Koupě sekačky, to není jako kupovat pračku…

Co trávník a uživatel, to speciální požadavky na sekačku.
Co trávník a uživatel, to speciální požadavky na sekačku.

Vybrat si nejlepší možnou sekačku není tak snadné, jako vybrat si tu nejlepší pračku na prádlo. U pračky (a ostatních domácích spotřebičů) stačí sledovat parametry a porovnávat. Případně dát na reference a zajištění servisu. Oblečení máme všichni ze stejných materiálů, podobně umazané, v podobném množství, pračka stojí v interiéru, je vždy připojená do elektrické sítě, na vodu a odpad. Nepracujete při výběru s žádnou velkou neznámou, všechny pračky jsou postaveny podobně pro stejné účely.

Asi nikdo si domu nekupuje pračku, která umí prát výborně spacáky, nebo nepere jenom umaštěné montérky. Nebo naopak zase jenom krajkové podprsenky. Lidé nosí plus minus podobné oblečení.

Při výběru sekačky porovnáte parametry, vyberete „ty nejlepší“, ale stejně se ve finále může jednat o nepraktickou koupi. Proč? Tak na to vám rád odpovím, pokud jste se nad tím sami nezamýšleli. Protože rozptyl typů a variací trávníků je tak velký a do toho vstupuje ještě kvalita obsluhy, že pro každého je nejlepší trošku jiná sekačka.

Začněme tím, jaký trávník chcete, podle toho se vybírá typ žacího ústrojí – typ sekačky (lištová, cepová, bubnová, rotační, vřetenová sekačka).

Jaké tedy máme podle normy ČSN trávníky:

 • okrasný trávník / výška kosení 20 mm / frekvence kosení 30-60x ročně = 1-2x týdně
 • parkový trávník / výška kosení 30-40 mm / frekvence kosení 8-20x ročně = cca 3x měsíčně
 • sportovní trávník / výška kosení 35-40 mm / frekvence kosení 12-30x ročně = cca 4x měsíčně (i golfový green je sportovní trávník a výšku kosení má 2-6 mm a kosí se 3-7x týdně)
 • krajinný trávník / výška kosení 60-100 mm / frekvence kosení 1-3x ročně.

Pro krajinný trávník je vhodná bubnová, lištová nebo cepová sekačka. Pro parkový trávník je asi nejvhodnější rotační sekačka. U sportovního trávníku je to už nejasné, může to být rotační ale i vřetenová sekačka. Pokud je kosení méně časté a výška trávníku je výš než 35 mm, je vhodnější rotační sekačka. U nižšího a častějšího kosení je více vhodný typ vřetenové sekačky.

A u okrasných trávníků je to zase už jednodušší, tam je jednoznačně nejlepší sekačkou vřetenová. Takže nejprve si odpovězte, jaký trávník chcete a jak často ho chcete nebo nechcete kosit. Tím si v podstatě vyberete typ sekačky.

Když máte typ sekačky (a teď se můj výběr omezí už jen na rotační a vřetenové), tak můžete vybírat a srovnávat jejich parametry. Ale pozor ne vždy znamená větší číslo výhodnější parametr. Tady už vám žádný test sekaček ani dTest sekaček nepomůže! Tady buď musí promluvit vaše zkušenosti, nebo zkušenosti někoho jiného. Ten jiný ve většině případů není prodavač v hobby řetězci, protože minimálně on vaší zahradu nezná a většinou nezná, ani jak se o jaký trávník starat.

Takže nemohu vám v článku říct, která sekačka je pro vás nejlepší. Ale mohu vám říct, co je vlastně podstatné při výběru a co je naopak druhořadé.

Elektrická vs. benzínová sekačka – elektrické mají nižší hmotnost, menší náklady na provoz a servis vs. pohodlnější sekání bez kabelu a dobíjení, většinou větší výkon

Šíře záběru sekačky – menší záběr = lepší kopírování terénu vs. širší záběr = vyšší hodinová výkonnost

Ručně vedená sekačka vs. žací traktor – nižší utužování terénu, lepší manévrování, vyšší přesnost práce vs. větší pohodlí, lepší výkonnost

Sekačka s kolečky vs. sekačka s válci – lepší trakce ve svazích vs. nižší zhutnění půdy, šetrnější k trávníku, rovnání jemných nerovností, rovnoměrnější kosení nerovností, pruhy na trávníku, lepší kosení u okrajů záhonů

Velký výkon motoru vs. menší výkon – velká síla na žacím ústrojí vs. nižší hluk a spotřeba paliva / energie (vřetenové žací ústrojí není energeticky tolik náročné jako u rotačních sekaček, proto stačí menší motor)

Rotační sekačka vs. vřetenová sekačka – zvládne jí ovládat i Forrest Gump, dokáže kosit vyšší trávu, dokáže kosit i s tupým nožem, dokáže skvěle naplnit koš vs. dokáže kosit velmi nízko a velmi precizně, za mokra se neucpává, umí anglický trávník i golfový green

Robotická sekačka vs. sekačka vedená obsluhou – šetří váš čas, kosí pravidelně vs. koupíte a hned můžete kosit, lze převážet na další trávníky, dosekává více ke krajům, sběrem trávy šetříte svůj trávník, nemusíte tak často dělat vertikutaci, trávník není uježděný

Vidíte, že vše má pro a proti. A kdo to má za vás rozhodnout? Nedokážu bez jakýchkoliv informací poradit, jakou si máte koupit sekačku, ale dokážu říct, který typ sekačky je pro trávník nejlepší. Ne pro vás, ani pro váš trávník, ale pro zdravý a nízce střižený trávník. Abych byl schopný říct, jaká je nejlepší sekačka pro váš trávník, musel bych váš trávník vidět. Abych mohl říci, jaká je nejlepší pro vás, musel bych znát váš charakter.

A i vřetenová sekačka od různých výrobců má své výhody a nevýhody. Sice u nás si sekačku můžete sami nakonfigurovat podobně jako auto, ale stále je spoustu věcí, které u sekaček nelze. A my se snažíme o to, aby každý, kdo má zájem o krásný trávník měl takovou sekačku, že o ní bude moci s klidem říci, že je nejlepší na světě. Navíc nabízíme unikátní možnost se na vývoji takových sekaček podílet (více zde). Do vývoje Edwina se zapojila zhruba 20 zákazníků, kteří své zkušenosti s ATCO tlumočili a tím nám pomohli určit mantinely, za které by Edwin neměl jít. Podobně to probíhá i u Margaret (naše bateriová sekačka), ale chceme takto postupovat i u Winstona a chytré sekačky.

Ve své diplomové práci jsem musel porovnat všechny sekačky různých výrobců, které se používají na golfovém hřišti. Tam, kde byl výkon výhodou, byl u jiného typu sekaček nevýhodou. To byla věc, na kterou mě Pavel Hrdina, spolumajitel Ittec, upozornil, a tím mi otevřel nový rozměr nahlížení nejen na sekačky. V důsledku toho jsem pochopil, že i zadarmo je některá sekačka drahá.

Mezi nejčastější zákazníky patří lidé, kteří si kupují již několikátou sekačku ve svém životě. Jsou to zkušení uživatelé, kteří měnili značky, měnili cenové kategorie sekaček, zkusili vše, aby zjistili, že lepší trávník s rotační sekačkou, ani tou nejdražší, neudělají. Prostě má své konstrukční hranice, které nelze překročit. A teď když se po letech bavím s lidmi, co si ode mě koupili ATCO, a říkají, že mají nejlepší trávník široko daleko a že už by jinou než vřetenovou nechtěli, tak jsem šťastný. Protože po letech už nikoho nezajímá, jaká byla pořizovací cena sekačky, ale jaký je trávník. A ten je obvykle nejlepší.

PS: Zábavné je, že i přesto, že mají nejlepší trávník, tak řeknou s klidem, že to ještě není ono. Ale to se musí brát s rezervou, vesměs se totiž jedná o puntičkáře. 🙂 S jídlem roste chuť…

2 Replies to “Koupě sekačky, to není jako kupovat pračku…”

 1. dobrý den, obdivuji vaší práci a s nadšením čtu vaše příspěvky. nicméně ne vždy se mi podaří najít tu správnou odpověď. jsem trávníkář amatér, ale pořád se zdokonaluji, protože trávník mám založený již 13 let a jak se říká z chyb se člověk učí a s informacemi od vás ještě víc. bohužel základ trávy mám ze smíchaného osiva, ale automatická závlaha ze studny v provozu tomu hodně pomáhá. zúčastnil jsem se předváděcí akce na Edwina a jsem téměř rozhodnutý o jeho koupi. to slovo téměř, bych rád vysvětlil.
  ještě před tím jsem si od vás koupil roční plán, který od března dodržuji a ujišťuji se, zda je nákup vřetenové sekačky to jediné co mi chybí k té vytoužené – krásné – zdravé trávě. mám pocit, že čím víc se tomu věnuji, tím je efekt je opačný. dělám všechno správně? podle rozpisu hnojím bio přípravky přesně na kg a m2, dávám toho málo? není důležitá jaká je pod trávníkem půda? na to se mi před nákupem ročního plánu nikdo neptal. půdní vylepšovače to mají zvládnout na pískohlinité půdě nebo na to nestačí? snažím se dodržovat sekání 2x do týdne, zatím s rotační sekačkou, ale aspoň vždy s nabroušeným nožem. není tato frekvence s rotační sekačkou pro trávník naopak špatně? po vertikutaci jsem rozházel celý pytel nového luxusního osiva dle plánu. pomůže to nahradit nebo obnovit horší směs, kterou tam mám? škodí pravidelná vertikutace, když nemám stroj pouze na vyčesávání? nebo jsem nedočkavý a musím tomu dát čas aspoň ty dva roky?
  dokážete mi odpověděť na moje otázky? nebo mě aspoň nasměrovat, zda je to správná cesta? vidím ve Vás, že nejste jen obchodník… je nákup vřetenové sekačky plus náhradní výměnné kazety, to co mi chybí? děkuji za váš názor.

  1. Dobrý den Vladimíre, děkuji za Vaše slova.
   Roční plán funguje v podstatě bez ohledu na půdní profil. Ale s tím rozdíle, že když jsou podmínky špatné, tak se výsledek dostaví pomaleji. Viditelné zlepšení je však obvykle okamžité do 2 měsíců. Péče o trávník se skládá cca 9 hlavních faktorů. A vždy stačí aby třeba jen jeden byl úplně mimo a výsledek se Vám vzdálí. Proto je důležité, aby nic nebylo v péči úplně špatné, protože to Vám bude kazit úsílí. Samozřjemě na základě Vašich dotazů nedokáži identifikovat, proč se trávník nelepší. Zkoušel jste si projít rady na http://www.milujusvujtravnik.cz ? Tam byste měl odpovědi na své otázky najít.
   Když jste vysel a osivo vám vzejde (což není samozřejmost, pokud není jsou podmínky), tak bude trvat několik týdnů než ho trošku ve starém trávníku uvidíte. A měsíce bude trvat než se prosadí v konkurenci původní trávy. Samozřejmě frekvence kosení je velmi důležitá, hlavně z důvodů zahušťování trávníku, takže v tom chyba není.
   To jestli Vám chybí k úspěchu vřetenová sekačka, tak to si myslím, že bude chybět asi i něco dalšího. Těžko takto analyzovat. Zkuste se přihlasit na kurz Domácí trávníkář I., tam si můžete vyloučit základní chyby, které obyvkle rozhodují o kvalitě trávníku. Přeji hezký víkend Tomáš

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: