Představujeme novou značku – ELO

Dnes Vám s radostí hodlám představit novou značku vřetenových sekaček. Původně jsem i představení značky chtěl ponechat na premiéru konkrétních modelů sekaček, ale okolnosti mě přiměly změnit plány.

Nové české vřetenové sekačky se jmenují ELO. Všechny modely se budou jmenovat ELO, budou pouze odlišené čísly:
ELO 1,
ELO 2,
ELO 3,
ELO 4,

ELO n.
Uvidíme kolik modelů nakonec budeme vyrábět.

ELO – logo nové značky vřetenových sekaček

Electric Light Orchestra

Nad názvem sekaček jsem přemýšlel nějaký čas, až jednou v noci při cestě z Litomyšle do Prahy mě to na D11 napadlo. Už ani nevím, co bylo podnětem, ale pravděpodobně hudba v rádiu.

Jistě znáte britskou rockovou kapelu Electric Light Orchestra, tedy ELO. Ano, kdo hledal v mých předešlých článcích na blogu indicie, tak ten už má nyní jasno, které to byly.

Také existuje koeficient ELO, ten se používá jako statistické ohodnocení výkonnosti hráče či týmu na základě výsledků jeho her podle systému, jehož autorem byl Maďar Arpad Elo (zdroj Wikipedie) .

Každopádně ELO jako elektrický lehký orchestr skvělé vystihuje naše mechatronické vřetenové sekačky.

Jak vymyslet nový název?

Ono vymyslet název značky nebo modelu není vůbec snadné. Obzvláště poté zkušenosti se značkou Swardman. Tu jsem vymýšlel snad dva roky a byla to tedy doba než to uzrálo. Nakonec se ukázalo, že odvodit značku od slova pažit (sward) bylo sice vtipné, ale pro většinu lidí i pro mě samotného náročné správně vyslovovat. V západních Čechách to četli jako Švardman, v USA zase neznali slovo sward, a mysleli, že to souvisí s mečem (sword).

U modelů jsem měl jasno, že první model bude Edwin (jméno vynálezce sekačky na trávu), elektrický model měl být Margaret (po Margaret Thatcherové – Iron lady) a fotbalovka měla být Winston (po Winstonu Churchillovi). Akorát, že aku model jsme nakonec pojmenovali Electra a fotbalovku jsme už nedokončili.

Z marketingového hlediska jsem se tedy poučil a zvolil jednodušší variantu, že všechny modely budou prostě ELO. My ani nepočítáme, že bychom jakkoliv odteď prezentovali název naší firmy United Stripes. Skutečná značka bude pouze ELO.

Věřím, že takto krátký název povede pouze ke dvěma výslovnostem česky ELO nebo anglicky ILOU. Takto krátký název je i graficky praktičtější.

Eliminace všeho zbytečného

Zkrátit název na tři písmena je z mého pohledu skvělé i z toho pohledu, jak vnímáme samotný vývoj sekaček. Složitou a drahou sekačku by dokázal vymyslet kdekdo, což dokládá i aktuální nabídka na trhu. My si však zakládáme, aby naše řešení bylo, co nejjednodušší s použitím co nejmenšího počtu prvků.

Uvidíme, jak čas tuto volbu názvu prověří. Je mi jasné, že název není podstata, že o úspěšnosti názvu rozhodne kvalita sekačky samotné.

Sekačka od nuly

Ještě nikdo na světě nenavrhl akumulátorovou sekačku z gruntu od nuly. Vždy se vycházelo z benzínového nebo ručního modelu, do kterého se implementovala baterie.

Ať už to byla Gardena s modelem 380 Li, který vychází s modelu Classic, nebo Allett Liberty nebo Stirling, které vycházejí z modelu Kensington, či Swardman Electra, která vychází z modelu Edwin.

Věřím, že se ELO stane ve vřetenových sekačkách tím, čím se stala Tesla v elektrifikaci automobilů. Je to trnitější a delší cesta, ale z našeho pohledu jediná správná v tom smyslu, že předělávání něčeho stávajícího je limitující, obírá o svobodu a ve finále neumožňuje takový vývojový posun, který by odpovídal aktualní době.

10 Replies to “Představujeme novou značku – ELO”

 1. Super, ELO zní velice dobře! Ne že by ve finále na názvu záleželo, doufám že se prosadí svojí kvalitou, ale jakási aura a první pocit z každého jména přeci jenom také čiší. Za sebe vnímám ELO velice pozitivně.
  A také už konečně vím, jak se bude moje příští sekačka jmenovat. Snad mi do toho nehodí vidle její cena… v nejhorším budu muset počkat, než našetřím.

 2. Kdy se na ne můžeme těšit? Jsem zvědav nejen na cenu, ale i zpracování a funkce. Snad nebude cena astronomická, to by se sice dalo chápat, ale v této době by jistě pokratilo rozhodnutí mnoha travnikaru i nadšenců jako jsem já. Díky a já si počkám jen se ale snad dočkám-me. 👍

 3. Dobry den, moc Vám fandím a strašně mě mrzí, že jsem promeškal finanční spoluúčast pomoci vašemu cíli. Je užasne číst zpětně vaši cestu a čeho jste byl ochotny se zdát a dostat se i přesto všechno tam kde jste dnes. Moc vám fandím a pokud by jste měl v budoucnu plán založení akciové společnosti, nebo nějaký jiny projekt rád přispěji. Pro pochopeni pročetl jsem všechny vaše weby a rubriky a dostal se až sem, kde sem musel napsat velké Děkuji.

 4. Tak jsem ELO 1 dnes objednal. Mě zkrátka příběh pana Šeny hrozně baví. Věřím, že ta sekačka bude opravdu špičková a pro mých 100m2 ideální. Moc Vám přeji aby se Vám dařilo a splnil se Váš sen. Manželka mě asi nepochválí dát za sekačku 15000 když už jednu rotační máme a vidí v obchodě jinou vretenovou za 3 – 5000,- ale snad jí to vysvětlím 🙂🙂.

 5. Dobry den, pokud mi ji zaslete do skotska tak si ji taky rad koupim nebo hold budeme muset pockat az se vratim nekdy pristi rok 😀 vypada pekne uvidime jak bude mit ohlasy. Drzim pesti.

  1. Děkuji Pavle za Váš zájem. Bylo by mi potěšením mít jí ve Skotsku. Takt daleko s prodejem zatím nekoukáme. Letos prodáváme pouze po Česku, abychom byli schopní řešit případné reklamace obratem.

 6. Dobrý den,
  dá se předpokládat, že časem bude mít nějaké ELO xxx i pojezd a výměnné kazety – na vertikutaci, vyčesávání, jako má třeba Swardman? Děkuji za info. Milan

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: