Financování rozvoje sekaček – férově

Produkt sám o osobě je bezpcenný, pokud za ním nestojí správní lidé...
Produkt sám o sobě je bezcenný, pokud za ním nestojí správní lidé…

Crowdfounding je financování nových projektů z řad potenciálních zákazníků, fanoušků, nadšenců. Už jednou jsem toto téma na blogu otevřel (15.7.2012), pak jsem asi nenašel dost odvahy, takže jsem ho odložil k ledu. Mezitím jsem našel jiný zdroj financování, takže jsem myslel, že na rozvoj projektu mám kapitál zajištěný.

Byl to však kapitál pro variantu, že budeme sekačky vyvíjet u generálního dodavatele a od něj posléze budeme sekačku nakupovat jako komplet a už jí „jenom“ přeprodáme zákazníkům. Navíc ten kapitál měl stačit na jeden rok rozjezdu. Situace se však vyvinula tak, že nakonec vývoj děláme sami s vlastním konstruktérem a finální výrobu také nakonec děláme pod vlastní střechou. A celý projekt Swardman se rozbíhá místo jednoho roku, už 2,5 roku. Zákonitě tempo odpovídá finančním možnostem, které máme. Velkou část kapitálu máme vázanou delší dobu v zásobách.

Čím déle vývoj trvá, tím méně prostředků je k dispozici. A přestože se výroba rozběhla, je již nyní jasné, že zpoždění Edwina bude mít v důsledku vliv na vývoj dalších modelů. To samozřejmě ovlivňuje i důvěru zákazníků v naše plány a celé to koresponduje s motorem běžícím s minimem oleje. Jde to, ale dře to.

Propagace crowdfoundingu v posledních letech mi však dává víru, že nejlogičtější je, aby projekt pomohli rozjet ti lidé, pro které to celé dělám. Tudíž potenciální zákazníci. Ostaně tak to je už i nyní, avšak v omezené míře. Myslím, že už je všem jasné, že není mým cílem dělat spotřební stroje a plýtvat časem zákazníků, aby pořád dokola museli řešit nákup nové sekačky, opravy, dohady kolem záruky… Jednou koupí sekačku od nás a pak už vše hlídáme my. A další sekačka bude opět posunem k lepšímu trávníku, většímu pohodlí uživatele. Budete se posouvat spolu s námi kupředu a bez starostí, že vám něco uniká. Budete s námi stále na špičce.

Ano, středobodem mého snažení jsou zákazníci a krásné trávníky, nikoliv investoři. Proto nejčistší je, když potenciální zákazník bude současně investorem, tím kdo přispěje k rozvoji. A jelikož nejsem fanda dotací, které ohýbají konkurenční prostředí, tak

nechci ani já dar. Přijde mi fér získat rozvojový kapitál pomocí vratných půjček, které v případě úspěchu mají dokonce úročení formou hmotného plnění. Podmínky najdete v příloze, o případné detaily piště prosím na email tsena@swardman.com.

K investici nabízím:

 • 5x 500.000,- Kč
 • 10x 200.000,- Kč
 • 15x 100.000,- Kč
 • 20x 50.000,- Kč
 • 50x 20.000,- Kč
 • 100x 10.000,- Kč

Další varianty jsou k diskuzi. Netuším, zda český trh nadšených trávníkářů dokáže uvolnit tolik prostředků, abych přestal svůj čas věnovat shánění peněz, ale věnoval se hledání schopných lidí, bez kterých se na světovou špičku nedostaneme. Ale věřím v to.

Naše plány v kostce

Model Edwin – benzínová vřetenová sekačka, záběr 45 a 55 cm

 • zajištění plynulé výroby
 • zajištění odbytu v zahraničí

Model Margaret – bateriová vřetenová sekačka, záběr 45 a 55 cm

 • dokončení vývoje, příprava softwaru
 • testování nových ovládacích principů
 • zahájení seriové výroby
 • uvedení na trh

Model Winston – benzínová / bateriová pro velké trávníky (fotbal, parky, golf), záběr 65 a 95 cm

 • vývoj
 • testování
 • prezentace mezi fotbalovými kluby
 • rozvoj marketingu mezi fotbalovými kluby

Chytrá sekačka (Smart mower) – bateriová sekačka pro velké i malé trávníky

 • první sekačka, která bude znát váš trávník jako vy a bude o trávě vědět více než já, nikdy se nebude muset brousit
 • vývoj konceptu
 • patentová ochrana
 • testování
 • uvedení na trh

To vše chci zvládnout do tří let. Možná to jsou velmi vysoké cíle, mě to tak však nepřijde. V hlavě to vše nosím již několik let, takže není problém co a jak, ale s kým a za co. Pořád si říkám, když z takové věci jako je telefon se udělala módní věc s obratem miliard USD, o které se denně po celém světě napíše tisíce článků a natočí stovky videí, proč by sekačka na trávu nemohla dosáhnout třeba jen 1% pozornosti telefonů. Vždyť trávník má skoro každý bohatý člověk, má ho každý člověk, který má zahradu, má ho každý fotbalový klub, má ho každý park, má ho každé golfové a baseballové hřiště a o každý tento trávník se stará minimálně jeden člověk. A přitom není na světě značka sekaček, kterou by znal každý amatér a řekl, že to je to, co si přeje. Ve všech oborech najdete prémiovou značku – mezi auty, telefony, hodinkami, šperky, oblečením, domácími spotřebiči, audio technikou, koly, motorkami, obuví… Nechci však vytvořit luxusní značku, kdy poměr cena – kvalita není v rovnováze, ale naopak. Chci, aby Swardman byla rozšířená značka, značka, ke které každý, kdo chce super trávník, směřuje.

Asi se najde hodně lidí, kteří řeknou, že celé toto je blbost. Možná jich bude víc než těch, kteří řeknou, že to není špatný nápad. Jedno je jisté, ať to bude tak nebo tak, já ze své cesty neuhnu. Neuhnul jsem ani jednou za posledních sedm let, neuhnu ani teď.


Příloha:

Crouwdfounding_sekačky

 

3 Replies to “Financování rozvoje sekaček – férově”

  1. Kickstarter jsem zvažoval, ale primárně jsem chtěl oslovit české zákazníky. A oproti serverům já mám v plánu investici vrátit ať pprojekt dopadne nebo nedopadne. Při úspěchu bude navíc úročení službami a slevami viz. příloha pod článkem 🙂

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: