Náčelník kmene trávníkářů

Svůj první email jsem poslal ve Švédsku v létě 1996 na kongresu LifeLink v Sigtuně. Když jsem nastoupil na univerzitu v roce 1997 dostali jsme každý svůj univerzitní email a přístup na internet v určitých hodinách. Na počítače s internetem jsme stáli fronty. V USA to v té době už frčelo naplno. Myslím, že jsem díky tomu velice rychle pochopil, že svět obchodu se díky internetu změnil.

K nezaplacení jsou moje zkušenosti zaměstnance v nákupním oddělení v Mountfieldu. V té době měla společnost 56 prodejen a do ecommerce se jí moc nechtělo. Eshop byl, ale nijak progresivní.

Bylo mi 27 let a měl jsem celkem jasný názor, co chci dělat. Globální obchod! Internet umožnil neuvěřitelné věci a já viděl, že většina zaběhnutých firem to stále nevidí. Žasl jsem, proč takovou obří příležitost ignorují. Přeci jen jsem pochyboval, zda nemám zkreslené vidění.

Náhodou jsem jednou v sobotu viděl v novinách recenzi na knihu „Funky Business navždy: Jak si užít kapitalismus“ od autorů: Nordström Kjell A,Ridderstrale Jonas. Nebyl jsem v té době žádný čtenář, ale měl jsem pocit, že bych si to měl přečíst. Šel jsem do obchodu a koupil knihu. Ta kniha zalila můj základ vědění o výklencích trhu a globalizaci tím nejlepším betonem. Od té doby mě žádná vychřice nestrhla, ani nevyvrátila od mých snů.

Už se ani nepozastavuji nad tím, že je spousta lidí, kteří neustále oscilují mezi tím, jak to fungovalo v 90. letech a tím, jak fungují ty nejlepší technologické firmy nyní. Je vidět, že jejich úspěšná cesta je pro ně zlatý grál, který považují stále za nejlepší, ale současně vidí, že nové firmy fungují jinak. Můj strategický plán je postaven na internetu, na otevřenosti a dostupnosti informací.

Když jsem začal prodávat vřetenové sekačky ATCO prodal jsem v jedné kamenné prodejně a českém eshopu 175 sekaček v prvním roce. Mountfield rok před tím prodej motorových vřetenových sekaček ukončil, protože prodal 26 kusů v 56 prodejnách a jednom eshopu…

Díky mé strategii se nám daří oslovovat lidi, kteří milují svůj trávník nejen v Česku, ale nyní již v celé Evropě od Norska až po Itálii, od Ruska po Anglii, ale i za mořem, od USA, přes Austrálii, Jižní Koreu až po Spojené arabské emiráty. Zatím z těchto trhů začalo kapat, ale kapky přibývají a někde se už začínají spojovat do malých potůčků.

Ve výše zmiňované mojí bibli Funky Business se píše:

„Dejte si všechno dohromady a musíte dojít k názoru, že dny velkých a diverzifikovaných firem jsou ty tam. V dobách přebytku je zaostřený hrot tužky symbolem krásy, ostrý hrot a tenká špička jsou doslova neodolatelné.“

„Musíte postupovat správným způsobem. Musíte přijít se správnou nabídkou pro jasně vymezený kmen a pak ji přednést opakovaně. Ve Švédsku se může o Legshow (časopis zaměřený na milovníky nohou) zajímat jen kolem šedesáti lidí, padesát pět v Norsku a 96 453 ve Francii. Když však začneme dobývat jednu zemi po druhé, cifry se sčítají a výsledkem je lukrativní business.“

Vidíte to asi sami, že Swardman toto naplňuje přímo vzorově. Jdeme trh za trhem. Pánové Kjell A Nordström a Jonas Ridderstrale by měli určitě radost. Až dodatečně jsem se dozvěděl, že tito dva holohlaví profesoři ze stockholmské univerzity jsou považování za jedny z největších vizionářů nejen v Evropě, ale i světově. Možná jim napíšu email, abych jim poděkoval. Hodně mi pomohli. Ušetřili mi spoustu času, který bych možná prohýřil nad pochybnostmi nad svou cestou.

Někdo říká, že nemůžu ze sebe dělat náčelníka, když většina lidí v mém kmeni není. Já zase říkám, že lidi v mém kmeni jsou pro mě důležitější než lidi v jiných kmenech. Nepodnikám jenom pro peníze, podnikám, protože mě to baví a mám pocit, že naše nabídka je pro lidi natolik užitečná, že nám zaplatí tolik, abychom ve své práci mohli pokračovat a přicházet s ještě lepšími nápady.

Když se budu držet xkrát vyřčeného – dělej sebemenší věc, ale dělej jí nejlépe na světě, peníze si tě najdou sami. To myslím naplňuje můj přístup. Nejdřív je potřeba udělat unikátní nabídku – službu nebo produkt, dát o sobě vědět a pak spojovat kapky v potůčky.

A Tomáš Baťa je nejlepší příklad toho, že to jde i bez internetu. Je to věc stavu myšlení. Buď příležitost vidíte ve všem nebo jste ztracený případ.

Kdo se honí za penězi, ten je nikdy nedohoní. Hleďte si práce, dělejte ji lépe než soused. Peníze za vámi přiběhnou samy. Tomáš Baťa

One Reply to “Náčelník kmene trávníkářů”

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: