Můj vztah k F1 – Šena vypadá jako Senna

Ayrton Senna, své bohatství investoval do podpory vzdělání malých a opuštěných dětí. Pak dává smysl být bohatý.
Ayrton Senna, své bohatství investoval do podpory vzdělání malých a opuštěných dětí. Pak dává smysl být bohatý.

Když mi bylo 7 let, koupila mi máma v papírnictví vystřihovací papírové modely formulí. Jednou z nich byl černý Lotus s pilotem se žlutou helmou. Rodiče mi řekli, že jezdí ve formuli 1 pilot, který se jmenuje skoro jako já. Tuhle papírovou formulku jsem dlouho opatroval. Tím začal můj vztah k Ayrtonu Sennovi.

Postupem času jsem začal hromadit jeho plakáty, knihy o něm a o formuli 1. A čím víc jsem poznával charakter Ayrtona Senny, tím více rostly moje sympatie. Ta jeho cílevědomost, dokonalá znalost problematiky, jak dokázal inženýrům přesně diktovat, co je potřeba odladit, to bylo ve své době dokonalé. Na druhou stranu působil v soukromí velmi plaše a skromně. Když se fotili společně piloti F1, obvykle stál Senna někde na okraji.

Když jsem zjistil, že si založil svojí nadaci a pomáhá chudým dětem v Brazílii a prezentuje se svým logem, hned jsem si to logo na tričku chtěl pořídit. V té době, jsem nebyl schopný si objednat tričko z ciziny. Nebyly běžné ani barevné tiskárny a vlastně jsem neměl ani počítač. Každopádně jsem si od grafičky nechal logo z fotky překreslit na papír a donesl ho do Vodičkové ulice, kde tehdy dělali potisk triček. Nechal jsem si na bílé triko natisknout logo SENNA. Byl jsem nadšený a triko bylo téměř svátečně nošeno. O smrti Senny psát nebudu, protože to jsem prožíval, jako by mi umřel blízký člen rodiny. Tím i můj intenzivní zájem o F1 vlastně skončil.

Když jsme si objednali logo Swardman, byl jsem z jednoho návrhu hned nadšený. Ale netušil jsem proč. Pořád jsem si procházel loga, která mi byla známá a říkal jsem si, to mi něco připomíná. Myslel jsem, že tam je nějaká podoba s něčím z F1, ale nemohl jsem na to přijít. Až pak mi to blesklo hlavou, font písmena N je typologicky stejný jako N v logu Ayrtona Senny. Bylo jasné, že tento návrh loga Swardman bude vítězný.

Vůbec by mě nenapadlo tvrdit, že se snažíme udělat sekačku, která bude F1 mezi sekačkami. Dlouho jsme řešili funkčnost stroje a design jsme neřešili. Z principu Marek Votroubek i já jsme technicky založení a funkce je nezbytná, ale na druhou stranu, kdo z nás by se chtěl obklopovat ošklivými nebo dokonce odpudivými věcmi? A přesto je ošklivých věcí na zahradách spousta. A když  jsem uviděl poprvé celkový design sekačky, zůstal jsem koukat. Okamžitě mě napadlo, to není Mercedes mezi sekačkami to je F1. Skutečně koncept Edwina působil velice nadčasově.

Měli jsme pro sekačku Edwina vybrané barvy, dlouho jsme řešili, jaké barevné kombinace budeme nabízet, ale stále jsme neměli úplně jasno. Ale když se objevil finální koncept sekačky, bylo jasné, že základní barva musí být stříbrná… A jaká stáj F1 jezdí ve stříbrných vozech? Ano, McLaren, tedy stáj, kde Senna dosáhl největší slávy. Ale to ještě spojení s F1 neskončilo. Šel jsem za kolegyní Vendulou, která nám pomáhá s marketingem, a ukázal jsem jí stříbrný koncept Edwina. Užasla, ale hned řekla, udělejte ho v červené Ferrari barvě. A zase F1. Červená barva, byla ta, o které jsem měl jasno, že jí mít v základní nabídce nebudeme. Ale červená Ferrari je prostě jiná než červená Mountfield nebo Toro, nemluvě o Hecht. Koncept jsme hodili do rudé Ferrari a opět Edwin vypadal úžasně. Hlavně úplně jinak než ve stříbrné.

Stříbrná a černá byly barvy, které jsme chtěli mít na Edwinovi hned od začátku. A když teď čtu, tento blog, tak si říkám, stříbrná – McLaren, rudá – Ferrari a ta černá je přeci Lotus. Černý Lotus byl přeci ten papírový model, který jsem si pořídil v sedmi letech v němž zářila kanárkovská žlutá helma Ayrtona Senny.

To, zda je Edwin F1 mezi sekačkami, posoudíte již brzy sami. Já jsem o tom ani neuvažoval, ale výsledek ukázal, že emoce podobné těm, které vyvolává F1, dokáže Edwin vyvolat také.

 

3 Replies to “Můj vztah k F1 – Šena vypadá jako Senna”

  1. Fandím vám, takže doufám, že se Vás tím komentářem nedotknu, ale mě logo, konkrétně to S v kolečku, připomnělo Trabanta (když jsem byl dítě, byl to náš rodinný koráb, takže k té značce mám osobně spíš kladný vztah).

    1. V pohodě. Když vydrží Edwin tolik, co trabanty Dana Pribáně, tak máme vyhráno 🙂 Jinak kolem toho loga „S“ jsme měli velkou diskuzi, právě kvůli tomu, že každému to něco připomínalo.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: