Jezdit po prdeli

Hrál jsem za studií fotbal jen rekreačně, ale přesto intenzivně. Často i tři zápasy týdně. Hrával jsem v útoku kvůli své rychlosti. Když jsem začal hrát s dospělými, často i profesionálními fotbalisty, bylo to splnění určitého klukovského snu.

Zahrál jsem si i první hanspaulskou ligu, kde se to ligovými hráči jen hemžilo. Já tam byl jako kluk, který odehrál ve velkém fotbale jen dva zápasy za dorost a na pořádné tréninky jsem chodil celkem asi jen půl roku… Nebyl jsem vyjma té rychlosti nějak dobrý fotbalista, spíš takový průměrný. Ale uměl jsem držet taktiku a bojoval jsem.

Stávalo se mi, že jsem šel na zápas a říkal jsem si, dneska musím dát gól. Nebo naopak, někdy jsem měl pocit, že mi to tam bude padat samo. Takový zápas se však obvykle moc nepovedl a já neskóroval. Časem mě to už trápilo dost a musel jsem změnit přístup. Přestal jsem chodit na zápas s myšlenkami jak dám gól, ale jak budu makat a jezdit po prdeli, nedám soupeři vydechnout. Ono se člověk může snažit jak chce, ale do šance se proti dobrým soupeřům třeba ani nedostane…

Když jsem však makal a nevypustil žádný souboj a  přesto  jsem v tom zápase neskóroval, moje mysl byla čistá bez chmur. Nenakládal jsem si tím pádem na sebe žádnou deku, kterou bych si nesl do dalšího zápasu.

Líbí se mi, co říká Tomáš Berdych, nekouká na významnost daného fiftýnu, každý fiftýn musí odmakat, a když jich bude vyhraných dost, získá gem, set, zápas. Je potřeba i umět rozložit síly.

Jsem vytrvalec. Viděl jsem kolem sebe několik silných, sebevědomých chlapů, kteří se vrhli do práce po hlavě a když se na ně úkoly začaly valit, došla jim síla, motivace, zápal… Došli do cíle? Nedošli, vzdali.

Někdy se člověk kouká moc dopředu a svazuje se tíhou celého úkolu. Malý úkol, který nikdo jiný nemůže ovlivnit, je však zvládnutelný. Jdu do zápasu, že budu makat, v tom mě nikdo nemůže zabránit. Berdych jde do každého gamu, bez ohledu na to, jak je daný gam důležitý. Koncentrovat se na daný okamžik a realizovat ho tak nejlépe, jak to jde s vědomím, že takových gamů, může být v zápase klidně dvě stě.

I já hraju svůj sekačkový zápas s vědomím, že každý gam rozhoduje, ale také vím, že to  to není zápas o jednom gamu… Musím v určité vysoké kvalitě odehrát každý den několik gamů, a další týden to zopakovat, i další měsíc, i další rok. Vybudovat úspěšnou firmu bez peněz na začátku nejde za měsíc, ani za rok. Většina světových gigantů, začínala podobně jako já, v garáži s jedním, dvěma spolupracovníky. Většinou úspěšné firmy nevznikají tak, že se pár bohatých lidí dá dohromady a shodnou se na tom, co budou dělat a za rok z toho je úspěšný projekt.

Podívejte se na žebříček nejbohatších lidí na světě, podívejte se na jejich začátky. V drtivé většině tam na začátku bylo všechno možné, jen ne pohoda, vysmátí zaměstnanci, hromady objednávek a vysoké odměny.

Při zápasech se mi často stávalo, že jsem ztrácel povědomí o skóre. Byl jsem tak zažraný do hry, že mi bylo skóre jedno. Skutečně jsem se někdy musel ptát, kolik to je. 🙂

Jednou jsme hráli zápas, bylo nás od začátku o dva méně, proti kompletní jedenáctce. Soupeř nás sevřel na naší půlce a jejich obránci stáli na půlící čáře. Díky tomu jsem se dostával do samostatných úniků a chodil jsem sám na brankáře. Měl jsem od půlící čáry čas přemýšlet, jak toho brankáře překonám.  Snad pětkrát jsem to vyřešil špatně. Spoluhráči zoufali. Nakonec jsem přeci jen dal asi dva góly… Myslím, že jsme nakonec prohráli jen o gól. Pamatuji si však, jak jsme makali, přestože naše výchozí situace byla zoufalá a hrozilo, že prohrajeme s dvouciferným skóre.

Situaci okoučovat na 100% nemůže nikdo. Ale jestli jste zdraví, vyspaní, vzdělaní, najedení, máte sílu fyzickou i mentální, jestli vedle sebe máte lidi, kteří vás nepodkopávají, to všechno můžete ovlivnit obvykle ze 100%.  A to jsou faktory, které rozhodují o kvalitě našeho výkonu. Nikdo nám nezaručí, že šance na útok přijde, ale to neznamená, že se o ní nebudeme snažit.

Nevím, zda Swardman bude někdy nejlepší výrobce sekaček na světě, ale to neznamená, že se o to nebudu snažit.

Kdo se vzdává, ten prohrává, kdo se nevzdává, ten vyhrává. Teď a tady.

One Reply to “Jezdit po prdeli”

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: