11:3 příchody vs. odchody zaměstnanců

Jak jde čas ve výrobním závodě Swardman v Losiné

Vloni, když jsem viděl kolik nás stálo hledání nových lidí a následná fluktuace, tak jsem si řekl, že letos to musí být jinak. Utíkalo nám tudy spoustu peněz a hledání, zaškolování nových lidí nám bralo hromadu energie.

Letos jsme se rozloučili se dvěma zaměstnanci a jeden odešel sám a to ve zkušební době – takže odchody 3. Příchody nových zaměstnanců – celkem 11. Z toho jeden do centrály a deset nových do výroby.

Zajímavé, že náklady na získání posledních šesti zaměstnanců byly NULA. Ondru Nováka do centrály jsem získal díky facebooku. Navíc je Ondra majitel Edwina, takže pro Swardman ideální kombinace.

A do výroby se lidé průběžně hlásí sami. Velmi pozitivní je, že se nám hlásí sami od sebe a jsou to lidé pracovití a stále mladšího věku. V tomto výroba rozhodně výrazně posiluje, oproti rokům předchozím.

Jediné, co jsme udělali a stálo nás pár stovek, že jsme roznesli dopis do všech domů v Losiné, kde máme výrobu, že hledáme brigádníky na léto z řad místních studentů. Tato malá náborová akce nám jednak přinesla skvělé brigádnice, ale také pomohla rozšířit povědomí o Swardmanu v okolí naší výroby. Ono pracovat pět minut za barákem je prostě bonus k nezaplacení, takže i díky tomu se nám nyní hlásí lidé na hlavní pracovní poměr. Některé musíme odmítat, i když vloni bychom po nich okamžitě sáhli.

Pokud si někdo myslí, že této změny jsme dosáhli díky zvyšování mezd, tak se plete. Ke konci srpna naše celkové mzdové náklady vzrostly meziročně o 1,8%, což je způsobeno hlavně tím, že vyplácíme na provizích obchodníkům více, díky 100% růstu tržeb. Ono na druhou stranu k určitému nepatrnému zvyšování mezd došlo i u nás. Ale aspoň je vidět, jak ten loňský rok byl prostě neefektivní.

Aktuálně je nás na hlavní pracovní poměr ve Swardmanu 29 zaměstnanců. Z toho 19 lidí je ve výrobě včetně jejího ředitele a deset lidí je na centrále. Z toho obchodníci jsou čtyři, marketing jeden, účetní jedna, další tři zajišťují provoz a zákaznickou podporu. No a pak ještě jeden trávníkář, který se stará o řízení chodu celé firmy. Vloni v určitých fázích nás bylo dokonce i o něco víc.

Vzhledem k tržbám a realizované výrobě se naše produktivita zvedla oproti 2017 o 100%. To znamená, že obrat na jednoho zaměstnance dosáhne na konci roku více jak 1 milion korun. Spokojený budu až, co by výrobní firma, bude obrat na zaměstnance přes 1,5 milionu korun. Abychom tohle zvládli musíme zase něco změnit.

Tak to bylo takové HR okénko Swardman. 😊 Napsal jsem to, protože kam přijdu, tam slyším jenom nářek, že nejsou lidé, u silnic vidím billboardy s nabídkami práce za mzdy, o kterých mě osobně se může zdát, všichni pláčou nad situací na trhu práce. Ano, nezaměstnanost je extrémně nízká 2%, ale o to více si vážím a jsem nesmírně vděčný, že letos nábor nových lidí nemusím řešit. Kéž moje kroky v následujících měsících nejsou chybné a naopak povedou k tomu, že se jednou stane Swardman vyhledávaným zaměstnavatelem, kde se lidem dobře pracuje.

Každopádně u nás nejsou peníze zadarmo a na odpočinek v zaměstnání je státní správa, ne soukromá firma se světovými ambicemi.

PS: Nový rok, nová práce? Pošlete mi CV…

6 Replies to “11:3 příchody vs. odchody zaměstnanců”

 1. Ahojky drahý švagře, podnikateli,
  Přečetl jsem si tvé HR okénko a musím konstatovat, že jsi to vzal zhurta! Měl si i to štěstíčko na lidi a zájemci o práci i na tebe! To nelze opominout. Ten zbytek je o správné komunikaci, slušnosti a nastavení pravidel.
  A tak Ti přeji, ať to štěstíčko se Tě drží dál, komunikace nevázne a další úspěch nenechá na sebe dlouho čekat! 👍
  Tvůj švagr Tom😎

  1. Ahoj Tome, jsem poctěn, že jsi se začetl do HR okénka 🙂 Na hlavní poměr se u nás již vystřídalo 64 lidí, 29 je zůstává. takže je vidět, že výběr lidí není snadný. Děkuji za přání, práce je před námi víc a víc…
   Měj se Tomáš

 2. Je úžasné, keď aj čisto mechanická vec – v pripade firmy Swardman kosačka – dokáže nielen kosiť (strihať) trávu, ale spájať ľudí, dávať im zivobytie, no azda najviac vedomie, že sa oplatí aj v tomto svete poctivo pracovať. Passion for lawns nie je isté niečo, čo je najpodstatnejšie pre náš život, ale je jeho milým dekorativným osviežením. Aj keď nemám možnosť pracovať pre túto skvelú firmu, je pre mňa cťou s ňou aspoň „spolupracovať“.

  1. Vlado, děkuji opět za milá a povzbuzující slova. Každý dělá chyby i my. Poučit se z nich a jít stále za svoje hranice, to je asi to co máme ve vínku. Někdy chybu zopakuji i víckrát, než pochopím, že musím udělat větší změnu, než se mi chce. Ale pak to zase jde. Tvůj trávník by měl být vyhlášen nejlepším trávníkem na Slovensku a měl by k němu zajíždět turistický autobus jako k největší atrakci V Trebišově.
   Hezký večer Tomáš

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: