Traktor není sekačka, ale…

Vývoj produktu
Vývoj produktu

Včera mi povídal jeden známý, že si v lednu objednal zemědělský traktor na farmu v hodnotě několik milionů korun od jisté zavedené značky. Dodací termín byl potvrzen na červen.  Traktor byl dodán v říjnu. Podotýkám, že nešlo o novinku, ale o běžně vyráběný stroj. To jen na okraj, že náš skluz není v globálním měřítku až tak mimořádný.

Aktuální situace z naší výroby je taková, že jsme se zasekli na předsériové výrobě. Místo tří týdnů to vypadá na tři měsíce. Potíž je v tom, že jsme nebyli schopní se s montáží dostat na čas, který si představuji, že výroba takové sekačky má trvat. Představa vychází z toho, jak rychle já dokážu udělat rozborku a sborku konkurenční sekačky. A také z toho, aby člověk, který montuje sekačku, si jí mohl sám pořídit za 1 měsíční plat či méně. Pokud je placen od vyrobeného kusu.

Tenkrát když Baťa odjel na zkušenou do USA a myslel si jak je šikovný, tak ani náhodou se nedokázal vyrovnat ve výkonu místním dělníkům. Proto tehdy jezdili američtí dělníci do práce autem, kdežto u nás si auto nemohl tehdy pořídit ani majitel továrny. Pokud výroba neumožní tak rychlou výrobu, jako známe z výrobních pásů automobilek, tak Edwin není hotový. Ano, obětovali jsme tuto sezónu, kdy už jsme mohli prodávat a objednávek je skutečně hodně. Ale pokud nemám klid, že budeme moci minimálně stejně kvalitně a efektivně vyrábět celou příští sezónu, ale i tu další a nebudeme muset na produktu nic zásadně překopávat a nebude nám hrozit, že nás některý dodavatel bude vydírat, tak to bylo správné rozhodnutí nejen pro nás, ale i pro vás naše zákazníky.

Hodně dílů se muselo nyní upravovat, aby jejich svařování či kompletace probíhala hladce. Ne vždy se to podařilo vyřešit napoprvé, něco se muselo řešit navíckrát. To znamená, objednaný díl, čekáte cca 14 dní než je vyroben, pak se nechá svařit do svařence, další 1 až 3 dny. Pak zkusíte znovu montáž. Zjistíte, že to ještě někde drhne, nebo nesedí. Znovu upravíte toleranci, upravíte výkresy, (2-3 dny), znovu necháte vyrobit díl (14 dní), svařit (2-3 dny), zkusit.  Už to sedí. Zkusíte tedy další návaznou sestavu, která nešla vyzkoušet bez funkční sestavy předchozí… Pak uděláte někde chybu ve výkresu a musíte vše opakovat znovu. Pak udělá chybu výrobce a opět musíte čekat, než dorazí nový díl atd.   A tak se to krásně sejde, že týdny utíkají jak nic.

95% je nyní odladěno, ještě čekáme na nějaké drobnosti u řídítek. A pak proběhnou závěrečné testy. Nechci už slibovat žádné termíny, ale o jarní sezónu se bát nemusíte. Tedy pokud se na Vás dostane 🙂

Pro zákazníka je nákup sekačky na trávu jednorázová akce, pro nás je prodej kontinuální proces. Proto je pro nás hrozně důležité, aby samotný prodej nic nebrzdilo, aby se mohl prodej rozvíjet, aby naše služby byly užitečné a ku prospěchu zákazníka.

 

 

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: