou) grafiku tak si říkám, že byste mohl vědět (nebo tušit kde to najít) zdali existuje nějaký vědecký výpočet, který by kvantifikoval kolik travní hmoty je v určité výšce trávy. Dejme tomu, že nejdelší stébla trávy mají 20 centimetrů. Zajímalo by mně zdali někdy někdo určil (spočítal, změřil), kolik % hmotnosti (či obsahu) travní hmoty je v prvních 5 cm trávy od země? Kolik % hmoty je v rozsahu 5-10 cm výšky, 10-15 cm a v posledních 15-20 cm? Dělení po 5 cm jsem zvolil jen jako příklad. Je mi jasné, že u země je tráva velmi hustá a s výškou řídne.

  Chtěl bych se dopátrat toho kolik % obsahu (hmotnosti) travní hmoty je v té 1/3 o kterou je doporučeno trávník kosit (sekat) při jednom sečení? Co když budu sekat (byť se to nemá a trávník to nemá rád) 2/3 výšky trávy?

  Je vůbec nějak určena „hmotnost“ běžné zahradní trávy?

 2. Dobrý den, rozumím Vašemu dotazu. Podle mě není univerzální odpověď, protože ten rozptyl je tak velký. Co je zahradní tráva? Obvykle je to směs několika druhů, které mají velmi různé vlatnosti.
  Třeba šířka čepele listu kostřavy ovčí je 0,5 mm, ale lipnice luční má šířku 1,6 mm a jsou trávy i širší. Pak každý druh dokáže vytvořit jiný počet odnoží na m2. Některé 20.000 a jiné až 180.000 odnoží. Jak často se kosí, jaká je vhkost, to všechno mění hodnoty v řádech.
  Běžne se stává, že na zahradě 1000 m2 nakosíme 4 koše a v tu samou dobu na zahradě 100 m2 nakosíme 2 koše. A přitom je na obou zahradách stejný režim péče.
  Doporučené kosení o 1/3 délky je z důvodů průběhu fotosyntézy, která probíhá právě v listech. Když rostlině odstraníte zelenou hmotu, je to jako byste jí udusil. Zažije šok. Pokud jí odebíráte pouze 1/3, je to pro ní mnohem šetrnější a metabolismus běží plynule dál, rostlina je odolnější, lépe odnožuje atd.

 3. Dobry. Diky. Trava je skutecne neuveritelna veda. Cisla co jste uvedl mne docela sokuji. Nikdy mne nenapadlo zjistovat pocet odnozi a pocitat travu a tak mne tak vysoka cisla docela sokuji. Krasne jste vysvetlil onu tajemnou 1/3. Vsude se o ni pise ale proc nikdo neresi.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: