Za vítězství v German Design Award může architekt Luka Križek

Vřetenová sekačka Swardman Electra získala cenu za design German Design Award 2019. Cenu jsem převzal s Markem Votroubkem.
Vřetenová sekačka Swardman Electra získala cenu za design German Design Award 2019. Cenu jsem převzal s Markem Votroubkem.

Dnes vám povím příběh, jak se to tak seběhne, že česká sekačka na trávu vyhraje prestižní německou cenu za design German Design Award 2019.

Na začátek musím předeslat, že jsme se s Edwinem účastnili v roce 2015 obdobné soutěže Red Dot a nedostali jsme se ani mezi finalisty ve své kategorii. Takže samozřejmě první neúspěch ve mně vyvolal předsudky, že z pohledu odborníků náš design není špička, pak se i přidali někteří, kteří řekli, že si Red Dot cen neváží. No a skepse k takové soutěži byla v mé hlavě upečena.

Jenže díky jednomu výběrovému řízení na CzechInvestu v centru Prahy jsem si našel 9. července čas navštívit spolužáka a kamaráda z Lysolaj, dnes už úspěšného architekta Luku Križka v jeho IO Studiu v Opletalově ulici.  Popovídali jsme si o všem, co právě prožíváme. Luka je blázen v dobrém slova smyslu, architekturou žije na 100%. Jeho nadšení a ponoření do věci může někoho odrazovat, ale podívejte se na jeho tvorbu a padne vám brada. Chcete-li originální vilu, která bude vynikat, Luka je ten pravý pro vás. No nějak přišla i řeč na designové soutěže. Luka je držitel mnoha ocenění, pochlubil se, že získal cenu Red Dot za stolní lampu. Pověděl jsem mu svou zkušenost s Red Dot a on na to, ať zkusíme Red Dot a i German Design Award, že určitě uspějeme.

Jeho nadšení a pozitivní energie mě přesvědčila, zlomil jsem předsudky. Přišel jsem zpět do firmy, kouknul na web German Design Award  a povídám kolegovi Davidu Frodlovi, ať nás registruje, že je uzávěrka již za 4 dny. Druhý den přišla od Davida dopověď: „Nominoval jsem Electru na German Design Award. Nicméně v FAQ bylo info, že přihlášky byly pouze do 29.6., takže jsme to asi prošvihli. Napsal jsem jim, jestli to stále lze, ale zatím bez odpovědi. Takže jsem neváhal a proto, že tam ten formulář pořád je, tak jsem to vyplnil a poslal… „

Dle rozvrhu se porota měla sejít 2. a 3. srpna 2018.

17. srpna přišla od Davida událost do kalendáře na předání cen ve Frankfurtu na 8. února 2019 s poznámkou „Vyhráli jsme!“ A bylo vymalováno. Takhle snadné to bylo.

V pátek 8. února jsme se s šéfkonstruktérem Swardmanu Márou Votroubkem sebrali a nasedli v Braníku do auta, v půl druhé jsme dorazili na frankfurtské výstaviště a zúčastnili se předávacího ceremoniálu. Byli tam designeři nejen z Evropy, ale i z Asie a asi celého světa. Bylo vidět, že to je velká událost a Němci průmyslovému designu přikládají velkou důležitost.

Pak už jen pár fotek a cesta domů. Co bylo však pro mě ještě více užitečné, než vidět ceremoniál, že jsme si po dlouhé době s Márou na sebe udělali tolik času a probrali hodně věcí. Je boží, že ani po pěti letech z naší spolupráce nevymizela jiskra a nadšení hrnout společně Swardman dál. Jen ten, kdo zažil vývoj s pěti různými konstruktéry jedné a té samé vřetenové sekačky, dokáže adekvátně ocenit Márovu práci pro Swardman. Mára není designér. Je to konstruktér. Ale jeho kvality jsou tak vysoko, že dokáže navrhnout i design na takové úrovni, že to nejen dokáže zaujmout odbornou porotu v Německu, ale i normální lidi, kteří mají rádi hezké věci. A jak s Márou rádi říkáme, design řešíme vždy až jako poslední, skvělá funkce je náš cíl!

A poučení?

·         Udělejme si čas na kamarády. Oni nás znají nejlépe.

·         Nevzdávejme se po prvním, ani po druhém neúspěchu.

·         Předsudky jsou od toho, aby se překonávaly.

·         A přestože něco není náš cíl, neznamená to, že v tom nemůžeme jednoduše uspět.

Pokud se chcete dozvědět více o Electře na German Design Awards, přečtěte si článek na webu www.swardman.com.

4 Replies to “Za vítězství v German Design Award může architekt Luka Križek”

  1. Tomáš Šena / Marek Votroubek / Střední Evropa

    Chlapci, jste borci! Těchto zpráv jen více, zdraví PeS. P.S.: tu máte po kresbičce, ať Vám radost nevyprchá do dalšího úspěchu…

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: