
V marketingu vřetenových sekaček jsem zkusil téměř vše. Když jsem začal s marketingem vřetenových sekaček v roce 2008 šel jsem cestou, že v prvních letech zkusím vše a postupně budu selektovat. Nakonec jsem s marketingem vřetenovek ATCO mohl fungovat pouze 3 roky, ale i to stačilo, abych pochopil. Udělal jsem si takový malý seznam toho, co jsme vyzkoušeli.
- Benzínové pumpy – promo
- Reklama v komerčním rádiu
- Bilboardy – Praha Jižní spojka, Hradčanská, Dobříšská, Radlická…
- Letáky – adresné, neadresné
- Direct mail – cílený ve spojení s geomarketingem
- Bannery – internetová reklama,
- Golfové turnaje – Nová Amerika – šňůra 3 turnajů o vřetenovou sekačku
- Newsletter – pravidelné info
- Fotbalový stadion – derby Slavia vs. Sparta – prezentace sekaček na ploše těsně před výkopem
- Virální video – blondýnky v garážích
- TV – Rady ptáka Loskutáka
- PR – iDNES – video články
- Kroket – partner sportu
- Pobočka Kroměříž – blíže zákazníků na Moravě
- Znělka – audio logo (autor Varhan Orchestrovič Bauer)
- Český rozhlas (Archiv zde)
- Kvantitativní průzkum – jak lidé hodnotí sekačky na trávu, co má vliv na jejich nákup
- Kvalitativní průzkum – kdo jsou naší zákazníci
- Testovací jízda – půjčování sekaček na víkend
Veškerý tento marketing mě stál hodně korun. Nelituji, protože jsem si ověřil to, co už jsem věděl před tím. Jen jsem se ujistil, že zaběhnuté věci nemusí být vždy ty správné. Správný marketingový mix je umění. Něco jsem se ve škole o marketingu naučil, vím, jak fungují firmy, které jsou úspěšné. Ale neberte to tak, že všechno ze seznamu je nefunkční.
Jsem zastánce direct marketingu. Direct marketing není jen zasílání dopisů 🙂 Je to o měření a vyhodnocování. Pokud nemohu svou kampaň vyhodnotit, nevím, zda jsem investoval správně. Díky internetu a schopným spolupracovníkům jsme spoustu akcí vyhodnotili. Někde byl úspěch, někde menší, někde žádný.
Co výše uvedený marketingový mix během 3 let způsobil (2008 – 2010)?
- Prodej vřetenových sekaček v Česku a na Slovensku vzrostl o tisíce procent. Vytvořil jsem trh.
- Lidé začali rozlišovat rotační sekačku a vřetenovou sekačku (aspoň část lidí).
- Prodejci sekaček museli přiznat, že vřetenová sekačka je pro trávník lepší než rotační.
- Na trhu přibylo několik specialistů na vřetenové sekačky.
- Souhrnně lze říct, že marketing přinesl jasné výsledky. Tudíž nebyl úplně špatný.
Zlatý grál marketingu vřetenových sekaček
Ale popravdě, co je ten zlatý grál, který za minimální náklady tvoří motor prodeje? Mám možnost dát např. 2000 Kč na marketing, abych prodal jednu vřetenovku. Co s nimi udělám?
Neudělám to, aby o vřetenové sekačce vědělo co nejvíce lidí. Protože klidně mohu 2000 Kč utratit a zjistit, že o produktu ví 100 nových lidí, ale všichni žijí v horách a jsou na sociálních dávkách. Byly by to vyhozené peníze. A takto mohu pokračovat dál a dál. Firem, které jdou touto cestou jsou plné billboardy u silnic.
Zlatý grál je totiž spokojený zákazník. Nic mě nepotěší víc, než nadšení zákazníků. Nyní jsem s několika desítkami zákazníků opět mluvil a jsem moc šťastný, že jsou spokojení.
Známý plastický chirurg MUDr. Zdeněk Pros (Perfect Clinic) se i rok od nákupu svěří v časopise, že největší radost za poslední dobu si udělal nákupem vřetenové sekačky (ano, nebyl to iPhone, ani Aston Martin).
Nebo mistr světa ve skikrosu Tomáš Kraus (zakladatel Snownomads.cz) dělal rozhovor do časopisu a sám od sebe se nechal vyfotit s vřetenovou sekačkou.
Jiný zákazník přijde, prohlídne si Edwina a řekne mi: „Vřetenová sekačka Edwin je pro mě jako postel Hastens.“ (na trhu od roku 1852). Normálně nás postaví vedle světové luxusní značky, která má jen ten nejlepší zvuk.
Nedávno jsem si aktualizoval LinkedIn a pořád se mi nabízel v kontaktech světově úspěšný Václav Muchna (Y Soft). Říkám si, to není náhoda. Podíval jsem se do databáze a skutečně, koupil si ode mě kdysi vřetenovou sekačku.
Ale nejvíc mě těší zákazníci, o kterých svět možná tolik neví, ale tvrdě pracují a dokázali vybudovat svoje firmy, nebo se stali experty ve svém oboru. A těch jsou stovky…
Protože tento blog čte i moje konkurence, nemohu napsat vše do detailu. Vím, že když dva dělají totéž nemusí to ve finále být totéž, ale ještě nemáme takový náskok, abych mohl začít vzdělávat svojí konkurenci 🙂

















Gratuluji 🙂 PS: při čtení jsem si vzpomněla na „pricingidiota“. Přesné!
Děkuji. Dobrý tip na http://pricingidiot.com/
Pane Šena, pri čítaní jednoho článku o p.Waltrovi ktorý začal vyrábat auta považované za české Rolls Royce, som si spomenul na vás. Prečítajte si ak máte záujem:
http://veteran.auto.cz/clanek/164/walter-p-iv-1928-nas-test-waltrovka-zije
Dobrý den, děkuji za tip. Pojem Walter znám, ale co se za tím názvem skrývá jsem nevěděl.