Crowdfunding – Kickstarter, Hithit nebo nic?

Na podzim roku 2015, když jsem pochopil, že vedle sebe nemohu mít investora, který se svým podnikáním uspěl v 90. letech, jsem zvažoval, jak projekt vřetenových sekaček dál financovat, aby se rozběhl naplno.

V té době frčel už i v Česku naplno crowdfunding (skupinové financování). Hithit nebo Kickstarter znal už každý a stále v médiích vyskakovaly články o velkých úspěších těchto projektů.  A měl jsem silný pocit, že to je ten správný způsob získání prostředků na vřetenové sekačky. Ale… Věděl jsem, že to není zadarmo takový portál využít, stojí to cca 10% z vybrané částky. Měl jsem už dokonce vytvořený profil a dost jsem se tím zabýval. Ve finále jsem pochopil, že bez vlastního PR a reklamy, by ta kampaň nebyla úspěšná. Takže by to stálo další prostředky a hlavně můj čas. Nakonec jsem to vyhodnotil, že na to není ten správný čas a vybral jsem si opět angel investora.  Vím, že to byla správná volba a nelitují jí. Za tu dobu jsem dozrál a naučil se hrozně moc, hlavně o lidech, ale i o výrobě, účetnictví…

Jak moji věrní čtenáři jistě pochopili, chystám nový projekt. Za tři dny 3. září jsem avizoval jeho začátek. Začátek již nastal o pár dní dříve. Business plán je totiž hotov a začínám ho prezentovat nejbližšímu okolí a lidem, kteří mají dlouhodobější zájem se mnou spolupracovat.

A znovu mi nějak na mysl přišel ten crowdfunding. Vždyť přeci Vy, čtenáři tohoto blogu, a v drtivé většině i moji zákazníci, jste ti, díky nimž jsem mohl Swardman realizovat, protože jste byli první, kdo nakupoval Edwiny, hnojiva. Jste ti, kteří bleskurychle objednali v ŠENA shopu, když jsem v červnu začal novou etapu.

Hrozně rád bych Vám business plán ukázal tady na blogu, rád bych slyšel Vaše komentáře. Ale jistě uznáte, že by to nebyl dobrý nápad. Tento blog čtou bohužel i lidé, kteří své osobní zájmy povýšili nad službu zákazníkům. A těm skutečně karty odkrývat nyní nechci.

Každopádně co mohu prozradit, že jsem si v červnu řekl, že se do ničeho většího nepustím, pokud nezískám dostatečné prostředky, abych s tím projektem mohl hrát špičku první ligy. Takže, když získám jen polovinu myšlené částky, nezačnu. Jsem však dnes přesvědčen, že mohu potřebný kapitál získat i bez crowfoundingu.

Dneska vím, že vedle sebe chci jen otevřené hlavy, které chtějí budovat firmu pro dvacátá léta dvacátého prvního století. Firmu, která dokáže přežít následujících deset let, které budou v mnohém převratné. Cítím, že je v mých silách takovou firmu vybudovat a vést.

Proto jsem navrhl takovou strukturu společnosti, která mi umožní záměr realizovat bez silného investora. Dokonce naopak, silný investor je v mém projektu nežádoucí. Kdo tu už má něco načteno, tak si možná vybaví, že moje podnikání v péči o anglické trávníky v roce 2006 bylo postaveno mimo jiné na tom, že neberu zakázky od státu, obcí, firem, družstev apod. Raději mít 100 malých zákazníků, než jednoho velkého. Bylo to jednoznačně správné rozhodnutí, firma ani v době krize nezaznamenala propad a svým způsobem roste tento projekt 13 let v kuse.

A tak nějak cítím, že to co umím a co chci dále dělat, je otevřeně komunikovat o tom co dělám. A jestli o tom komunikuji s jedním, deseti nebo sto lidmi mi nevadí. Když na nějaké úrovní dokáži obsluhovat dva blogy, FB, telefon a mail, tak jsem prostě na komunikaci zvyklý a nečiní mi větší potíže.

Proto by mě zajímalo, jaká by byla Vaše ochota můj nový projekt podpořit.  Třeba se ukáže, že máte dost velkou sílu a můžeme udělat projekt společně. Už nyní je jasné, že to bude akciová společnost a tam se nabízí konkrétní možnosti, jak se s Vámi o budoucí úspěch podělit zcela transparentně.

Mohu každého z Vás poprosit, abyste hlasovali pro jednu z možností, jakým řádem byste byli ochotní mě případně podpořit?   Prosím hlasujte i pokud nejste ochotní, pro Vás je hlasovací tlačítko „nula“.  Vím, že vůbec nevíte, o čem projekt je. Víte, však, že jsem přesvědčen o tom, že to bude lepší než cokoliv, co jsem dosud dělal. A zajímá mě jen počet Vás, kteří byste zvažovali podporu a řád částky, který byste mohli investovat. Hlasování je anonymní. Ale pokud chcete, můžete přidat mail a jméno. To bude pro mě signál, že Vás mám kontaktovat.

 

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: