Zákazník není závislý na nás…

Zaměstnanecký manuál ŠENA greenkeeping
Zaměstnanecký manuál ŠENA greenkeeping

Likviduji archiv od roku 2006 a občas mě překvapí dokumenty, na které jsem už zapomněl. Jedním z nich je Zaměstnanecký manuál.  Přestože jsem v trávníkářské firmě ŠENA greenkeeping pracoval s jednotkami spolupracovníků, udělal jsem jim už tehdy manuál.

Zlatá pravidla v něm uvedená nejsou samozřejmě z mé hlavy, ale tak jednoznačně vyjadřují mojí filosofii, že jsem je použil. Autorem je L.L.Bean, zakladatel jednoho z největších zásilkových obchodů v USA.  Ne náhodou jsem je napsal hned na první stranu nahoru.

Zákazník není závislý na nás… My jsme závislý na něm.

Zákazník nás nevyrušuje od práce… Je jejím smyslem.

Neděláme mu laskavost, že mu sloužíme… on prokazuje laskavost nám tím, že nám dává příležitost, abychom to mohli dělat.

Zákazník není někdo, s kým se máme hádat nebo si měřit vtip. Se zákazníkem nikdy nikdo nevyhrál spor.

Zákazník je osobnost, která nám přináší své požadavky. Je naší prací zvládat je v jeho i náš prospěch.

Pokud se tímto bude kterákoliv firma řídit, vždy se jí bude dařit dobře a o zákazníky nemůže přijít. Vidím, po všech zkušenostech, že to jsou základní věci, které v sobě musíte mít zakořeněné. Přílišná honba za penězi, tyto myšlenky osekává,  snižuje jejich význam a nakonec i oddaluje čas, kdy skutečně peníze přijdou samy v kapsách zákazníků.

Nejrychleji je to vidět v hospodě, je-li bídná obsluha a můžete dělat lahůdky jaké chcete, ale lidé už znovu nepřijdou. Můžete mít průměrná jídla a úžasnou obsluhu a zákaznici se budou stále vracet. To, co platí v hospodě, platí všude. Akorát jinde to není tak rychle vidět.

Jsem rád, že celou dobu, co podnikám, mi stojí po boku moje sestra – Věrka Krejčová. Jí jsem výše uvedené nemusel nikdy vysvětlovat, máme to prostě v sobě. Zažila se mnou všechny moje trable a i když byla situace těžká, vždy dělala maximum, aby zákazník dostal to, co má a cítil se u nás dobře.  Právě jí jsem pomáhal roznášet noviny do schránek, když mi bylo šest. Ona mi půjčila na mé první horské kolo peníze. Je to nyní poprvé, kdy byly naše cesty rozděleny. Ale pracuje dál pro Vás a to, mě i jí, dává smysl.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: