Test a životnost sekaček na trávu

Doba sekání trávy a životnost sekačky
Doba sekání trávy a životnost sekačky

Několikrát jsem ve svých příspěvcích řešil, jak testuje dTEST sekačky na trávu. Především to, že se věnuje pouze rotačním sekačkám, které nejsou třeba pro anglické trávníky úplně nejlepší. To znamená, že zákazník dostane nějaký přehled pouze těch méně šetrných, tedy pro samotný trávník, horších strojů.

Jak ale přistupovat k testování sekaček, abych si koupil to, co bude pro moje potřeby nejideálnější? V první řadě, je potřeba si vyjasnit, jaký trávník chci a jak se o něj budu starat. Jaké trávníky vlastně jsou? Detailněji to popisuji na Milujusvujtravnik.cz, ale pro tento účel bude stačit následující malý přehled:

  • parterový / okrasný trávník (kosení 1-2x týdně)
  • parkový / rekreační trávník (kosení 1x za 14 dní)
  • sportovní / zátěžový trávník (kosení 2x týdně)
  • krajinný / extenzivní trávník (kosení 1-3x ročně).

Podle toho, jak máte velký trávník a jak často budete kosit si zjistíte, kolik hodin budete ročně sekačku používat.

Například mám 300 m2 trávníku. Sekačka o záběru cca 50 cm ho poseká za 30 minut. Budu sekat 2x týdně. To znamená, že sekačka bude v provozu 1 hodinu týdně a obvykle seká trávník cca 25 – 30 týdnů za rok. Počítejme 30 týdnů krát 1 hodina, to je 30 hodin ročně. Za dva roky, kdy obvykle končí záruka, to je 60 hodin.

Otázka pro prodejce, potažmo výrobce by měla od zákazníků znít, na kolik hodin provozu je sekačka konstruována? Na 50 hodin, na 100 hodin, 300 hodin?

Rozdíly v použití sekačky mohou být dramatické – průměrný trávníkář s 300 m2 jí využije třeba těch 30 hodin za rok, u trávníkáře s 1500 m2 to už ale může být 150 hodin ročně, a profesionál, který se sekáním trávníků živí, může za rok využít sekačku i 750 hodin.

Z toho logicky vyplývá, že ti výrobci sekaček, kteří konstruují a vyrábí sekačky pro časté nebo až profesionální využití musí používat kvalitnější součástky a materiály, aby jejich zákazníci byli spokojení. A naopak, ty značky, které na sebe poutají pozornost především podezřele nízkou cenou jsou určeny pro takové uživatele, kteří sekají méně často. Výrobci v těchto případech očekávají, že dobu záruky sekačka přežije.

Pokud si tedy chcete od někoho nechat poradit, jaké má zkušenosti s určitou značkou sekaček, abyste získali reference pro svůj nákup, ptejte se na velikost trávníku a a frekvenci kosení. Podle těchto údajů si můžete pak snadněji udělat představu pro svůj případ. A za spotřebitele by se měl na toto ptát i dTEST, který dělá spotřebitelský test sekaček.

 

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: