Co mě spojuje s Warrenem Bufftettem

dalecarnegie rule one Dale Carnegie - základní pravidlaJak jsem psal minule, čtu knížku Sněhová koule o Warrenu Buffettovi. Má přes 800 stran, což je na mě moc. Ale přeci jen mi vnitřní pocit říkal, že bych jí měl číst. Nečtu moc, hodně si vybírám, ale mám zlatou ruku, protože pokaždé jsem z nové knihy nadšen. Někdy stačí i pár vět, které mě posunou dál.

Sněhová koule začíná docela nudně popisem rodinného prostředí, ve strýčcích a tetičkách se docela snadno ztrácím. Ale snažím se to překousnout. Nyní mám přečteno cca 150 stran a už jsem našel dvě věci, které mě s Warrenem Buffettem spojují. A obě jsem vůbec nečekal.

Bylo mi asi čtrnáct nebo patnáct, krátce po revoluci, když se v naší domácí knihovně začaly objevovat nové knihy. Moje sestra Věrka o šest let straší než já, si pořídila knihu od Dale Carnegie (*1888) „Jak získávat přátele a působit na lidi“. Teď se dá sehnat i za 69 Kč. Tenkrát to vydání bylo přeloženo Davidem Gruberem, českým guru nejen obchodní komunikace, který překlad doplnil o svoje velmi svěží komentáře, které nejednou překonaly komentovaný text knihy. Nejsem si jist, že Věrka tu knížku přečetla celou, ale já jsem hltal reálné příklady, proč jeden obchodník prodává a druhý ne. Najednou jsem četl, jak to bylo s Coca Colou, s General Electric, s Fordem atd. Žasl jsem nad nehmotnými „drobnostmi“, které odlišovaly úspěšné od neúspěšných. Myslím, že to byla první knížka, kde jsem si začal podtrhávat důležité texty. Jestli mě nějaká kniha v té době ovlivnila, tak to byla tato. Dodnes si z ní pamatuji detaily a to jsem jí asi už 20 let neviděl. A popravdě to, že jsem nyní získal pro Swardman nové investory, bylo bez pochyby i díky mé schopnosti „působit na lidi“.

Kdysi jsem tu napsal článek, kde jsem vyjmenoval, čím vším jsem se živil. Takže aspoň si to můžete ověřit, že nekecám. Sice jsem si první peníze vydělal mikro rolí v TV seriálu „My všichni školou povinní“, ale to jen díky tomu, že se natáčel v naší ulici. Systematicky jsem si začal vydělávat až roznášením novin. Bylo to ještě před rokem 1989, za komunistů. V tu dobu, odebíral noviny každý, aspoň v sobotu – Rudé právo, Zemědělské noviny a okrajově Svobodné slovo, Lidová demokracie (ta možná až po revoluci). Bylo to snad 70 kg novin, které jsem musel v části pražského Suchdola a Lysolaj o prázdninách roznést. Nešlo to jinak, než to roztřídit a dát do dvoukoláku. Nejhorší bylo, když noviny nevyšly na všechny, končil jsem totiž v naší ulici. Nebo když jsem se přehmátl a dal jsem někomu do schránky místo Rudého práva třeba Svobodné slovo. 🙂

Takže asi už tušíte, co společného mám s Warrenem Buffettem? Ano, roznášení novin. Ani jsem si to neuvědomil. Každopádně on se tím živil docela dlouho a úspěšně. Avšak to mě nešokovalo tolik, jako stať kde se popisuje, jak je 14 letý Warren nezvladatelný, s nikým nevychází, kupí jeden průser za druhým. Ale jen do doby než se mu dostala do ruky kniha od Dale Carnegie „Jak získávat přátele a působit na lidi“. Ano, tato kniha mu změnila život a posunula ho dál. Dál tam, kde svého analytického a obchodního talentu mohl lépe využívat.

Vzhledem k tomu, že „Jak získávat přátele a působit na lidi“ je bestseller s cca 50 miliony prodanými kusy, nejsem jediný koho toto s Warrenem Buffettem spojuje. Málo kdo však tuto knihu četl ve stejném věku jako Buffett a ještě málokdo, ze čtenářů si přivydělával roznášením novin… O to je mi kniha Sněhová koule nyní bližší a jsem si jistý, že ji brzy dočtu. Třeba najdu ještě další spojitosti J

 

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: