Podnikání je jako péče o trávník

Pečlivost a disciplína v péči o trávník

Moje podnikání je jako péče o trávník. To znamená, že hlavní je pečlivost a disciplína.

V péči o trávník nehraje vzdělání roli, ani peníze nejsou rozhodující. Ano, nějaké peníze potřebujete, ale pokud budete milionář, není to záruka, že budete mít super trávník. Ale můžete mít docela malý rozpočet a přesto s disciplínou a pečlivostí dosáhnete úžasných výsledků. Důkazem jsou tisíce lidí, kteří zveřejňují na sociálních sítích fotky svých neuvěřitelných trávníků z celého světa. A jako trávníkář, dokážu s velkou pravděpodobností poznat, zda daný člověk má vlastnosti, které ho dovedou k perfektnímu trávníku. A jsou to právě smysl pro detail a disciplína.

U mého podnikání to je to samé. Vůbec nerozhoduje prezentované sebevědomí, zkušenosti, ani peníze. Kdyby o mém úspěchu rozhodovalo, jak působím navenek, tak podle mnohých zkušených podnikatelů a manažerů, bych ani nezačal, jak velkou nedůvěru budím v konfrontaci se svými velkými cíli.

Zkušenosti také nerozhodují. S výrobou jsem měl pramalé zkušenosti, s vývojem nulové. Koupit to lze těžko, protože lidí, kteří mají zkušenosti s vývojem a výrobou vřetenových sekaček pro domácí použití je na světě pár. Takže zkušenosti si musím odžít.

A peníze? Jsou podnikatelské záměry, do kterých investoři napumpovali neuvěřitelné sumy, ale výsledek u většiny není vidět. Já jsem začal s vývojem vřetenové sekačky, kdy jsem neměl peníze ani na oběd. A přesto se povedlo vše udělat dle mých představ a nemusel jsem dělat kompromisy v sortimentu, ani v kvalitě výrobků.

Pečlivost je smysl pro detail. Můžu velice snadno říct, že na daném trhu se nedaří a jdeme jinam, stejně jako mohu říct, tady se trávníku daří blbě, raději ho zrušíme. Ale když víte, co trávník potřebuje, jdete hledat příčinu, co zrovna tady mu chybí, že se mu nedaří. Když se někde prodej nedaří, chci najít tu příčinu a odstranit jí, obzvláště jedná-li se o místo, kde jsou všechny předpoklady, aby se dařilo.

Když se nedaří ve výrobě, je potřeba jít pracoviště po pracovišti a najít ty příčiny. A skutečně se najít dají. Pak už je věc disciplíny je vyřešit jednu příčinu po druhé a zlepšit situaci.  A když se to nepovede hned, tak to zkusit znovu s novým nápadem a znovu, dokud se situace nezlepší.

Disciplína je, že to nevzdáte. Den co den, hledáte zlepšení a příležitosti. Pokaždé, když sekám trávník, tak ho chci posekat lépe než minule. Pokaždé vidím nové a nové věci ke zlepšení. Pokaždé, když jdu do práce, chci něco zlepšit, něco vyřešit. Nikdy se mi nevyplatilo zavírat před detaily oči, vždy mě nakonec detaily dohnaly. Detaily totiž tvoří celkový výsledek.

One Reply to “Podnikání je jako péče o trávník”

  1. Vážený pane trávníkáři, nejen že rozumíte trávníkům, ale úžasné je, jak o tom nádherně dokážete napsat! Je vidět že svojí profesi opravdu berete vážně a vkládate do ní svou duši. Moc Vám fandím a držím palce, abyste došel tam kam máte namířeno. Hodně štěstí.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: