Nejošklivější domácí spotřebič je sekačka

Hecht – design 2020 – vrchol designerské impotence.

Musím se přiznat, že když na mě někde vyskočí reklama na sekačku, obzvláště rotační, jsem úplně zhnusenej. Něco tak odporného jako je design rotačních a většiny vřetenových sekaček na trávu prostě v domácnosti nenajdete.

Ti výrobci snad žijí stále v pravěku! Absolutně nechápu, jak můžou být imunní vůči krásným věcem, které navrhují firmy v ostatních oborech. Dyť snad ani nejde koupit hnusný toustovač nebo pračku… Ale u sekačky je hnus standardem.

Poslední kapku mi popravdě zasadil anglický výrobce vřetenových sekaček ALLETT, který ukázal 50 let staré fotky z výroby a řadu hotových sekaček, a já nebyl schopný poznat, zda jde skutečně o historické fotky.

Mnoho mladých designerů dělalo svou závěrečnou práci na univerzitě právě na design sekaček na trávu, viděl jsem krásné tvary, design, který pohladí a potěší oko. Ale do praxe se žádný nedostal.

Pominu-li zimu, tak je sekačka v domácnosti třetí nejpoužívanější spotřebič v průměrné pořizovací ceně nad 10 tis. Kč, hned po myčce a pračce.

Trochu svěžího větru v podobě designu přinesl rozvoj „robotických“ sekaček, ale záhy jeden výrobce přijal design druhého, pak to převzal třetí… a už nám po zahradách zase jezdí oplastované konzervy.

Občas se některý výrobce utrhne a předělá barvy svých produktů, ano, to je v tomto oboru vrchol designerského umění. Auta mění modelové řady co šest i méně let, facelifty běží v podstatě kontinuálně. Rotační sekačky se dělají 70 let stejně, ba co víc, jejich vzhled se podle mě zhoršuje. Schválně se podívejte do galerie níže, že v 60. letech se dala sehnat fakt hezká sekačka, a dnes?

Asi se to bere, že je to spotřební zboží, takže na vzhledu nezáleží. Ale ukažte mi někoho kdo si koupí hnusný mobil, kávovar… Já nikoho takového neznám, ale hnusnou sekačku má pomalu každý.

To se nenajde jeden jediný výrobce, který by dokázal udělat hezkou rotační sekačku? To se nenajde ani v Anglii jeden jediný designér, který by navrhl a uvedl do výroby krásnou vřetenovou sekačku? Lidé dávají statisíce do zahrad, velká část z nich pravidelně přistane na účtech výrobců zahradních strojů. Nadšenci tráví na svých vymazlených zahradách mraky času a spalují tam svojí energii, a výrobci je pak nutí používat hnusné, navíc hlučné a smradlavé stroje.

Řekl jim někdo, že je už rok 2021?! Od uvedení prvního iPhonu uběhlo 13 let, Tesla za posledních 12 let vyvinula osm modelů aut, Space X v roce 2020 odstartoval 26x do vesmíru a hrdý výrobce sekaček se bije v prsa, že začal 26 let starý model sekačky na trávu vyvážet z Evropy do USA. A v USA jsou z toho nadšení, protože budou mít konečně o 20 let novější design, než používali doposud… Mezitím v Austrálii kvete byznys s repasováním 50 let starých sekaček. A to se Australanům ani nedivím. A tu bídu oboru nikdo nevidí?

Designér by se jistě našel, ale to by se mezi výrobci musel ještě najít nějaký vizionář, nikoliv ředitel muzea. Tak doufejme, že se někdo osvícený v dohledné době najde.

PS: Vloni jsem po 15 letech navštívil prodejnu Mountfield, a byl jsem moc zklamaný jaký úpadek za tu dobu v designu a zpracování zahradních strojů u nich nastal. To je fakt úroveň nejlevnější „Číny“.

12 Replies to “Nejošklivější domácí spotřebič je sekačka”

  1. Děkuji za Váš komentář. Ano, souhlasím, určitě také nekupuji sekačku kvůli vzhledu. Ale kdyby byla i hezká, měl bych z ní větší radost. Tak nějak taky nepoužívám Nokii 3210, přestože fungovala skvěle a baterka vydržela déle…

   1. A jak by taková sekačka měla podle Vás vypadat. Je to zajímavý pohled na sekačky a myslím, že to je dost kruté hodnocení.Těším se na nějaký návrh.

   2. Ano, kruté to je, ale kdyby tam byla aspoň snaha, tak to beru, ale na trhu se sekačkama se 50 let nic nezměnilo. Všechno jde kupředu, jen sekačky drží pozice. Nevyrábím už sekačky. A svou kapkou jsem již přispěl.

   3. Design a vkus je velmi individuální věc. Mě se například design původní 3210 líbil daleko víc než-li dnešní telefony. Ostatně kvádr 6x12x0,5cm se zaoblenými rohy nepovažuji za design. Jak já říkám v jednoduchosti není síla ale většinou lenost. Lenost a honba za co nejnižšími náklady a hlavně dobrý marketing, který z něho udělá styl. To pro mne platí o chytrých mobilech, Ikea nábytku, skleněných domech, cybertucku od Tesly a…bohužel i o Vaší sekačce. Nezlobte se, ale když jste takto šel (ve výše zmíněném článku) s kůží na trh a obul se do designu jiných, doufám, že snesete i kritiku Vašeho díla. Nakreslit 2D tvar v bokorysu a vytáhnout ho jak solidem do prostoru nepovažuji za příliš velkolepý designérský počin. Chápu, že z vystříhaných a ohýbaných plechů toho člověk moc nevymyslí, ale pro mne je to bohužel málo. Možná jako domaděl nebo jako provizorní kapotáž na testování techniky dobrý… ale jako finál? Nezlobte se, že jsem na Vašem blogu takto projevil negativní názor, ale myslím že i to Vás může posunout dál. Když budete mít chuť kontaktujte mne a společně můžeme něco spáchat. Jako designér co se v automobilovém a nyní produktovém designu pohybuje více než 12 let, myslím, že něco mohu nabídnout. A třeba také ne, třeba se naopak Vám mohou zdát ošklivé moje návrhy…. https://www.behance.net/pavel_matousek

   4. Milý Pavle, sice jsem v článku Swardman sekačky nezmiňoval, už je prostě nepovažuji za moje, protože s nimi již delší dobu nemám nic společného. Ale je fakt, že na jejich vývoji jsem se podílel. Článek nebyl vůbec myšlen, že jsme udělali krásné sekačky a ostatní jsou hnusné. Teď žádné sekačky nevyrábím, takže celé to bylo pohledem zákazníka – designového laika.
    Ale pokud jste Swardman zařadil po bok výrobků Apple nebo Tesla, tak to spíš beru jako poklonu.
    Nestudoval jsem průmyslový design, takže určitě máte lepší vzdělání než já. Jen vím, že pokud produkt získá ocenění German Design Award, tak asi úplně marná není.
    V čem s Vámi rozhodně nesouhlasím, že jednoduchost je lenost. Můj názor je, že složitý a drahý produkt umí udělat každý jouda. V jednoduchosti je genialita a jak víme, geniů je poskrovnu. Takže já oceňuji jednoduchost a funkčnost. I proto byl článek kritický k designu hlavně rotačních sekaček, které často splývají s designem levných plastových dětských hraček. A jako náročného trávnkáře mě fakt takové řešení neuspokojuje.

    PS: Co se týká spolupráce, rád jí staví na souznění, nikoliv na rozporu. Takže moc nevidím styčné body, na čem by naše spolupráce mohla stát.

   5. Je to presne ako píšete, ja som tiež nenašiel kosačku ktorá má pekný dizajn a to si na dizajn potrpím. Možno iba EGO POWER sa trochu vymyká zo štandardu.

 1. Docela bych rád viděl ty designové práce studentů, u rotační, vzlášť u benzínové to pořád budou 4x kolečka, vyčnívající motor, řidítka a koš. Dle mne to designová pecka nebude nikdy. Jednodušší s designem je to dle mne u bateriové či elektrické, tam např. Stihl odvádí docela dobrou práci. U vřetenovek kromě jedné značky je design prostě tradiční 🙂 a vzlášť v GB si na tradicích potrpí, tedy já bych jim to nebral. Za mne je podstatná kvalita provedení, funkčnost, odolnost a ergonomie. U výrobku jako je sekačka musí tyto věci vždy převažovat nad designem.

  1. Martine, souhlasím. Taky si nekupuju pračku podle toho, že je hezká. Musí mít určité požadované parametry. Ale když se mi nebude líbit, tak si vyberu jinou s podobnými parametry. Ať si každý vyrábí, co chce, jen mi to je líto z pohledu zákazníků, že není z čeho vybírat… 🙂

   1. Jak jsem psal mne se designem líbí Stihl, tam vidím nějaký lehký posun a to i v jejich velice dobrém sklápění C rukojeti. Nějak se snaží i Alko. Nicméně nemyslím si, že pro drtivou většinu zákazníku bude u tohoto stroje hrát roli design, vzlášť u rotačních.

 2. Když jsem jel s manželkou po Brně a leželo mně v hlavě to vaše hodnocení těch sekaček, tak jsem se díval na semafor a trolejbus a uvědomil jsem si jak dlouho tyto dvě věci v podstatě beze změny fungují vice než 100 let a jak geniálně to naši předkové tehdy vymysleli, že to vlastně nebylo potřeba nijak zásadně změnit.Trošku podobně to vidím i u těch sekaček a moc prostoru a důvodů ke změně nevidím. Ale to je věcí každého , jak to vidí.

  1. Tak jsou lidé tvůrčí a lidé konzervativní. Tak to je. 🙂 Na těch konzervativních vydělávají konzervativní firmy, na těch tvůrčích vydělávají inovativní firmy. To, že je tvůrčích lidí a tudíž i tvůrčích firem méně, je fakt. Pokud něco lze zlepšit, tak považuji za povinnost to zlepšit. To je moje filosofie. Proto nechodím stejnými cestami, a každý den se snažím ve své práci životě aspoň něco změnit k lepšímu.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: