Postřehy za duben

Když pominu zdravotní hledisko, tak mi je hrozně líto, že je tu karanténa i z pohledu obchodu. Jednak už nikdy nezjistím, jaký by byl růst  ŠENA shopu bez pandemie. Fakt jsem se těšil, o kolik přibude nových zákazníků díky vytrvalé práci a zlepšování služeb. Teď je zájem tak masový o vše spojené se zahradou a domem, že růst mají úplně všichni a ŠENA shop jakbysmet. Jen pro představu, obrat, který dělal eshop vloni na svém začátku za dva měsíce, nyní zažíváme za jeden týden.

Porovnám-li obrat s loňskými týdny v dubnu ve Swardmanu za český trh, tak v hnojivech jsem nyní mnohem výše. A co se týká celkového obratu pro ČR, tak loňský  obrat Swardmanu včetně sekaček mám na dosah, a to u mě prodej strojů zatím nehraje nijak zásadní roli. Jen pro představu ve firmě  jsem sám a pomáhá mi jedna zkušená brigádnice.

No nic. Míru spokojenosti zákazníků nemusím naštěstí čerpat jen z růstu a věrnosti, ale i z hodnocení zákazníků. Ti důsledně hodnotí  kvalitu služeb a výrobků, které jim dodávám. A to hodnocení je špičkové (detaily zde). Vím, že to není běžné, ohodnotit eshop, obzvlášť, když je člověk spokojený. Moc si toho vážím. Důležitá je dlouhodobá prosperita a spokojenost zákazníků.

Kdysi mi jeden zkušený podnikatel říkal, že nemůžu budovat trh na základě své bubliny. Tou bublinou myslel Vás, mé fanoušky, fanoušky anglických trávníků. Jsem rád, že jsem se nespletl, když jsem se rozhodl sloužit „své bublině“.

Taky mě mrzí, že pandemie bude pro spoustu lidí výmluvou, pro jejich neschopnost. Možná taky dostanou nějakou podporu, která zbytečně oddálí jejich manažerský konec. Ale to jsou věci, které již neovlivním. Žiju svůj život, nikoliv jejich.

No a jak to tak v životě chodí, příležitosti chodí sami. Je jen otázkou, zda je vidíme, a zda se je rozhodneme využít. Jedna taková příležitost se objevila a já jsem se právě rozhodl jí využít. Ne náhodou se jedná o zastoupení jedné americké společnosti. Doufám, že to bude pozitivní pro mé zákazníky. Především v tom, že se budu snažit vytvořit tlak na cenu strojů směrem dolů.  Nebylo to snadné rozhodování, netoužím prodávat stroje do jejichž konstrukce, ani designu nemohu mluvit, netoužím nabírat další zaměstnance, jsou to starosti navíc. Nakonec jsem dal na Tomáše Baťu a řekl, jsem si jako on, pokud to poslouží mým zákazníkům, nebudu hledět na sebe.

Než se to však rozběhne, bude asi už druhá půlka sezóny. I když, já osobně mohu začít prodávat klidně zítra.

Krásně se rozbíhá spolupráce s mými ŠENA partnery, kteří se postupně vybavují stroji a i objednávky od zákazníků požadující aerifikace už se začaly objevovat. Zatím to jsou kapky, ale z kapek bude potůček a z potoka řeka. Moje tempo v rozběhu tohoto projektu není velké, protože přeci jen, dost času stojí odbavit objednávky na zboží a dotazy trávníkářů, konzultace. Ale kontakt s Vámi mě moc baví, takže se snažím ho využívat. I z toho důvodu jsem se konečně pustil do natáčení videí, které jsem měl pro letošek stejně v plánu. Ohlasy jsou na videa zatím pozitivní, takže mám pocit, že má cenu pokračovat. Již zítra budu vysílat třetí pokračování Video trávníkáře. Druhý díl, můžete vidět tady:

Víte sami, že s psaním nemám zásadní problém. Mluvené slovo je však pro mě mnohem složitější, formulovat myšlenky řečí mi tolik nejde. Proto jsem se rozhodl, že se pokusím tuto mojí neschopnost odstraňovat a budu řeč spatra trénovat. Vím, že jednou budu potřebovat mluvit k většímu počtu lidí a chci se při tom cítit dobře a hlavně chci jasně sdělit, to co mám na mysli.

Proto beru streamování videí jako super trénink, který navíc poslouží trávníkářům. Určitě je dobré slyšet odpovědi i na dotazy jiných lidí, což nám všem rozšiřuje obzory.

Poprosím všechny, nezanevřeme na věci veřejné, i když péče o své hnízdečko je příjemná práce, u které se všichni zklidníme. Neuzavírejme se, nerezignujme. Pokud vláda omezuje naše svobody a škodí této zemi, je možná nezbytné překročit určitá nařízení, možná i překročit zákon, obzvláště v případě, kdy vláda už delší dobu jedná proti pravidlům a zákonům. Nerad bych na vlastní kůži zažil situaci, kdy se z Jara 68, stala nenápadná šeď normalizace.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: