Došlo už na Jobse

Před rokem a půl, zrovna když jsem skončil ve Swardmanu, mi ohromné množství lidí doporučovalo, ať si přečtu knihu Steve Jobs od Waltera Isaacsona. Asi mě chtěli nějak povzbudit, že je třeba šance, že se do firmy jednou vrátím. Číst Jobsův životopis mě ale nijak nelákalo. Vlastně jsem o něm ani nic nevěděl, kromě pár informací z médií. Zákazník Applu jsem nebyl a nejsem, takže mě to fakt míjelo. Přeci jen jsem se dokopal a podíval se na film. Ten mě ale nijak nenadchnul a nic nového mi nepřinesl.

Jsem však rád, že vím jak vzniklo Silicon Valley, proč zrovna tam jsou technologické firmy. Jsem rád, že vím jak se Jobs poznal s Wozniakem. Jsem rád, že vím, jak vznikal Apple… Myslím, že celkově mi životopis Steva Jobse výrazně rozšířil povědomí o fungování velkých firem a doplnil další střípek do mozaiky nejlepších firem světa, kterými se tak rád inspiruji.

Co mě nechalo úplně chladným, byl jeho návrat do Apple. Což podtrhlo i to, že nedávno přišel zákazník Marek s vřetenem na servis, a povídali jsme si. Padla i otázka, zda bych se někdy vrátil do Swardmanu. Bez váhání jsem řekl, „Nevrátil.“ To je etapa, která už pro mě uzavřená, ta značka je pro mě osobně bez emocí. Ale nyní to vidím jako určitý level, který jsem překonal, a návrat by byl pro můj život krok zpět.

Takže pokud mi přátelé doporučovali přečíst tuto knihu, tak teď vím, že to nebylo kvůli jeho vyhazovu z Applu, ale kvůli jiným věcem, které mě fakt posunuli. Hodně mě potěšilo, když řešili, zda udělají Apple store, když Jobs řekl, že jinak než ve vlastním nic neprodají, protože běžné prodavače eletroniky v hypermarketech zajímá jen jejich 50 dolarová provize z prodeje. Jobs nechtěl, aby iMac ležel v regále vedle Dellů a Compaqů. A přesně to jsem říkal ve Swardmanu, když někteří chtěli prodávat Swardman pomocí obchodních partnerů, nezavislých prodejců. A dopadlo přesně jako by se Apple prodával v hypermarketu. I prodejci zahradní techniky neměli žádnou velkou motivaci prodávat drahý, neznámý stroj, o kterém moc nevědí, i přes školení a aktivní komunikaci a motivaci . Neprodalo se téměř nic. Proto jsem prosadil zřízení značkové prodejny v Mnichově. To byla cesta, jak se přiblížit k německým zákazníkům a poskytnout jim dostatečnou péči a pozornost. I pražský obchod měl doznat změn a přesunout se do vhodnějších prostor…

Překvapilo mě, že Jobs se dost věnoval i výrobě a detailům spojených s výrobou. Je toho dost, čím mě kniha obohatila, ale jak říkám sám Jobs je pro mě dost rozporuplný. Co mě však spojuje s Jobsem je, jednoznačně chuť přinášet zákazníkům novinky, měnit trh a zvyklosti lidí, posouvat standardy, dívat se na použití výrobku očima zákazníka.  

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: