Proč se dívám, jak to dělají jiní?

Linet – česká výroba. Lehký průmysl, to je to, v čem jsme byli vždy světová špička, to umíme, tomu bychom se měli věnovat, v tom máme největší šanci vyhrát na světovém trhu.

Než jsem začal vyrábět vřetenové sekačky Swardman, tak jsem znal osobně pouze výrobu sekaček ATCO v Anglii, kde jsem byl dvakrát. To byla moje veškerá zkušenost s výrobou. Ano, v Mountfieldu jsem měl na starost zavedení výroby nadzemních bazenů, ale to bylo dávno, a podílelo se na tom hodně lidí. Samotné řízení výroby šlo mimo mě, já jen dával požadavky na to, co potřebujeme vyrábět. Netoužil jsem něco vyrábět, takže jsem se o výrobu nijak nezajímal.

Pak jsem viděl výrobu v Motoru Jikov v Českých Budějovicích, když jsem s nimi jednal o případné spolupráci (2012). To už mě výroba začínala zajímat víc. Největší inspiraci jsem však čerpal z dokumentů ve stylu „Továrny dneška“ a pak z videí, většinou z automotive.

Takže do výroby vřetenových sekaček jsem se pustil, aniž bych měl osobní praxi, jak má moderní výroba vypadat.

Když už jsme vyráběli (2016), tak jsem se dostal na prohlídku výroby v Linetu s jejím výrobním ředitelem. Tam jsem si řekl, jo to je ono, nemocniční postel, je složitostí výroby dost podobná sekačce, tady se dá hodně inspirovat.

V roce 2018 jsem se dostal v Británii do výroby traktůrků Westwood. To byla další zkušenost. Vždy mě v provozech zaujmou drobnosti. Samozřejmě vnímám celek, ale drobnosti tvoří kvalitu, proto mě zajímají. Pak jsem se ještě „vnutil“ do Komy Modular ve Vizovicích. A hodně mi dalo i pozvání do JTEKT Automotive v Plzni, kde vyrábí posilovače řízení do osobních vozů. 

Tak, když to shrnu, za 40 let mého života, ke konci roku 2018, jsem viděl cca šest výrobních závodů. ATCO, Motor Jikov, Linet, Westwood, Koma Modular a JTEKT Automotive. Nepočítám samozřejmě naše dodavatele, což byly vesměs menší provozy o pár lidech.

A za tento rok 2019 jsem navštívil:

Škoda Auto – školící centrum + výroba
Plzeňský Prazdroj – celý závod
Seco Group – výroba sekaček, Jičín
Amazon – logistické centrum, Dobrovíz
JetSurf – výroba motorových surfů, Brno
Microsoft – virtuální výroba
Intebo – kovovýroba, několik zcela robotizovaných pracovišť, Jílové
Dafiko – výroba krmení pro domácí zvířata, Chomutov
Favorit – jízdní kola, setkání s majitelem.

To je zhruba výčet firem, s kterými jsem se důkladněji seznámil v podstatě od června 2019. Podstatné je, že mě až na malé výjimky prováděli šéfové nebo vysocí manažeři. A protože, teď už jsem zkušenost s výrobou měl, věděl jsem, na co se zaměřit, a tím pádem jsou takovéto exkurze pro mě ještě výnosnější.

O co mi jde?  Konfrontovat to, co jsme dokázali ve Swardmanu za pět let s tím, jak mají zorganizovanou výrobu a logistiku mnohem zkušenější, starší a větší firmy. V celkovém hodnocení bych neviděl výrobu Swardman nijak černě, naopak, v některých parametrech jsme došli dál, než některé navštívené firmy. Celkově samozřejmě bylo u nás znát, že vybavení výroby bylo nízkonákladové a často provizorní.  Ale to nemělo zásadní vliv na požadovanou kvalitu.

Zásadní rozdíl ale vidím v interní logistice materiálu. Věděl jsem to už dávno, že to je slabina Swardmanu, proto jsme na tom začali v zimě intenzivněji pracovat. Bohužel tento úkol jsem nestihl dotáhnout a nové vedení v něm nepokračuje, pokud se nepletu. Snížit námahu pracovníků, eliminovat vertikální pohyb materiálu a polotovarů, zkrátit horizontální trasu, eliminovat přesuny jednotlivých kusů, ale přesouvat pouze vetší dávky… Eliminovat kroky pracovníků pro práci, pro informace, pro přípravky.  To všechno šlo radikálně zlepšit a tím získat více času na samotnou práci. Proto se nám na jaře přes dílčí vylepšení podařilo zvýšit výrobu o 50% s menším počtem pracovníků.

Ještě během jara se nám podařilo zavést odvádění práce pomocí čárových kódů. Přestože se to většině lidí na začátku nelíbilo, ono málokdy je novinka přijímána ve výrobě pozitivně, tak nakonec lidé zaměření na výkon, toto kvitovali. Paradoxně, ti lidé, co nejvíce nadávali na nespravedlivé odměňování, když se práce odváděla do systému ručně a dost nepřesně, tak byli nejvíce nespokojení, když zavedením přesné evidence výroby na osobu byly vidět jejich výsledky a i prostoje.

Druhá věc, výroba je neustále se měnící organismus, proto nesmí být žádné vybavení napevno někde přiděláno k podlaze nebo stěně, samozřejmě vyjma strojů, které kvůli přesnosti či bezpečnosti musí být fixovány. V mnoha výrobách jsem viděl, zmařené investice, kde se investovalo do nějakého velkého celku, kvůli kterému se třeba dělali i stavební úpravy, a nakonec se ukázal jako nepraktický nebo rychle zastaral.

Vyhodnotil jsem si svou práci ve výrobě, inspiroval jsem se, podpořil jsem svojí vizi výroby.  Výroba je úžasná činnost, je to jako práce s hmotou, kterou můžete neustále tvarovat a přetvářet. Díky robotizaci nás čekají velké změny.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: